Zaciszny rejon położony w dolinie rzeki Segre w połowie drogi między Olianą a St. Llorenc de Montgai jest jedną z wielu alternatyw dla wspinaczy wybierających się w te okolice.
Piękny sektor El Balco; fot. Mateusz Haładaj
Charakter wspinania i sektory:
Kilka niewielkich sektorów oferuje bardzo estetyczne i zróżnicowane wspinanie. Sielankowe drogi Cal Cari i El Raco del Segre zadowolą wspinaczy poszukujących szóstkowych trudności. Z kolei mocno przewieszony El Balco del Segre imponuje piękną rzeźbą naciekową, tutaj spośród kilkunastu propozycji dominują ósemkowe drogi do 20m długości. Ścianka prezentuje się bardzo estetycznie, a charakter dróg sprzyja onsatowym próbom…
Nowością jest obity w zeszłym roku Barranc de Sant Marti. Dwudziesto minutowe podejście zostanie wynagrodzone pięknymi wspinaczkami w znakomitej jakości wapieniu, a niektóre z dróg osiągają aż 50m długości. Niewiele jest w okolicy tego typu propozycji, zwłaszcza w przedziale 7a – 7c.
Poziom:
W zasadzie biorąc pod uwagę wszystkie sektory - Alos de Balaguer oferuje wspinanie od 5a do 8c, a najwięcej spośród około 100 dróg to 6a, 7a i 8a…
Sezon:
Południowe wystawy i osłonięte od wiatru położenie pozwalają się tu wspinać głównie zimą, późną jesienią i wiosną.
Logistyka, atrakcje i topo:
Alos położone jest z dala od cywilizacji i niezbędny jest tu samochód. W pobliżu można znaleźć wiele miejsc do spania w samochodzie, a dzień restowy warto poświęcić na zwiedzanie okolicznych wiosek oraz ruin Castel Rubio. Dokładny przewodnik to oczywiście Lleida Climbs.
Zaciszne klimaty Alos; fot. Mateusz Haładaj
Zapraszamy także do przeczytania pozostałych artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe:
- Montsant
- Margalef
- Camarasa
- Oliana
- Perles
- Figols
- Vadiello
- Tartareu
- Garraf
- Cuenca