baner
 
 
 
 
baner
 
2014-03-20
 

Europejskie rejony: Margalef

Położony na uboczu Margalef jest jednym z najnowszych rejonów w tej części Hiszpanii, prace eksploratorskie ruszyły tu około dziesięciu lat temu. Znakomita jakość zlepieńca i ciekawy rodzaj wspinania szybko przyciągnął wielu wspinaczy poszukujących urozmaicenia od wapiennych formacji. Dzisiaj Margalef jest jednym z najpopularniejszych ogródków wspinaczkowych na Świecie, a liczba dróg cały czas rośnie (w tym momencie jest ich około 1200). Głównym eksploratorem jest Jordi Pou, właściciel miejscowego refugio, który obija drogi z wpływów ze sprzedaży przewodnika.

 

Powietrzne wspinanie w sektorze Cabernet. Fot. Mateusz Haładaj

 

Informacje ogólne

Rejon położony jest w malowniczych dolinach parku Montsant, z dala od cywilizacji. Pod względem estetycznym jest to jedno z tych miejsc, do których chce się wracać nieskończoną ilość razy. Łagodny klimat, liczne szlaki spacerowe, zalew i bliskość wybrzeża sprawiają, że jest to miejsce idealne na wakacyjne wyjazdy, mimo że lato bywa tu bardzo upalne.

 

Charakter wspinania

To, czym wyróżnia się Margalef spośród innych znanych rejonów w okolicy jest rodzaj skały – pomarańczowy i szary zlepieniec, który tworzy charakterystyczne mury i obłe podcięcia. Wbrew powszechnym opiniom tutejsze wspinanie nie jest podobne do tego we Frankenjurze mimo, że 90% chwytów to dziurki. Drogi mają przeważnie charakter siłowy i wytrzymałościowy, ale nie ma bardzo małych chwytów – linie zazwyczaj są przewieszone i ciągowe. Gdzieniegdzie zlepieńcowa skała polana jest wapienną warstwą tworzącą kaloryferki. Może być to miła odmiana po dłuższym czasie zginania po dziurkach.

 

 

Typowe formacje skalne Margalefu. Fot. Mateusz Haładaj

 

Charakter wspinania jest dość monotonny i szybko się nudzi, nie jest to na pewno szczyt finezji. Z drugiej strony, jak tylko opanuje się specyficzny typ ruchu, łatwo ustanowić tu osobiste rekordy. Dlatego właśnie pojawiają się często opinie o łagodnych wycenach i określenia typu Regalef (z Hiszpańskiego regalo - prezent). Kolejnym aspektem przyciągającym do Margalef jest wzorowe obicie dróg, czasami wręcz przesadne…

Skała jest na ogół pomarańczowa i szara – płyty i miejsca, które zamakają po deszczu są szare, pomarańczowe są przewieszenia, z reguły po większych chwytach. Te nie zamakają podczas deszczu, ale nie doświadczymy również komfortu wspinania, ponieważ wilgoć znacznie pogarsza warunki tarciowe, a skała jest miejscami naturalnie śliska (Finestra, Tenebres, Cova Soleidada), zwłaszcza na zatopionych w wapiennym lepiszczu otoczakach.

 

 

Poziom

Fenomen Margalefu polega na tym, że każdy może się tu wspinać niezależnie od poziomu. Nie ma innego takiego miejsca, w którym kilka metrów obok 5c przebiegałoby 9a. Dlatego właśnie ten rejon cieszy się tak ogromną popularnością.

 

 

Kajtek na jednej z dóg na Espadelles. Fot. Mateusz Haładaj

 

Polecane sektory

Polecam zwłaszcza duże sektory, na których łatwiej znaleźć wymarzoną drogę i pogodzić różne poziomy wspinaczkowych umiejętności: Espadelles (dobry na zimę, wystawa południowa, nie zamaka, warto mieć samochód, cały czas się rozwija); Raco de la Finestra i Tenebres (klasyki, dużo przewieszonego terenu, duże chwyty, cień); Cabernet (w słońcu, wietrznie, długie, ciągowe drogi, piękny widok); Laboratori (w słońcu, no dobra – trochę przypomina Frankenjurę); Cova boix (zacieniony, duże chwyty, atletyczne, ciągowe wspinanie); Can Verdures; Ca la Marta; Can Torxo; El Raco de la Coma Closa (dla pasjonatów kaloryferów). La Catedral (zacieniony, nazwa mówi sama za siebie – to miejsce obowiązkowe).

 

 

Przewieszony sektor Cova Soleidada. Fot. Mateusz Haładaj

 

Sezon

Podobnie jak w wielu rejonach w Katalonii sezon w Margalef trwa prawie nieustannie. Można się tu wspinać zimą na nasłonecznionych sektorach, ale zdarzają się opady śniegu, latem z kolei należy szukać sektorów z silnym przewiewem, problemem może być jednak szybkie zużycie skóry na ostrych dziurkach. Najlepszym okresem jest oczywiści jesień i wiosna, ale w tych okresach zdarzają się prawdziwe tłumy, zwłaszcza podczas świąt i dni wolnych. Na szczęście Margalef to tak duży rejon, że każdy znajdzie w nim jakiś kamień dla siebie…

 

Dojazd i położenie

Z Barcelony najłatwiej dostać się do Flix lub Lleida. W tych okolicach dobrze jest mieć samochód, ponieważ kursuje stąd tylko jeden autobus dziennie, a z wioski w najdalsze sektory idzie się ponad godzinę. Osobom niezmotoryzowanym polecam dostać się pociągiem do odległego o 15 kilometrów Flix i stąd autostopem…

Rejon podzielony jest na dwie dolinki, między którymi warto przemieszczać się samochodem. Dokładne położenie skał opisane jest w przewodniku.

 

 

Wspinanie w sektorze Espadelles. Fot. Mateusz Haładaj

 

 

Logistyka

Na miejscu znajduje się refugio, jest też hotel Tres Pins i można łatwo znaleźć kwatery. W wiosce znajduje się mały, słabo wyposażony sklepik czynny w nieustalonych godzinach, we Flix znajduje się duży market, a najbliższy sklep wspinaczkowy jest w Cornudella de Montsant i Lleida. W zimne miesiące polecam wizytę w nowo otwartym refugio (około 10 €), darmowy kemping jest dozwolony na parkingu pod tamą, jednak warunki sanitarne w tym miejscu wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Spanie w aucie jest tolerowane w całej okolicy poza terenami prywatnymi.

 

Osoby nieposiadające samochodu mogą bez problemu dotrzeć pod skały pieszo z darmowego kempingu pod tamą, jednak by się tam dostać, trzeba złapać stopa lub iść z wioski około godzinę.

 

 

Wakacyjne klimaty. Fot. Mateusz Haładaj

 

Atrakcje

Na miejscu panują nieskończone możliwości dla osób lubiących spacery… Jest też jeziorko (w którym teoretycznie nie wolno pływać), a niedaleko stąd znajduje się kilka ciekawych rejonów wspinaczkowych.

 

 

Topo

Tarragona Climbs opisuje najlepsze sektory w Margalef, jednak warto się zaopatrzyć w miejscowy przewodnik dostępny w refugio lub w barze, ponieważ znaczna część z jego wpływów przeznaczona jest na obijanie dróg w rejonie. Ponadto opisane są tam wszystkie małe sektory, na których można znaleźć prawdziwe perełki lub kolejne drogi do rozgrzewki.

 

MH

 

Polecam również inne rejony Hiszpanii, które znajdziecie tutaj.


Zapraszamy także do przeczytania pozostałych artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe:


Siurana, cz.1


Siurana, cz.2


Montsant


Margalef


Masriudoms


- Camarasa


- Sant Llorenc de Montgai


Santa Linya


Oliana


Tres Ponts


Abella de la Conca


Terradets


Coll de Nargo


Perles


Figols


Collegats


- Alos de Balaguer


Vadiello


Tartareu


Garraf


Cuenca


San Miquel del Fai


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com