baner
 
 
 
 
baner
 
2014-04-04
 

Europejskie rejony: Sant Llorenc de Montgai

Wokół malowniczej wioski położonej nad zalewem piętrzą się turnie o wysokości przekraczającej 120 metrów, które przecina siatka dróg wielowyciągowych. Oprócz tego St Llorenc oferuje spory wybór dróg sportowych rozlokowanych w kilku sektorach.

 

 

Wspinanie na paret del Os. Fot. Mateusz Haładaj

 

Informacje ogólne

W tym rejonie powstawały pierwsze trudne drogi w okolicy Lleidy, a ich wyceny do dziś mogą być odbierane jako bardzo solidne. Przez wiele lat St Llorenc nie cieszył się popularnością, przylgnęło do niego miano lokalnej ładowni. Nowy przewodnik Lleida Climbs spowodował powrót wspinaczy w to miejsce i przywrócił rejon do łask. Sektor Disblia jest świetną alternatywą dla pobliskiego Terradets i Camarasa, a co ważne daje doskonałe schronienie przed deszczem.

 

Wspinanie:

Estetyczny pomarańczowy wapień i siłowe wspinanie w przewieszeniu to główne atrakcje, po które większość wspinaczy przyjeżdża do Hiszpanii.

 

Najatrakcyjniejszy sektor Disblia oferuje ciekawe drogi w dużym przewieszeniu. W dwóch grotach wytyczono około 30 dróg od 6a do 8c. Większość z nich godna jest polecenia, pozostałe tworzą mniej lub bardziej logiczne kombinacje. Lity wapień ze znikomą ilością nacieków tworzy nieprzemakalną powłokę i naprawdę można się tu wspinać podczas wielodniowych opadów, choć bywa wtedy tłoczno. W grotach Disblia dominują duże i oble chwyty, a skała bywa miejscami śliska.

 

 

Jedna z 8a w grocie Disblia. Fot. Mateusz Haładaj

 

W położonym przy drodze do Camarasa sektorze o znajomo brzmiącej nazwie Kurtika znaleźć można bardzo ciekawe i solidnie wycenione drogi od 7a do 8b+, jest ich w sumie 20, ale niektóre oferują całkiem niezłą jakość wspinania (Asfixia…).

 

Sektor Paret de l’Os to ciekawostka dla koneserów, krótkie podkute drogi są wynikiem eksperymentów z dłutem wczesnych lat 90. W lewej części ściany znaleźć można kilka ładnych dróg płytowych, a idąc dalej trafimy pod imponującą ścianę Xinxetses.

 

Sezon

Ze względu na wystawę południowo-zachodnią najlepszym sezonem na wspinanie w Disblia jest zima, jesień i wiosna. W sektorze Kurtika można się wpinać również latem, ściana ma wystawę północną.

 

 

Panorama St Llorenc de Montgai. Fot. Mateusz Haładaj

 

Dojazd i położenie

Z łatwością można trafić do St. Llorenc z Lleidy. Można tu dotrzeć pociągiem, a na miejscu poruszać się pieszo.

 

Logistyka

St Llorenc to rejon z najlepszym możliwym zapleczem. Jest tu kemping (jedyny w okolicy): http://www.campinglanoguera.com/ES/ , ale spanie w aucie jest tolerowane. W oddalonym o kilka kilometrów Balaguer można znaleźć wszystkie potrzebne udogodnienia. To również idealne miejsce wypadowe do Terradets, Santa Linya, Oliany oraz nieco dalej położonych Margalef i Siurana.

 

 

Klimaty sektora Disblia. Fot. Mateusz Haładaj

 

Atrakcje

Atrakcyjne ukształtowanie terenu – góry i jeziora sprawiają, że w okolicy można uprawiać prawie wszystkie możliwe sporty outdoorowe.

Warto nadmienić, że te okolice są znakomitym polem do popisu dla amatorów wspinania wielowyciągowego, rzut beretem znajdują się takie rejony jak: Mont Roig, Mont-rebei , Vilanova de Meià , Congost de Terradets.

 

Topo

Niezastąpiony Lleida Climbs



MH


Zapraszamy także do przeczytania pozostałych artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe:


Siurana, cz.1


Siurana, cz.2


Montsant


Margalef


Masriudoms


- Camarasa


- Sant Llorenc de Montgai


Santa Linya


Oliana


Tres Ponts


Abella de la Conca


Terradets


Coll de Nargo


Perles


Figols


Collegats


- Alos de Balaguer


Vadiello


Tartareu


Garraf


Cuenca


San Miquel del Fai


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com