baner
 
 
 
 
baner
 

14 000 km Jelczem z Warszawy do Nepalu. Jak wyprawa Andrzeja Zawady z 1974 r. dotarła w Himalaje?

W 1974 roku Polski Związek Alpinizmu zorganizował pierwszą w historii zimową wyprawę w Himalaje, której celem było zdobycie Lhotse. Kierownikiem wyprawy został Andrzej Zawada. Zadecydowano, że część ekipy wraz z niezbędnym, kilkunastotonowym ekwipunkiem wyjedzie z Warszawy w kierunku Katmandu ciężarówką typu Jelcz. Do pokonania było około 14 000 kilometrów, a droga wiodła przez kraje takie jak: ZSRR, Iran, Afganistan, a także Indie. O wyzwaniach, jakie jadący Jelczem uczestnicy wyprawy napotkali na swojej drodze, na GÓRY TV opowiada nam jej kierowca, Mirosław Wiśniewski.

 

Więcej o tym wyjątkowym przedsięwzięciu przeczytacie w obszernym materiale, który ukazał się na łamach nowego, 266 numeru GÓR. 

Wszystkich pasjonatów himalaizmu (zwłaszcza jego pionierskich czasów, gdzie prym na ośmiotysięcznikach wiedli Polacy) z pewnością ucieszy wiadomość, że bogato ilustrowany album "Lhotse 1974. In Memoriam Tadeusz Piotrowski", zawierający dzienniki jednego z uczestników wyprawy - Tadeusza Piotrowskiego, jest już dostępny w naszej internetowej księgarni  KsiążkiGór.


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com