baner
 
 
 
 
baner
 
2020-01-14
 

Uczestnicy zimowej wyprawy na Batura Sar dotarli do Pakistanu

W ramach wyprawy unifikacyjnej Programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, na niezdobyty dotąd zimą siedmiotysięcznik, wyruszyło ośmiu himalaistów. 

Fot. FB Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera

 

Batura Sar (7795 m n.p.m) to 25. szczyt świata, najwyższy położony w paśmie górskim Batura Muztagh na północy Pakistanu. Polacy stanęli na jego wierzchołku raz – latem 1988 roku szczyt zdobyli Paweł Kubalski i Zbigniew Heinrich. Zimą próbę wejścia na Batura Sar podjęli do tej pory tylko Austriacy w 1981 roku, ale zakończyła się ona bez powodzenia.

 

Fot. FB Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera

 

"Batura to bardzo ciekawy cel. To wysoki i mało eksplorowany siedmiotysięcznik, który pozwoli nam sprawdzić się na wysokości zbliżonej do ośmiu tysięcy, w trudnych warunkach zimowych."

 

– mówił jeszcze przed wyprawą Piotr Tomala, szef Programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

 

Siedmiotysięcznik jest kolejnym etapem przygotowań do zimowej wyprawy na K2, która planowana jest na sezon 2020/2021. Kierownikiem wyprawy na Batura Sar jest Piotr Tomala, jego zastępcą natomiast Rafał Fronia. W wyprawie uczestniczą także: Wojciech Flaczyński, Filip Babicz, Mariusz Hatala, Krzysztof Stasiak, Marco Schwidergall i Oswald Rodrigo Pereira – filmowiec ekspedycji.

 

 Tragarze w drodze do BC; fot. agencja Lela Peak

 

Powrót polskiej ekipy do Polski planowany jest wstępnie na 10 marca. Trzymamy kciuki.

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com