baner
 
 
 
 
baner
 

Na szczyt Fitz Roya i z powrotem w 21 godzin i 8 minut!

Amerykanie Colin Haley i Andy Wyatt dokonali niesamowicie szybkiego przejścia Fitz Roya. Na wejście drogą Supercanaleta, zejście Drogą Francuską i powrót do punktu wyjścia potrzebowali zaledwie 21 godzin i 8 minut!

Aguja Poincenot i Fitz Roy widziane z drogi do Rio Electrico; fot. Marcello Sanguineti, źródło: planetmountain.comHaley i Wyatt wyruszyli z El Chalten i zaparkowali samochód przy moście Río Eléctrico. Stamtąd rozpoczęli swoją rekordową w czasie wspinaczkę: samochód – Fitz Roy – samochód. 

Wyszli o godzinie 22.15, by o godzinie 11.14, po przejściu drogi Supercanaleta (1600m, 80°, 5+) zameldować się na wierzchołku mierzącego 3405 m Fitz Roya (Haley stanał na nim po raz dziesiąty). Stamtąd zeszli Drogą Francuską i o godzinie 19.23 zameldowali się przy samochodzie. Fitz Roy, Supercanaleta; fot. Kristoffer Szilasźródło: kristofferszilas.comZdaniem Rolando Garibottiego, który w tematyce patagońskich wspinaczek jest niekwestionowanym autorytetem, może to być pierwsze jednodniowe wejście na ten wierzchołek. W 2009 roku Jorge Ackermann, Tomy Aguilo i Milena Gomez potrzebowali na to 36 godzin, a w 2014 roku Simon Gietl i Gerhard Fiegl 31 godzin i 30 minut.
planetmountain.com

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com