baner
 
 
 
 
baner
 

Kusięta - Diabelskie Schronisko

Kusięta to świetna boulderowa miejscówka na terenie rezerwatu Zielona Góra. Zapraszamy do lektury artykułu Piotra Deski, który ukazał się w GÓRach nr 215 (kwiecień, 2012).


Fot. Piotr Deska


Jak trafić?

Miejscówka znajduje się na terenie rezerwatu Zielona Góra, w miejscowości Kusięta koło Częstochowy. Najprościej dotrzeć do niej od strony trasy DK1, czyli popularnej Gierkówki. Z tej drogi skręcamy (jadąc od strony Warszawy, musimy przejechać przez Częstochowę, a od Katowic – zaraz po wjechaniu w obręb miasta) na Olsztyn (droga nr 46 na Kielce). Po kilku kilometrach, obok stacji benzynowej, skręcamy zgodnie z drogowskazem na Kusięta. W przypadku dojazdu od strony Kielc, docieramy do Olsztyna, w którym pojawiają się strzałki na Kusięta. W samych Kusiętach raczej nie da się
pogubić. W tej wiosce wszyscy chcą mieszkać przy głównej ulicy, zatem jest ona tylko jedna. Na niej wypatrujemy drogowskazu na Rezerwat Zielona Góra. Skręcamy w polną drogę zgodnie z kierunkiem, który wskazuje, przejeżdżamy nad torami i zostawiamy samochód na niewielkim placyku przy krawędzi lasu. Stąd jeszcze około czterystu metrów pieszo leśną ścieżką (na skróty) lub czerwonym szlakiem – i można zacząć się wspinać.

 

 

Fot. Piotr Deska


Wspinanie

Jak na grotę przystało, miejscówka oferuje wspinanie w solidnym przewieszeniu i w dachu po raczej pozytywnych chwytach. Bardziej niż siła palców przyda się tutaj biceps słusznych rozmiarów oraz umiejętność precyzyjnych haczeń. Jako pierwsi w grocie działali Waldemar Podhajny oraz Dominik Demon Kobryń.
To właśnie Demon wytyczył tutaj w 2007 roku jedną ze swoich najtrudniejszych realizacji – Disturbię 8B. W ostatnich latach głównymi kustoszami rejonu są Piotrek Deska, Paweł Jelonek i przede wszystkim Łukasz Dudek, który jest autorem najbardziej wymagającej linii w rejonie i zarazem w całej Polsce. Mowa tutaj o ponadczterdziestoruchowej kombinacji Ali Baba będącej połączeniem Pikusia, Disturbii, Egzekutora i wyjścia bulderem Liść Sedesu.
Łukasz porównał trudności nowej linii do westowych 9a pokonanych z liną i zdecydował się na wycenę 8B+ w skali bulderowej.

 

Tekst i zdjęcia: Piotr Deska

 

Topo znajdziecie w GÓRach nr 215 (kwiecień, 2012).

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com