baner
 
 
 
 
baner
 

Kacper Tekieli – wszystkimi czterema graniami na Matterhorn

Świetne wiadomości dotarły do nas z Alp Pennińskich. Kacper Tekieli w brawurowym stylu zdobył Matterhorn (4478 m) – aż  czterema graniami pod rząd… Po co decydować się na jedną, skoro można wejść wszystkimi po kolei ;-).

 Na szczycie Matterhornu; fot. Kacper Tekieli

 

Kacper Tekieli, który w zeszłym tygodniu rozgrzał się wejściem na szczyt Mont Blanc (4810 m), 6 sierpnia zdobył Matterhorn czterema graniami, co wymagało pokonania łącznego przewyższenia +2850 m /-2800 m i zajęło 17,5 godziny.

 

Swoją łańcuchówkę Kacper pokonał w następującej kolejności:

 

- wspinaczka granią Furggen (4 h)

- zejście granią Hörnli (3 h)

- przejście spod Hörnli pod grań Zmutt (1 h)

- wspinaczka granią Zmutt (6 h)

- zejście granią Lion (3,5 h).

 

Warto przypomnieć, że pierwszymi, którzy wspięli się na Matterhorn z czterech stron w ciągu jednego dnia, byli Hans Kammerlander i Diego Wellig. 19 sierpnia 1992 roku wspinacze potrzebowali niemal całą dobę, a dokładnie 23,5 godziny, aby zrealizować swój projekt. Z kolei Włoch Hervé Barmasse dokonał pierwszego zimowego powtórzenia łańcuchówki kilka lat temu.

 

Kacper był na Matterhornie już wcześniej – zimą 2015 r. Wówczas Tekieli wraz z Adamem Bieleckim oraz Jackiem Czechem pokonali drogę Schmidów, wiodącą północną ścianą góry.

 

 Widok z Matterhornu; fot. Kacper Tekieli

 

Co ciekawe, tego lata Tekieli razem z Łukaszem Mirowskim pobili także rekord szybkości w wejściu na Expandera, czyli cztery Sprężyny – drogi na czterech różnych ścianach w Tatrach. Ich czas również robi wrażenie – tylko 15 godzin i 52 minuty.

 

Gratulujemy!

 

Źródło: cragmagazine & własne

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com