Magura Rycerowa, zwana też po prostu Magurą (1997 m), to mało znany szczyt w zachodniej części słowackich Tatr Wysokich, praktycznie nieodwiedzany przez turystów. Ta wyjątkowa, jak na obecne czasy sytuacja spowodowana jest głównie tym, że cały rejon Kop Liptowskich, w którym znajduje się Magura, od 1948 roku objęty jest ścisłym rezerwatem, a wejść na jego teren da się wyłącznie ze specjalnym pozwoleniem TANAP-u.
Panorama z Magury Rycerowej na Wielką Kopę Koprową, z tyłu Krywań
Śmiało można więc stwierdzić, że lektura opisanej tu wycieczki będzie dla większości czytelników jedyną okazją do eksplorowania tego naprawdę dzikiego zakątka Tatr, a zdjęcia ze szczytu pozwolą poznać unikatowe widoki, zwłaszcza rzadko oglądanej od tej strony grani Tatr Zachodnich w okolicy Kasprowego Wierchu czy strzelistej Świnicy.
ORIENTUJMY SIĘ
Magura to popularna w naszych górach nazwa, którą nosi wiele szczytów lub wzniesień w różnych pasmach. W przypadku opisywanego masywu nie powinna ona dziwić, bowiem to pochodzące z języka wołoskiego słowo oznacza właśnie wzgórze, kopiec lub pagórek, a więc wierzchołek o zdecydowanie niestrzelistej sylwetce. I tak właśnie wygląda Magura Rycerowa – to długi, łagodny grzbiet z trzema wierzchołkami. Najwyższym jest Wyżnia Magura Rycerowa (1997 m), a na odchodzącej od niej na zachód grani znajdują się Pośrednia (1933 m) i Niżnia Magura Rycerowa (ok. 1800 m), które są też zwornikami kolejnych rozgałęziających się grzbietów. Cały masyw Magury oddzielony jest Wyżnim Rycerowym Zawracikiem od kopuły szczytowej Wielkiej Kopy Koprowej, będącej najwyższym szczytem Kop Liptowskich.
Tekst i zdjęcia / LESZEK JAĆKIEWICZ
Dalsza część artykułu znajduje się w naszym nowym serwisie pod linkiem > link
Artykuł został opublikowany w Magazynie GÓRY numer 3/2021 (280)
Zapraszamy do korzystania z czytnika GÓR > http://www.czytaj.goryonline.com/