baner
 
 
 
 
baner
 
2019-08-02
 

Denis Urubko wytyczył nową drogę na Gaszerbrum II!

Ze zniecierpliwieniem oczekiwaliśmy na tę informację – Denis Urubko zdobył dzisiaj Gaszerbrum II (8035 m) nową drogą! Dokonał tego w typowym dla siebie stylu – samotnie, bez radia, telefonu satelitarnego, jedzenia i dodatkowego tlenu. Wspinacz zszedł już do obozu 1.

 Urubko na tle Gasherbruma II; fot. FB Anna Piunova

 

Denis wyruszył z bazy 31 lipca o godzinie 22:00 i od tamtego czasu nie było z nim kontaktu. Jego planem było wytyczenie nowej drogi na G II w stylu alpejskim, non-stop i bez biwakowania.

 

Sukces Urubki zaowocował pierwszą polską drogą na ośmiotysięczniku od 23 lat. Wspinacz był świetnie przygotowany do tego zadania i bardzo dobrze obeznany z górą, bowiem zdobył ją już trzykrotnie. Po raz pierwszy w 2001 r., następnie w 2011 r., gdy z Simone Moro i Corym Richardsem dokonali pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt, oraz trzeci raz 18 lipca tego roku, wspinając się drogą normalną. 

 

Należy też wspomnieć o akcjach ratunkowych, w których Denis brał udział podczas trwania wyprawy. W przeciągu zaledwie 2 tygodni wspinacz udzielił pomocy aż trzem osobom, w tym poważnie rannemu Włochowi Francesco Cassardo, którego wraz z Danem Bowiem, Januszem Adamskim i Jarosławem Zdanowiczem sprowadzili z Gaszerbruma VII (6955 m).

 

Gratulujemy Denisowi sukcesu i czekamy na więcej szczegółów dotyczących nowej drogi.

 

Denis pod Gaszerbrumem II; fot. FB Denisa Urubki

 

Źródło: profil Denisa Urubki na FB, Desnivel.com

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com