Jak wiecie tragiczne zdarzenie uniemożliwiło Chrisowi Sharmie przyjazd na III Krakowski Festiwal Górski. Organizatorzy zadziałali jednak błyskawicznie i na 99% w najbliższy weekend, w niedzielny wieczór, uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się z jednym z legendarnych wspinaczy lat 80. i 90., aktywnym do dzisiaj Austriakiem Beatem Kammerlanderem.
Beat jest autorem ekstremalnych dróg wielowyciągowych w Rätikon, a także wielu skałkowych ekstremów. Jego wspinaczkową biografię znajdziecie poniżej.
Ale Beat jest również fotografem i jako jeden z pierwszych wspinaczy swoje prezentacje uczynił prawdziwym "multimedia show", łącząc zdjęcia i fragmenty filmów w jeden pokaz. Będzie ciekawie!
Beat Kammerlander (ur. 1959) - czołowy austriacki wspinacz skalny lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Zasłynął przede wszystkim jako autor ekstremalnie trudnych, wytyczanych od dołu wielowyciągówek w paśmie Rätikon.
Pod koniec lat 80. został uznany za następcę Martina Scheela, prekursora tego typu wspinaczki na ścianach Rätikon, a zarazem w ogóle - na wapiennych ścianach Alp.
Jego pierwszą wielką drogą w Rätikon była New Age X- na pd.-zach. ścianie Schweizereck z 1988 roku (1 p. RP: 1989). Droga liczyła sobie 140 metrów i 5 wyciągów.
W 1991 roku dokonał 1. przejścia RP (1 p. 1990) linii Die Unendliche Geschichte X+ na pd. ścianie 7. Kirchlispitze (11 wyciagów, 320 m, 3 wyciągi IX+, 1 wyciąg X, 1 wyciąg X+).
W 1994 roku wytyczył swoją najsłynniejszą drogę, która weszła w skład tzw. Alpejskiej Trylogii (razem z End of Silence T. Hubera, Des Kaisers Neue Kleider S. Glowacza). Mowa o Silbergeier X+ na pd. ścianie 4. Kirchlispitze (5 wyciągów, 200m, 1 wyciąg X+, jeden X/X+, jeden X- i dwa IX+).
W 1997 roku na pd. ścianie 7. Kirchlispitze przeszedł drogę uważaną za pierwszą "obligatoryjną" drogę 8a w Alpach WoGü. Siedmiowyciągowa droga (na razie bez przejścia RP w ciągu) ma dwa wyciągi IX-, trzy dziesiątkowe i dwa dziewiątkowe. Amatorzy ewentualnych powtórzeń muszą liczyć się ze sporymi run-outami (możliwości kilkunastometrowych lotów) na "łatwiejszych" wyciągach.
Beat jest również autorem wielu ekstrem skałkowych, przede wszystkim w szwajcarskim rejonie Voralpsee. Najsłynniejsze jego linie to: Speed 8c+ (1995) i Missink Link 8c/c+ (1997). Nieobca jest mu również wielowyciągowa wspinaczka mikstowa i lodowa (m.in. nowe drogi Deja Vu M8+, Marilyn Manson M7+, Body Count W7).
Piotr Drożdż
Więcej zdjęć w galerii!
Notka i zdjęcia pochodzą z marcowego numeru magazynu GÓRY (3/2005), jeśli macie ten numer, sięgnijcie koniecznie po ten tekst.
Numer ten podczas III KFG będzie też dostępny na stoisku wydawnictwa!!!