baner
 
 
 
 
baner
 

ACX - Active Acclimatization Expedition przeniesiona na listopad

Największa wysokogórska wyprawa naukowa w historii Polski, ACX - Active Acclimatization Expedition wystartuje nieco później niż pierwotnie zakładano. Grupa badawcza, w skład której ma wejść ponad 40 osób, w tym 8 naukowców, 2 uczestników Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 oraz 2 Szkoleniowców Kadry Narodowej Himalaistów, miała wyruszyć na Ojos del Salado na przełomie lutego i marca. Z powodu podjętych starań o dofinansowanie, termin wyprawy przełożono jednak na listopad.

Ojos del Salado - najwyższy drzemiący wulkan świata. To właśnie tam będą prowadzone badania w ramach wyprawy ACX. Fot. Patryk Krzyżak

 

Przypominamy, celem pionierskiego przedsięwzięcia jest sprawdzenie maksymalnych możliwości wydolności człowieka w górach. Poligonem do prowadzonych badań ma być najwyższy wulkan świata - Ojos del Salado (6893 m n.p.m.), położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile. 


Zgodnie z przyjętym harmonogramem, wyprawa miała niebawem wyruszyć do Chile. Jednak pojawiła się szansa na zdobycie dofinansowania - stąd też podjęto decyzję o jej przeniesieniu - wszak większe możliwości finansowe bezpośrednio przekładają się na na szanse jej powodzenia i realizacji wszystkich badawczych założeń, szkoda byłoby więc zaprzepaścić taką okazję. W oficjalnym komunikacie prasowym wydanym przez ACX czytamy:

"Nasza wyprawa została przeniesiona na początek listopada 2019 roku. Powodem zmiany terminu jest możliwość starania się o pozyskanie grantu finansowego, który pozwoli nam przeprowadzić zaplanowane badania na szerszą skalę i przy większym wsparciu naukowego gremium a co za tym idzie, większe dofinansowanie na opracowanie badań i ich wyników.  Chcemy aby nasz projekt był na jak najlepszym poziomie, a pojawiająca się sposobność jest szansą aby naszą wyprawę i badania wynieść na jeszcze wyższy poziom. Trzymajcie kciuki za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku."

Cóż - kibicujemy zatem żeby udało się pozyskać potrzebne środki na realizację projektu, który ma szansę wydatnie przyczynić się do poprawy stanu wiedzy naukowej na temat aklimatyzacji w górach wysokich. Więcej o założeniach wyprawy możecie przeczytać w wywiadzie z jej pomysłowdawcą i głównym organizatorem, Karolem Henningiem - trenerem himalaistów Narodowej Zimowej Wyprawy na K2.


Źródło: informacja prasowa ACX/własne

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com