baner
 
 
 
 
baner
 

Zimny Dół – nowy rejon drytoolowy

Na początku roku 2018 otwarto nowy rejon drytoolowy, Zimny Dół, położony niedaleko Krakowa. Miał on już swoje oficjalne otwarcie podczas Mroźnych Ostrzy i obecnie pozostaje tylko zaprosić do wspinania w tym ciekawym ogródku drytoolowym.

 

Prace w rejonie zaczęły się już jesienią 2014 roku, ale z różnych powodów dopiero pod koniec 2017 roku mieliśmy możliwość ich zakończenia. Jednym z powodów były zbliżające się zawody Mroźne Ostrza.

 

Otwarcie rejonu nie byłoby możliwe dzięki pomocy wielu osób i organizacji. Podziękowania dla Ryszarda Grzywy, Mariusza Muchy, Tomka Pawłowskiego, Marty Ziembli, Magdy Syrek, Przemka Mlonka, Michała Semowa, Mateusza Kołodzieja, Przemka Patelki, Bartka Szeligi i Janka Kuczery (odkrywca tego miejsca). Dziękujemy również osobom, które pomagały w sprzątaniu rejonu oraz organizacji Mroźnych Ostrzy.

Szczególne podziękowania dla Naszych Skał (ringi i kleje), firmy Fixe (znaczna zniżka na sprzęt), KW Kraków (pomoc organizacyjna) oraz Gminy Liszki za pozytywne wsparcie.

 

 

Informacje praktyczne o rejonie

Pomimo, że wspinanie jest w wapieniu, to drogi mają charakter niemal tatrzański. Wspinanie jest dość siłowe i wytrzymałościowe. W rejonie jest 13 dróg w przedziale trudności od M5 do M8+.

 

Drogi mają do 20 metrów długości, jednak ze względu na gęste obicie (wymuszone przez kruszyznę) możecie potrzebować nawet 14 ekspresów. Niektóre ringi musieliśmy przedłużyć za pomocą pętli – które w przyszłości zostaną wymienione na łańcuchy– aby zapewnić możliwość bezpiecznego wspinania.

 

Charakter wspinania to piony i przewieszenia. Zdarzają się połogi. Jest sporo rys na odciągi. Warto mieć dobrze naostrzony sprzęt.

Nadal w rejonie znajduje się trochę kruszyzny, a kilka dróg jest mocno zapiaszczonych –trochę jeszcze potrwa ich „dotarcie się”.

 

 

Dojazd
Położony niedaleko Krakowa wąwóz Zimny Dół znajduje się przy wsi Czułów. Najłatwiej dojechać tam samochodem i zaparkować pod skałą Łysiną (namiary z google maps) – z Krakowa trwa to ok. 30 minut.

Dla niezmotoryzowanych dobra wiadomość – wprawdzie nie kursuje tam komunikacja miejsca, ale jest dość korzystny dojazd linią busów Super Bus (linia Kraków-Frywałd) kursujących mniej więcej co godzinę. W Krakowie można wsiąść na przykład przy Placu Inwalidów, Jubilacie – korzystam z tego rozkładu jazdy: Baczyn Most. Jadąc z Krakowa (bilet do Czułowa) wysiadamy tuż pod samą Łysiną.

 

Drogi
(gwiazdkami oznaczona jest uroda dróg – subiektywnie).

1. Prawdziwe M4* M6. 7R+ST

2. Kickstart My Hearth** M5+

3. KW Chlanie i Wspinanie*** M5

4. Jęki Patelki** M7

5. Paladyni Wędki*** M7-

6. projekt

7. Kapitan Buła** M8-

8. Hard Life to Live* M7+

9. Człowiek, który przeleciał Krakowskie Kobiety*** M7

10. Hellraiser*** M8. 13R+ST*

11. From Here to Eternity*** M8+. 13R+ST*

12. Enter Sandman* M7-

13. Festiwal A0** M7+

14. Zemsta Laboratorium** M6+

 

Szczegółowe informacje o rejonie i najbardziej aktualne topo znajdziecie na stronie drytooling.com.pl.

 

Tekst i zdjęcia: Damian Granowski

szkoła wspinania drytooling.com.pl

 

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com