baner
 
 
 
 
baner
 
2022-02-02
 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach - TOPR apeluje do turystów o rozsądek

Po chwilowym, nieznacznym spadku stopnia zagrożenia w Tatrach, TOPR ponownie ogłosił  lawinową „trójkę”, która – wszystko na to wskazuje – utrzyma się przez kolejne dni. Przypomnijmy, że w przy tym stopniu, który określany jest jako „znaczny”, poruszanie się w terenie wysokogórskim wymaga bardzo dużych umiejętności oceny lokalnej sytuacji lawinowej!

 

Jeśli zastanawiacie się, jakie jest Wasze doświadczenie, warto sobie uświadomić, że przy tak skomplikowanej dziedzinie wiedzy (i umiejętności praktycznych), jaką jest lawinoznawstwo, trzeba spędzić w terenie około 10 tysięcy godzin, aby móc się określić mianem osoby doświadczonej. Proponujemy, aby każdy dokonał teraz górskiego rachunku sumienia i spróbował określić, jak wygląda taka kalkulacja w jego/jej przypadku. Prawda jest bowiem brutalna - przy tym stopniu zagrożenia lawinowego właściwie szacować ryzyko potrafią jedynie profesjonaliści: przewodnicy i ratownicy górscy.

 

 

Tragiczne wydarzenia z minionego weekendu udowadniają, jak złudne potrafi być poczucie bezpieczeństwa, które daje bliskość wyciągu i posiadanie kompletu sprzętu lawinowego. Dlatego, ponownie, podobnie jak TOPR, apelujemy o ostrożność.

 

Góry poczekają! 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com