W marcu Janusz Kurczab otrzymał Super Kolosa za całokształt osiągnięć. Z powodu ciężkiej choroby nie mógł go jednak odebrać osobiście w Gdyni. Organizatorzy planowali przekazać mu go jak najszybciej. Nie zdążyli. Janusz Kurczab zmarł 11 kwietnia 2015 roku. Statuetka przypominająca o wybitnych dokonaniach jego życia trafiła do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Przekazanie Super Kolosa miało uroczystą oprawę i odbyło się podczas otwarcia XXII Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Statuetkę z rąk Janusza Janowskiego odebrał dyrektor Muzeum, Tomasz Jagodziński. Sylwetkę zmarłego miesiąc temu laureata oraz jego wybitny dorobek przypomniał natomiast publiczności festiwalu Leszek Cichy.
Leszek Cichy, Tomasz Jagodziński i Janusz Janowski; fot. Konrad Moniewski
Ważąca prawie dziesięć kilogramów miniatura posągu z Wyspy Wielkanocnej uzupełniona o biogram Janusza Kurczaba trafi na wystawę obok kilku innych eksponatów przypominających o złotej erze polskiego himalaizmu i wybitnych – sportowych i eksploracyjnych - osiągnięciach Polaków w górach wysokich. Mamy nadzieję, że kolekcja z czasem będzie się rozrastała, bowiem historia polskiej obecności na najwyższych szczytach świata, jak mało co, zasługuje na należyte wyeksponowanie.
Super Kolos obok pamiątek polskich himalaistów; fot. Janusz Janowski
Przekazywanie pamiątek związanych z historią polskiego alpinizmu jest miłym akcentem i tradycją Przeglądów Filmów Alpinistycznych. Oprócz wspomnianego już Super Kolosa Janusza Kurczaba, w bieżącym roku, w czasie uroczystego otwarcia XXII PFA pamiątki przekazali także:
- Anna Okopińska /pierwsza Polka na ośmiotysięczniku, Gasherbrum II, 12.08.1975 r. przekazała tablicę upamiętniającą umieszczenie gwiazdy Wandy Rutkiewicz w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie, podczas 15. edycji Alei Gwiazd Sportu 28.06.2014 roku.
- Janusz Onyszkiewicz wzbogacił zbiory Muzeum o sprzęt alpinistyczny /kask i karbidówkę/ z lat sześćdziesiątych, używany przez niego w czasie wypraw do Jaskini Śnieżnej a także o buty z wyprawy w Gasherbrumy z 1975 roku.
źródło: kolosy.pl, muzeumsportu.waw.pl