baner
 
 
 
 
baner
 
2015-03-16
 

Skiturowa wycieczka na Krzyżne

Na skrzyżowaniu dolin. Kursylawinowe.pl polecają skiturową wycieczkę na Krzyżne.

Położona na wysokości 2112 m n.p.m. przełęcz Krzyżne jest wyjątkowym miejscem, zawieszonym nad trzema tatrzańskimi dolinami: Pańszczycą, Waksmundzką i Roztoki. Roztacza się z niej rozległy widok na Tatry Wysokie i Dolinę Pięciu Stawów Polskich, a wrażenie przestrzeni potęguje dodatkowo głęboko wcięta Dolina Roztoki.

Już same widoki są wystarczającym powodem, by wybrać się zimą na Krzyżne. Dodatkowym atutem tego miejsca jako celu wycieczki skiturowej jest fakt, że kiedy w innych, łatwiej dostępnych żlebach śnieg przecina już kilkadziesiąt śladów, w tym opadającym z przełęczy do Doliny Pańszczycy raczej nie będzie jeszcze ani jednego!

Rozpoczynając wycieczkę w Schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej pokonuje się wszystkie rodzaje terenu jaki spotkać można w Tatrach – od świerkowego lasu, przez nachylone pola kosówek, otwartą przestrzeń doliny, aż po skalne turnie otaczające sam żleb. Z szerokim i łagodnym zjazdem poradzą sobie bez problemu nawet mniej doświadczeni skiturowcy.


„Trwająca ok. 6 godzin wycieczka wymaga trochę więcej wysiłku, niż te w popularniejsze rejony Tatr. Z drugiej strony, kiedy w miniony weekend piękna pogoda przyciągnęła w Tatry ogromną liczbę narciarzy i turystów pieszych, my w Dolinie Pańszczycy byliśmy zupełnie sami” – relacjonuje Andrzej Lesiewski, organizator szkoleń skiturowych odbywających się w ramach akcji kursylawinowe.pl.


Trasa: szlak żółty z Murowańca przez Las Gąsnienicowy, dookoła Żółtej Turni i dalej dnem Doliny Pańszczycy w kierunku wyraźnie zarysowanej przełęczy na końcu doliny.


Ważne! Przed każdym wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody i aktualny komunikat lawinowy na stronie www.topr.pl. Wszyscy uczestnicy wycieczki powinni być wyposażeni w zestaw lawinowy (detektor, sonda, łopatka), a w plecaku mieć naładowane telefony komórkowe z zapisanym numerem alarmowym TOPR (+48 601 100 300).

Więcej o tym jak bezpiecznie poruszać się po górach w warunkach zimowych dowiesz się na: www.kursylawinowe.pl

 Początek przez Las Gąsienicowy
 Początek podejścia żlebem
 Środkiem Doliny Pańszczycy
 Widok na Dolinę Pięciu Stawów
 Widok na trasę podejścia i zjazdu
 
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com