baner
 
 
 
 
baner
 
 
 
2024-04-18
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Narciarka Anna Tybor ruszyła w Himalaje! Na początku tygodnia wystartowała wyprawa Dream Line 2024.

Fot. © Adrien Colleur

 

Narciarka Anna Tybor ruszyła w Himalaje! Na początku tygodnia wystartowała wyprawa Dream Line 2024. To już trzecia wyprawa Anny Tybor z cyklu Dream Line i tym razem czołowa polska skialpinistka zamierza zdobyć dwa szczyty - siódmy co do wysokości Dhaulagiri, 8167m, położony w Nepalu oraz dziewiąty Nanga Parbat, 8126 m, w Pakistanie. Następnie planuje zjechać z nich na nartach, czego nie dokonała jeszcze żadna kobieta, a żadna Polka w Himalajach nawet nie próbowała dokonać.

 

Skialpinistka i reprezentantka Kadry Narodowej w narciarstwie wysokogórskim, ma na swoim koncie liczne sukcesy, w tym historyczne zjazdy z ośmiotysięczników Manaslu w 2021 i Broad Peak w 2023, gdzie jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła i zjechała te szczyty na nartach bez użycia dodatkowego tlenu. W 2024 roku planuje próbę pierwszego kobiecego zjazdu z Dhaulagiri oraz pierwszego pełnego zjazdu z Nanga Parbat.

 

Anna Tybor osiągała również szczyty w ramach zawodów skialpinistycznych wchodząc na nie na nartach lub wspinając się z nartami przypiętymi do plecaka. Startowała w mistrzostwach świata i w najbardziej ekstremalnych zawodach w narciarstwie wysokogórskich, takich jak Pierra Menta, Trofeo Mezzalama, Adamello Ski Raid. Była piąta zarówno w mistrzostwach Europy, jak i w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Pięciokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski, wygrywając m.in. w Pucharze Pilska i prestiżowym Memoriale Piotra Malinowskiego.

 

 Fot. Piotr Drzastwa

 

Anna Tybor odziedziczyła swoją górską pasję, miłość do nart i sportowe zacięcie po rodzicach. Jej matka, aktywna przewodniczka tatrzańska, oraz ojciec, który był międzynarodowym przewodnikiem górskim i ratownikiem TOPR, wpłynęli na jej życiową ścieżkę. Jan Tybor, jako jeden z pierwszych Polaków, startował także w skialpinistycznych zawodach w Alpach. Anna kontynuuje jego drogę nie tylko na nartach, ale i w ratownictwie górskim. Przez kilka lat mieszkała we włoskim Livigno, gdzie pracowała w miejscowej służbie ratowniczej Soccorso Alpino. Obecnie mieszka w Chamonix we Francji, gdzie spędza siedem miesięcy w roku na nartach. Pozostały czas poświęca na treningi biegowe, wspinaczkę oraz kolarstwo górskie i szosowe. Oprócz sportu, Anna pracuje także jako architekt, dzieląc swój czas między pasje a życie zawodowe.

 

Anna Tybor, stając przed ambitnym i historycznym wyzwaniem, jest jedną z pierwszych kobiet, które przekraczają granice narciarstwa w najwyższych górach świata. Jej plany zdobycia i zjazdu narciarskiego z Dhaulagiri oraz Nanga Parbat stanowią próbę osiągnięcia tego, czego dotąd nie udało się żadnej kobiecie.

 

Pierwszy zjazd narciarski z Dhaulagiri, siódmego co do wysokości szczytu świata, jako pierwszy zrealizował David Fojtik w 2009 roku. Jego próba rozpoczęła się 20 metrów poniżej szczytu i ominęła trudną do narciarskiego pokonania sekcję między wysokościami 7200 a 6700 metrów. Przed Anną Tybor na narciarskim szlaku Dhaulagiri przecierał drogę Bartek Ziemski, który w 2023 roku dokonał pierwszego pełnego zjazdu narciarskiego z tego szczytu.

W przypadku Nanga Parbat, pierwszy historyczny zjazd narciarski miał miejsce w 1990 roku, gdy Hans Kammerlander i Diego Wellig podjęli się zjazdu ścianą Diamir, rozpoczynając go z wysokości 8025 metrów. Choć nie zaczęli z samego wierzchołka, ich osiągnięcie było przełomowe. W 2014 roku Elisabeth Revol i Tomek Mackiewicz kontynuowali eksplorowanie tej góry, rozpoczynając zjazd z wysokości 8000 metrów, co również wymagało częściowego zejścia pieszo przez trudne sekcje, co podkreśla wyzwania związane z narciarstwem na tym szczycie.

 

Zespół wyprawy Dream Line 2024 uzupełni Tom Lafaille, z którym Anna Tybor zdobyła Broad Peak w 2023 oraz fotograf i ratownik TOPR Jan Korlatowicz, który dołączy do ekipy na drugi szczyt Nanga Parbat. Anna Tybor wraz z Tomem są już w Nepalu i w piątek rozpoczną trekking do bazy pod Dhaulagiri.

 

 Fot. © Adrien Colleur

 

Ramowy plan wyprawy:

 

- 19-25 kwietnia: trekking do bazy pod Dhaulagiri.

- 25 kwietnia - 20 maja: aklimatyzacja i atak szczytowy na Dhaulagiri.

- 25 maja: przelot do Islamabadu.

- 28 maja: trekking do bazy pod Nanga Parbat.

- Od 29 maja: aklimatyzacja i atak szczytowy na Nanga Parbat.

- 5 lipca: powrót do Polski.

 

Sponsorem głównym wyprawy Anna Tybor Dream Line 2024 jest BTR Systems. Partnerami wyprawy zostali także Millet, Tarty Super Ski oraz Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Sponsorami technicznymi są Dynastar oraz Jumbo. Patronem medialny wyprawy jest RMF FM oraz Tygodnik Podhalański.

 

Zapraszamy również do obserwowania relacji z wyprawy na portalach społecznościowych:

 

facebook.com/annatyborPL

instagram.com/annatybor


Źródło / Materiały prasowe

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com