baner
 
 
 
 
baner
 
2022-04-01
 

Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych

Fundacja Wandalistki i Kino Muza zapraszają na Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych, który odbędzie się w pierwszy weekend kwietnia (1-3.04.2022 r.) w Poznaniu.

To pierwszy i jedyny taki filmowy przegląd w Polsce, dający możliwość spędzenia trzech dni w towarzystwie wielu inspirujących kobiet i obejrzenia siedmiu filmów, których tematyka skupiona jest oczywiście na kobiecych eksploracjach, górskich przygodach i podróżach. W programie są też spotkania i rozmowy ze wspinaczkami i podróżniczkami, o roli kobiet we współczesnych sportach górskich.

 

Program:


Piątek, 1 kwietnia

godz. 20:00

Dzień I: SAMOSTANOWIENIE (sala nr 1)

- „Climbing Iran”, reż. Francesca Borghetti, 53 min.

- „My upside down world”, reż. Elena Goatelli, 70min.

- po seansie spotkanie z Olgą Kosek

 

Sobota, 2 kwietnia

godz. 17:00

Dzień II: KOBIECE KINO DROGI (sala nr 1)

- „Myrtle Simpson: A Life On Ice”, reż. Leigh Anne Sides, 34 min.

- „This Mountain Life”, reż. Grant Baldwin, 78 min.

- po seansie spotkanie z Agnieszką Zebrą Dziadek

 

Niedziela, 3 kwietnia

godz. 17:00

Dzień III: KOBIETY WSPIERAJĄ KOBIETY (sala nr 1)

- „Cholitas”, reż. Jaime Murciego, Pablo Iraburu, 80 min.

- „Naretoi”, reż. Katie Sugarman, Kelsey Doyle, 37 min.

- „Connection”, reż. Jan Žurek, 29 min.

 

O filmach:

 


CHOLITAS

Najlepszy Film o Górach Wysokich 2020

Hiszpania (2019), 80 min.

Reżyseria: Jaime Murciego, Pablo Iraburu

 

Pięć Cholitas, rdzennych mieszkanek Boliwii, bierze udział w wyjątkowej wyprawie na Aconcaguę. Zdobycie najwyższego szczytu obu Ameryk ma symbolizować ich wolność i wewnętrzną siłę. Ana, Cecilia, Dora, Elena i Lidia zawsze chodzą po górach w niezwykłych strojach – ozdobnych, długich do kostek spódnicach. Jednocześnie są kimś więcej, niż tylko wspinającymi się dziewczynami, noszącymi kolorowe, tradycyjne ubrania. Cholitas to odważne kobiety, odnajdujące w górach przestrzeń, w której mogą poczuć się wolne, szczęśliwe i pełne życia. Ich przygoda w inspirujący sposób pokazuje światu jak być kobietą, szanować tradycję i być blisko Matki Natury.

 


NARETOI

Film Konkursowy Festiwalu Górskiego 2021

Stany Zjednoczone (2019), 27 min.

Reżyseria: Kelsey Doyle

Trailer: https://vimeo.com/451537299

 

„Naretoi” znaczy po masajsku ‘kobiety wspierają kobiety’. Dokument podąża za grupą Masajek i Amerykanek podczas ich samodzielnej wyprawy na szczyt Mount Kenya. Masajowie są pasterzami i żyją w tradycyjnej, ale patriarchalnej i poligamicznej kulturze. Większość Masajek nigdy nie wyszła poza granice swojej wioski i nieliczne potrafią odważyć się na podjęcie jakichkolwiek decyzji bez zezwolenia męża lub ojca. Ich największym zmartwieniem jest to, jak przeżyć. Zrobienie czegokolwiek dla własnej przyjemności jest luksusem, a zwłaszcza wejście na wierzchołek góry bez udziału i pomocy mężczyzn. W filmie „Naretoi” kobiety pokonują kulturowe i językowe bariery, by wspólnie zdobyć potężny szczyt, wspierając się nawzajem w drodze do celu. Góra jest symbolem zmian, przed którymi stajemy jako kobiety, walcząc o równouprawnienie.

 


CONNECTION

Konkurs Filmowy Festiwalu Górskiego 2021

Czechy (2020), 29 min.

Reżyseria: Jan Žurek

Trailer: https://vimeo.com/manage/videos/395649503

 

Projekt highline’owy kobiet z różnych stron świata. Osiem dziewczyn z Francji, Czech i Kanady wpada na pomysł rozciągnięcia taśmy highline, o długości pół kilometra, między dwiema skalnymi wieżami na pustyni koło Moab, w amerykańskim stanie Utah. Spędzają tam 5 dni i nie tylko łączą dwie wieże cienką taśmą, po której chodzą, lecz także uzyskują połączenie z niebem, Ziemią i z sobą nawzajem.

 


CLIMBING IRAN

Wyróżnienie Festiwalu Górskiego 2021

Włochy (2020), 53 min.

Reżyseria: Francesca Borghetti

Trailer: https://vimeo.com/472274855

 

Nasim uprawia wspinaczkę klasyczną i jest w Iranie jedyną kobietą, otwierającą nowe drogi. Nasim stoi przed podwójnym wyzwaniem – fizycznym i kulturowym, ponieważ jej wspinaczkowa pasja nie idzie w parze z twardymi zasadami, ograniczającymi wolność kobiet w Iranie. Nasim ma marzenie: otworzyć nową drogę w Alpach.

 


MY UPSIDE DOWN WORLD

Najlepszy Film o Człowieku i Górach Festiwalu Górskiego 2021

Włochy (2021), 70 min.

Reżyseria: Elena Goatelli

Trailer: https://vimeo.com/538853982

 

Angelika Rainer, urodzona we włoskim Merano w 1986 roku, jest 3-krotną mistrzynią świata we wspinaczce lodowej, bardzo cenioną za swoje umiejętności sportowe. Jest też pierwszą w swojej rodzinie kobietą, która może swobodnie decydować o tym, co chce robić w życiu. Po zdobyciu tytułów mistrzowskich i 10 latach startów w międzynarodowych zawodach, przyszedł dla Angeliki czas na obranie innego kursu. Szuka nowych wyzwań, by się sprawdzić i pokonać swoje największe lęki. Wspierana przez męża i jednocześnie trenera, Marco, Angelika wspina się na najtrudniejszych lodowych i skalnych liniach – we włoskich Dolomitach, na greckiej wyspie Kalymnos, w jaskiniach i na lodospadach Islandii. W międzyczasie spotyka kobiety, dzięki którym rozwija się jako sportowiec i jako człowiek.

 


MYRTLE SIMPSON: A LIFE ON ICE

Wyróżnienie w Konkursie Filmowym Festiwalu Górskiego 2021

Stany Zjednoczone (2019), 34 min.

Reżyseria: Leigh Ann Sides

Trailer: https://youtu.be/4xFGrXfMmxo

 

W 2017 roku Myrtle Simpson została odznaczona Medalem Polarnym za zasługi w Arktyce, których dokonała ponad 50 lat wcześniej (!), kiedy jako pierwsza kobieta przetrawersowała polarną czapę lodową Grenlandii. W filmie mamy możliwość nie tylko zobaczyć niezwykłą kobietę i jej zapomnianą historię, ale również obejrzeć niesamowite ujęcia archiwalne z tamtych czasów. „Myrtle Simpson. A life on Ice” to wspaniała historia o kobiecie, która znacznie wyprzedziła swoje czasy, o jej zmaganiach oraz o próbie połączenia roli matki i eksplorerki.

 


THIS MOUNTAIN LIFE

Najlepszy Film w kategorii Człowiek i Góry 2019

Kanada (2018), 78 min.

Reżyseria: Grant Baldwin

 

Zachwyt, który wywołują w nas górskie krajobrazy, jest sprawą uniwersalną, jednak ludzie rzadko zapuszczają się w prawdziwie dziką naturę. Martina wraz z 60-letnią mamą Tanią wyruszają na 6-miesięczną wyprawę przez zdradliwe Góry Nadbrzeżne Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Trasa ta nie została nigdy wcześniej pokonana przez zespół dwuosobowy. W przygodę Martiny i Tanii wplecione są niezwykłe portrety osób, będących uosobieniem wytrwałości i pasji – wspinacz, chłopak uratowany z lawiny, zakonnica-narciarka czy śnieżny artysta, są postaciami zarówno urzekającymi, jak i bardzo inspirującymi.

 

Współorganizator Przeglądu Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych: Kino Muza

Partnerzy: Estrada Poznańska, Taternik, KW Poznań Patroni Medialni: Poznański Prestiż, IKS, kulturapoznan.pl, Magazyn Góry, Radio Afera

 

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com