baner
 
 
 
 
baner
 

Mazurowe Skały - skałoplan

Mazurowe Skały to kolejny, niewielki boulderowy rejonik znajdujący się w pobliżu Myślenic powstały w nieczynnym kamieniołomie. Przystawki w większości pionowe lub połogie, oferują wspinanie po krawądkach i dziurkach w najwyższej jakości piaskowcu.

Rejon znajduje się w miejscowości Trzemeśnia w odległości około 6 km od centrum Myślenic i mniej więcej tyle samo od popularnej Borzęty. Znajdziemy w nim 9, głównie technicznych i

wytrzymałościowych problemów o trudnościach od 6A+ do 7A+. Z uwagi na wystawę południowo

zachodnią i wyjątkową odporność na zamakanie, przyjeżdżając tutaj w zimie, śmiało można liczyć na suchą i nasłonecznioną skałę. Dodatkowym atutem jest praktycznie zerowe podejście z niewielkiego parkingu znajdującego się przy trasie Trzemeśnia - Łęki oraz najlepszy jakościowo piasek na południe od Krakowa:-)

 

Dojazd:

Z Krakowa jedziemy Drogą Krajową nr 7, czyli popularną Zakopianką w kierunku Myślenic. Po

dojechaniu na wiadukt nad m. Myślenice kierujemy się znakami na Łapanów i zjeżdżamy z siódemki. Na światłach skręcamy w lewo i jedziemy ul. Słowackiego (droga nr 967) do pierwszego ronda na którym cały czas prosto (znak Łapanów - Dobczyce) docieramy do drugiego ronda na którym wybieramy zjazd w prawo (znak - Wiśniowa). Cały czas prosto, po około 3,5 km znajdziemy się w m. Droginia, gdzie za główną drogą (znak Wiśniowa) dojeżdżamy do skrzyżowania na którym NIE jedziemy w kierunku Dobczyc, tylko na wprost w kierunku górującego na okolicą szczytu Kamiennik. Po przejechaniu około 500 metrów natrafiamy na niewielki mostek, przed którym w zatoczce na poboczu zostawiamy samochód. Skały są widoczne z drogi. Z samochodu podchodzimy około 1 minuty ścieżką w prawo w kierunku charakterystycznej pionowej płyty. Uwaga, niewielki parking, mieści, co najwyżej dwa - trzy samochody. Trzeba uważać, żeby nie tamować ruchu podczas parkowania i absolutnie nie zastawiać wjazdu do posesji znajdującej się zaraz przy skałach!

Namiary GPS parking:

N 49° 49' 54.2955"

E 20° 1' 16.2482"

 

Wspinanie i Topo:

Jako ciekawostkę warto nadmienić legendę, mówiącą o tym, że Mazurowe

były kiedyś lokalną ładownią wspinaczy z Myślenic, którzy postanowili 'wyposażyć' rzeźbę w różnej jakości dziurki:-) Dla miłośników liny warto zaznaczyć, że w kamieniołomie można powspinać się również po w większości łatwych, obitych drogach.

 

 

 

1. Dziurki 6B+ SD , po dziurkach do dużej klamy

2. Ortolan 7A SD, wykutymi dziurami bez dużej płyty na nogi. Koniec w klameczce na lewo od ringa

3. Uroboros 6C+ SD

4. Grubodziób 7A SD - dziurka na lewą rękę a prawa na obłym chwycie u góry wiercenia. Bez użycia dużej płyty na nogi. Koniec jak Ortolan. (wersja HE 6C)

5. Edyp 7A+ SD



6. Harlequin 6B+ SD z odciągu, potem krawądkami i ściśle płytą bez zacięcia po prawej.

7. Rogaś 6B SD, do NHR

8. Orion 6C+ HE, bez dziurki obok ringa, koniec w NHR (bez ogr 6B+)

9. Bombastik 6A+ HE, prawą stroną płyty przez krawądki, koniec w NHR

 

Filmik na zachęte:

 

 

Edyp 7A+ from Kuba W on Vimeo.

 

Na początku tego roku, doszło do nieprzyjemnego incydentu niszczenia skały przez nieznanych wandali. Kanciasty filarek został podkuty dłutem a pod nim został wykuty stopień. Oraz niedawno, nieznany romantyk uzewnętrznił swoje uczucia farbą na głównej ścianie. Na szczęście działania te obyły się bez straty dla istniejących już przystawek.

 

Jakub Bajorek, Kuba Wierzchowski


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com