baner
 
 
 
 
baner
 
2008-09-04
 

Współpraca GARMIN - GOPR

Dzięki wieloletniej współpracy GOPR-u z firmą Excel, przedstawicielem Garmin w Polsce, ratownicy GOPR wykorzystują na co dzień już 156 urządzeń Garmin GPS, m.in. dzięki temu skuteczność akcji ratowniczych wzrosła do 82,3%.


Dzięki wieloletniej współpracy GOPR-u z firmą Excel, przedstawicielem Garmin w Polsce, ratownicy GOPR wykorzystują na co dzień już 156 urządzeń Garmin GPS, m.in. dzięki temu skuteczność akcji ratowniczych wzrosła do 82,3%. Dobre wyniki współpracy zaowocowały przedłużeniem umowy o współpracy pomiędzy GOPR a Excel Systemy Nawigacyjne, przedstawicielem marki GARMIN w Polsce, na kolejne 2 lata.
Zgodnie z nią, Excel dostarczy ratownikom GOPR 49 urządzeń Garmin GPSmap 60 CSX przeznaczonych do pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych i terenowych. Dodatkowo wszystkie używane obecnie przez ratowników GOPR urządzenia Garmin wyposażone zostaną jesienią w topograficzną mapą Polski GPMapa TOPO, wprowadzaną właśnie na rynek.

„Trudno jest przecenić przydatność urządzeń nawigacyjnych Garmin GPS używanych przez naszych ratowników” – mówi Jacek Dębicki, naczelnik GOPR. „Zwiększają one nie tylko szybkość i skuteczność prowadzonych akcji – czyli pozwalają szybciej nieść pomoc poszkodowanym, ale i zwiększają bezpieczeństwo pracy samych ratowników – a pamiętajmy, że w przytłaczającej większości są oni ochotnikami, ryzykującymi własnym zdrowiem i życiem ratując innych. Gdyby z urządzeń GPS korzystała w terenie także większa liczba turystów, to mniej byłoby powodów do naszej interwencji. A w przypadku ewentualnej interwencji – byłaby znacznie szybsza i prostsza dzięki możliwości precyzyjnej lokalizacji poszkodowanych. Dzięki telefonom komórkowym kontakt z poszkodowanym jest już często możliwy, a problemem pozostaje jego precyzyjna lokalizacja.”

„Nie mamy wątpliwości, że niezawodne w terenie urządzenia nawigacyjne GARMIN zwiększają bezpieczeństwo ich użytkowników” – mówi Krzysztof Grzegorczyk, prezes Excel Systemy Nawigacyjne. „Stąd nasza współpraca z GOPR. W miarę naszych możliwości, staramy się podnieść bezpieczeństwo pracy ludzi, którzy codziennie, na własne życzenie ryzykują życie, by pomóc innym. Nie ukrywamy, że pokazując, jak urządzenia GARMIN pomagają profesjonalistom liczymy, że zaczną z nich korzystać również amatorzy. Urządzenia te są naprawdę tanie, w porównaniu z ceną naszego życia.”

Ratownicy GOPR używają urządzeń nawigacyjnych GARMIN od 1998 roku, kiedy to po raz pierwszy wykorzystane zostały do wielkiej akcji przeszukiwania terenu o powierzchni ponad 2000 ha przez śmigłowiec i 200 ratowników. Po dwóch dniach akcja zakończyła się sukcesem - odnaleziono zaginionego – żywego. W tamtych czasach podstawą wyposażenia Regionalnych Grup GOPR był GARMIN 12 – odporny na najtrudniejsze warunki atmosferyczne odbiornik GPS. Był on również z powodzeniem wykorzystywany w czasie wojskowej operacji „Pustynna Burza” w Zatoce Perskiej. Kolejnym krokiem był zakup bardziej precyzyjnych i łatwiejszych w obsłudze urządzeń GARMIN 76 i VISTA. Prawdziwą rewolucję w wykorzystaniu w akcjach ratowniczych spowodował model GARMIN 60 CSX. Zwiększona czułość zapewnia bardzo precyzyjne pozycjonowanie w terenie, a funkcje gromadzenia danych nawigacyjnych, prowadzenie (nawigacja) do wybranego punktu i zapisywanie śladu przebytej drogi umożliwia planowanie akcji ratowniczych, a co równie ważne analizowanie akcji po ich zakończeniu.

Wykorzystanie urządzeń GARMIN GPS przez ratowników umożliwia nie tylko precyzyjne pozycjonowanie w terenie (z dokładnością do 1 m) ale również możliwość precyzyjnego i szybkiego planowania działań poszukiwawczych, kontrolowania zadań powierzonych ratownikom oraz prowadzenie bieżącej analizy prowadzonej akcji i jej korygowania. Gromadzone dane o przeprowadzonych działaniach pozwalają uczyć się na błędach. Dodatkowo, ratownicy mogą katalogować dane i udostępniać je turystom wyposażonym w urządzenia GPS.

Mapa topograficzna

Przekazane w ramach najnowszej umowy urządzenia GARMIN GPSmap 60CSX to najnowszej generacji sprzęt dedykowany do pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych i terenowych zapewniający nieprzerwane działanie do 18 godzin. Jesienią, wszystkie urządzenia GARMIN wykorzystywane przez GOPR wyposażone zostaną w topograficzną mapę GPMapa TOPO. Łączy ona w sobie dokładną mapę Polski, znaną z przeznaczonego do nawigacji samochodowej, produktu GPMapa, z danymi o ukształtowaniu terenu Polski. Ukształtowanie terenu prezentowane jest za pomocą linii poziomic (warstwic), cieniowania terenu lub rzeczywistego widoku 3D. Oprócz sieci dróg samochodowych, GPMapa TOPO zawiera dodatkowo ścieżki rowerowe oraz piesze i rowerowe szlaki turystyczne w wybranych regionach Polski. Wśród niemal 160 tys. obiektów użyteczności publicznej (POI) jest wiele związanych bezpośrednio z turystyką pieszą i rowerową, są to: stacje ratunkowe GOPR w Polsce - 106 placówek, noclegi – 5916 lokalizacji (w tym 181 schronisk), szczyty górskie, przełęcze, doliny.

2008-09-04

(kg)

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com