baner
 
 
 
 
baner
 
2019-12-23
 

W Tatry wraca zima

Wiele wskazuje na to, że w świątecznym tygodniu w Tatrach po raz kolejny w tym roku rozpocznie się zima. Według najbardziej optymistycznych prognoz spadnie nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

 

 

Wiele wskazuje na to, że w świątecznym tygodniu w Tatrach po raz kolejny w tym roku rozpocznie się zima. Według najbardziej optymistycznych prognoz spadnie nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

 

Obecnie na szlakach panują zróżnicowane warunki. Silny wiatr halny i ocieplenie sprawiły, że śnieg, który spadł w listopadzie i na początku grudnia stopniał lub został wywiany. W wielu miejscach pojawiły się też oblodzenia. Jak tłumaczy Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny akcji kursylawinowe.pl:

 

„W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z warunkami typowymi dla wczesnej zimy z małą ilością śniegu, z częstymi silnymi, porywistymi wiatrami i gwałtownymi zmianami temperatur. W kontekście budowy pokrywy śnieżnej jest to sytuacja niekorzystna, która może mieć wpływ na warunki podczas całej zimy. Niski stopień zagrożenia lawinowego, niesie ze sobą raczej ryzyko zrzucenia z wysokości niż zasypanie w lawinie, choć i tego nie można wykluczyć”.

 

Niestety mała ilość śniegu może budzić złudne poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeżeli chodzi o zagrożenie lawinowe. W listopadzie i grudniu doszło już do dwóch wypadków lawinowych i to przy pierwszym - najniższym stopniu zagrożenia.

 

Choć przy niskim stopniu zagrożenia lawinowego łatwo rozpoznać lokalne zagrożenia to wymaga to odpowiedniej wiedzy i czujności. Tak mała ilość śniegu często usypia czujność, a przecież pierwszy stopień, to również stopień zagrożenia lawinowego i nie możemy o tym zapominać”. – przestrzega Naczelnik TOPR.

  

Warto pamiętać, że po odwilży śnieg będzie padał bezpośrednio na podłoże, stary śnieg lub lód, z którymi będzie raczej słabo związany. Warunki na szlakach będą wymagające, a zagrożenie lawinowe z pewnością wzrośnie.

 

Jak zaplanować wycieczkę w góry


 

Informacji o aktualnych warunkach szukaj na stronach:

 

www.topr.pl

www.gopr.pl

www.hzs.sk

 

Więcej informacji o akcji:

 

www.kursylawinowe.pl

www.facebook.com/lawiny

www.youtube.com/kursylawinowepl

www.instagram.com/kursylawinowe.pl

 

 

Partner strategiczny: PZU

Akcję wspierają: Black Diamond, Armada Skis, Primus, Uvex, Odlo, Garmin, Pieps

Partner akcji: TOPR

Region partnerski: Kaunertal

Organizacja: PSF, Snow PR Events & Communications

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com