Na wstępie, zanim przejdziemy do relacji, pragniemy serdecznie podziękować naszym sponsorom, bez których realizacja Blokoblisko Contest 2015 i KASP byłaby niemożliwa. Zatrzymajcie się na chwilę, kliknijcie na linki naszych sponsorów i spójrzcie komu zawdzięczamy wsparcie.
W dniach 7-8 marca na ścianie wspinaczkowej BlokoBlisko w Kaliszu odbyła się II edycja BlokoBlisko Contest. W zawodach udział wzięło ponad stu wspinaczy z Polski. Pojawiły się także zespoły z Ukrainy i Francji. Nietypowe problemy boulderowe powstały za sprawą routesetterów: Manu Cornu, Elza Ponzo i Yann Laboulange.
fot. Michał Leśniewski, www.fotolesny.pl
Impreza rozpoczęła się od startu pierwszej grupy o godzinie 10.00. Zawodnicy mieli 2 godziny na pokonanie 30-stu kwalifikacyjnych bulderów. Cztery grupy startujących zmagało się do godziny 16.00. Trudności dróg plasowały się od poziomu 4a do 7b.
Do absolutnych nowości należał Jump Konkurs. W dynamicznych skokach do chwytu najlepszą okazała się Paulina Kalandyk, a wśród mężczyzn Bartosz Jarosiewicz.
Po dniu eliminacji wszyscy zawodnicy i goście mogli wygodnie wypocząć w noclegowni, która znajdowała się na terenie ścianki wspinaczkowej.
fot. Michał Leśniewski, www.fotolesny.pl
Kolejny dzień mocy rozpoczął się 15-stoma trasami półfinałowymi o trudności na poziomie 6a-7c+.
W finałach na 6-ciu najlepszych zawodników z grupy kobiet i mężczyzn czekały po 4 wymagające baldy, które poziomem trudności przekraczały 7a. Końcowy etap był bardzo emocjonujący a niektórym zawodnikom ‘ręce opadały’ ;) Zwłaszcza, że technicznie baldy bliskie były francuskim problemom z nastawieniem na dynamikę ruchu, siłę, precyzję i wytrzymałość.
W kategorii mężczyzn triumfował Yuriy Dziubak z Ukrainy. Wśród kobiet najlepsza była Agata Wiśniewska. Otrzymali oni nagrody pieniężne, trofea od Prezydenta Miasta Kalisza oraz nagrodę specjalną od Friction.pl – naprawę butów wspinaczkowych. Organizator imprezy i właściciel BlokoBlisko Benjamin Pélissier zalicza zawody do udanych.
fot. Michał Leśniewski, www.fotolesny.pl
Szczególne podziękowania dla Gatowalls, T-Wall , e-climbing shop oraz blozone za wyjątkowe struktury i chwyty.
Zawody wspierali także:
Patronat i media partner:
Równolegle do Blokoblisko Contest na obiekcie miał miejsce także pierwszy KASP, czyli Kaliski Azymut Spotkania Podróżnicze. Honorowy Patronat nad obiema imprezami objął Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński.
W bogatym programie nie brakło prelekcji o tematyce podróżniczej, jak i specjalistycznej wspinaczkowej oraz wymiany kulturowej i estetycznej. W starej fabryce Runotex zawisły trzy wystawy: Indie - Taj Mahal i 2000km przez magiczny Rajasthan, Spitsbergen oraz wystawa konkursowa KASPu. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił na warsztatach slakcline i hula hoop w nietypowej scenerii, wśród potężnych industrialnych maszyn. Największą uwagę zwróciło sobotnie, odważne przejście po taśmie tzw highline w wykonaniu Pawła Jarosiewicza z ekipy Slackhouse. Spektakularny wyczyn miął miejsce nad rzeką Prosną na wysokości około 12 m, a szerokości około 48m, między ścianką wspinaczkową Blokoblisko a II Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu.
fot. Izabela Lewandowska
W niedzielę najmłodsza z twórczyń KASP zaprezentowała widowiskową etiudę na szarfie tzw. aerial dance, a Joda zakręcia zmysłowo hula hoopem. Krystian Machnik zabrał gości do mitycznego świata stalkerów – miasta Pyrpeć tzw Czarnobyla i okolic a Amadeusz Lisiecki odsłonił kulisy ekspedycji do najgłębszej jaskini świata. Przez weekend czynny był kiermasz z towarami i smakołykami indyjsko-nepalskimi, stoisko ze sprzętem do uprawiania slakcline firmy Slackhouse oraz finezyjne ubrania sportowe Second You. Wachlarz atrakcji domknął konkurs fotograficzny.
fot. Michał Leśniewski, www.fotolesny.pl
Organizatorzy KASPu pragną podziękować wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie w tworzeniu wydarzenia, jak i firmie InwestBud za bezinteresowną pomoc ( bez której przejście highline nie było by możliwe).