baner
 
 
 
 
baner
 
2004-04-15
 

Plecak M&W model ALP 55+15

Na pierwszy rzut oka plecak jak plecak, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Przy bliższym obejrzeniu odkrywamy w nim detale, które mają wpływ na wygodę użytkowania i funkcjonalność.


OPIS 

Jednokomorowy. Materiał Cordura 1000 DuPont. Na pierwszy rzut oka plecak jak plecak, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Przy bliższym obejrzeniu odkrywamy w nim detale, które mają wpływ na wygodę użytkowania i funkcjonalność.
Klapa o regulowanej wysokości ma fartuch wykonany z tego samego materiału co cały plecak. W wewnętrznej kieszeni klapy znajduje się dodatkowa zapinana na rzep kieszeń na dokumenty i karabinek umożliwiający przypięcie np. kluczy. Na wierzchu klapy znajdują się rozpinane taśmy do mocowania raków lub karimaty. Plecak posiada wewnętrzny stelaż – wkładkę z tworzywa wzmocnioną aluminiową listwą, którą możemy przez odpowiednie wygięcie dopasować do swojej budowy. Zapakowany plecak spinamy specjalną taśmą ściągającą przed zamknięciem klapy. Dzięki temu w miarę potrzeby możemy coś pod nią umieścić. Boczne paski ściągające (górny jest rozpinany) umożliwiają regulację wielkości plecaka oraz przytroczenie nart lub innego ekwipunku. Po obu bokach u dołu znajdują się dzielone kieszonki, w które zatknąć można kijki, złożoną sondę lawinową czy stelaż namiotu. Dodatkowe znajdujące się na nich taśmy służą do przełożenia nart lub innych dłuższych przedmiotów, które musimy przytroczyć. Plecak posiada dwa praktyczne ucha ułatwiające podnoszenie i przestawianie. Na lekkim i nie grzejącym pasie biodrowym znajdują się kolucha do zaczepienia potrzebnego szpeju. Przewidziano dwa uchwyty do zamocowania czekanów lub dziabek. Zamki japońskiej firmy YKK. Klamry ITW Nexus.

OCENA

Zwarta konstrukcja bez dodatkowych wątpliwych ulepszeń. Raczej wąski i dzięki temu dobrze leży na plecach, przetłoczenia dwustronne na plecach „for air” dobrze wentylują plecy.  Wygodny  w czasie marszu. Rozpinane taśmy bardzo ułatwiają przyczepienie sprzętu, nie ma potrzeby przeciągania pod nimi raków czy nart – wystarczy rozpiąć. Taśmy mocujące na plecaku styliska czekanów są na stałe przyszyte, dzięki temu nawet rozpięte nie zostaną zgubione. Wygodne o obłych kształtach klamry Nexus działają bez zarzutu. Regulowana wysokość pasa piersiowego, aż na długości 15 cm, umożliwiająca spięcie szelek w dogodnym dla nas położeniu. Bardzo dobry materiał, z którego został uszyty - Cordura 1000, lepszy jakościowo materiał nie istnieje, jest naprawdę odporny na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne. Plecak posiada możliwość wyprowadzenia z tyłu klapy rurki od pojemnika z płynem, który można umieścić pod klapą. Taśma ściągająca zapakowany plecak umożliwia delikatne włożenie „camel bag”.
Optymalna jest wielkość plecaka, może służyć w lecie i zimą na jednodniowe eskapady. A po ściągnięciu bocznymi taśmami jesteśmy posiadaczami małego plecaka. Mój posiada rozmiar 2 i jest przeznaczony do wzrostu ok.175 cm. Plecak jest odporny na przemakanie, ale to wszystko zależy od sposobu konserwacji i doznanych urazów mechanicznych materiału. Producent daje 5 lat gwarancji na jakość wykonania i użyte materiały.

Waga plecaka: 1700 gram
Producent: Mount & Wave
e-mail:
mount@mount-wave.com.pl
     
Piotr Jasieński, ratownik TOPR

"Góry", nr 4 (119), kwiecień 2004

(kb)

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com