Ola Taistra z Alpinus Expedition Team po 8 miesiącach wspinaczki za granicami Polski wróciła do kraju. Ola wyjechała 8 marca 2008 roku i jak się okazuje data wyjazdu (Dzień Kobiet) stała się dobrym prognostykiem na 2008 rok w historii kobiecej, polskiej wspinaczki.
Ola wspomina:
„Tuż po 4-tygodniowym rozwspinaniu, czyli przyzwyczajeniu organizmu po treningu zimowym do wspinania w skałach w rejonach Słowenii, Włoch i Francji: Osp, Arco i głównie St. Leger i Senes, wyruszyłam do Hiszpanii, gdzie odwiedziłam rejony: Terradets, Siurana,Vadiello, Rodellar, Cuenca, Margalef.
Którą z przebytych dróg uznaję za najważniejszą?
Tuż przed wizytą w hiszpańskich skałach zaliczyłam kilka ciekawych linii we francuskim rejonie St.Leger. Uzyskany wynik z początkiem tripu był powtórzeniem jednego z najlepszych przejść kobiecych ubiegłego sezonu w Polsce. Mowa o popularnej linii „Le mur de six Clopes” pierwotnie wycenionej na 8b+ (z czym osobiście się nie zgadzam). Ku mojemu zaskoczeniu droga nie stanowiła dla mnie dużego problemu. Uporałam się z nią niezwykle szybko, co było dla mnie wartościowym wynikiem.
Z kolei w trakcie pobytu w Hiszpanii powtórzyłam kilka trudnych linii z przedziału 8b-8b+ w stylu redpoint. Wyniki, które uzyskałam m.in. w rejonie Rodellar są najlepszymi przejściami w sezonie 2008 w polskim kobiecym wspinaniu, a także klasyfikują się do tegorocznych najlepszych na świecie (zaznaczam, że dróg o wycenach 8b+ i więcej w roku 2008 poprowadziło jedynie kilka kobiet na świecie). Tym samym wspinaczki miały dla mnie dużą wartość, głównie dlatego że zostały pokonane z „biegu” (tzn. że nie spędziłam na drogach wiele czasu).
Najważniejszą dla mnie była i jest droga (może to dziwnie zabrzmi), która wciąż stanowi mój projekt, czyli linia, nad prowadzeniem której wciąż pracuję. Dlaczego? Ponieważ tyle energii, ile włożyłam w owo przedsięwzięcie, nigdy do tej pory nie spożyłam na dotychczasowe sukcesy wspinaczkowe. Próby na 50-metrowej, bardzo przewieszonej propozycji w sektorze Piscinieta, były wzbogacone o niebagatelne rozgrywki taktyczne. Jedną z nich stanowiła przeprawa do sektora. Początkowo była to trasa wodna, a dokładnie przepłynięcie kanionu pontonem, po którym następował odcinek marszu w wodzie. Następnie, ze względu na silne ochłodzenie i wypadek, jaki miał miejsce na rzece, zdecydowałam się na znacznie bardziej „energożerną” trasę lądową. Godzinna przeprawa po skalistym wzgórzu absolutnie nie współgrała ze wspinaczką po drodze, której trudności są dla mnie topem życiowym. Zmęczenie marszem i wymagającą wspinaczką było ogromne, choć warte zachodu! Konfrontacja z linią, o której mogłam jeszcze niedawno jedynie marzyć, była niezwykłym doświadczeniem! Będąc zdana sama na siebie, rozpracowałam wszystkie patenty dotyczące stricte linii wspinaczkowej, jak również taktycznego działania okołowspinaczkowego (transportu, sprzętu, noclegu). To było doświadczenie na wagę złota!
Którą z przebytych dróg uznaję za największy sukces?
Największym sukcesem na tym tripie było dla mnie zgromadzenie ogromnego doświadczenia i świadomość ciągłego rozwoju wspinaczkowego.
Odważnie ruszałam w każdą linię wspinaczkową, która wcześniej wydawała mi się nieosiągalna. Bez względu na wcześniejsze obawy, iż mogę nie podołać tak długiej drodze lub tak niesamowicie przewieszonej formacji skalnej, ubierałam uprząż, buty, myśląc o pozytywnym finiszu. Tak było w przypadku niezwykle długiej, bardzo przewieszonej „Le mur de six clopes” we francuskim rejonie St. Leger oraz bardzo atletycznej, rodellarowskiej drogi - „Botanics” i sąsiedniej, uczęszczanej tylko przez mężczyzn siłowej drogi – Ixeia…
…udało mi się również podnieść swój poziom życiowy w stylu FL, prowadząc drogę o wycenie 8a+, jednak najbardziej wartościowym była dla mnie konfrontacja z tym, czego wiele osób na moim miejscu by się nie podjęło, czyli zainwestowania energii w linię stanowiącą mój top życiowy w sektorze Piscineta.
Która z dróg była najtrudniejsza, najbardziej wyczerpująca?
Ze względu na panujące od początku mojego tripu, bardzo złe warunki atmosferyczne, każda z trudniejszych wspinaczek była niezwykle energochłonna.
Na którą z dróg na pewno wrócę?
Niestety, nie udało mi się pokonać mojego topu życiowego. Pod koniec mojego pobytu w Rodellarze, leżącym u podnóża Pirenejów, spadł śnieg, a temperatura nie przekraczała 5 stopni Celsjusza w dzień. Mój projekt został zalany wodą i stał się niedostępny.
Z pewnością ten region będzie jedną z moich ambicji kolejnego sezonu.
OLA TAISTRA z ALPINUS EXPEDITION TEAM to jedna z najzdolniejszych polskich wspinaczek. Jest studentką Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wspina się od 8 lat. Jej trenerem jest
Sebastian Wutke.
Lista ciekawszych przejść Oli:
St.Leger:
*Le Mur de six Clopes 8b/b+ RP
-La Reserve 8b RP
*Cool franesie 7c+/8a FL
*FFMeuch 7c+ OS
*? 7c/+ OS
Rodellar:
Sugerowana wycena
*Ixeia 8b+ RP 8b/b+
*Philip cousinier 8b+ RP 8b
*Botanics 8b/b+ RP
*El chorreras o la bella 8b/b+ RP
*Esprit rebelle 8b RP 8a+/b
*Las dos golondrinas 8a+ FL 8a/a+
de la Piscineta
*Cosi fan tutte 8a+ RP
*Gracias Fina 8a RP (2p)
*Argo 7c+/8a RP
* Pied nus la terre sacre 8a RP(2p)
*Acrabita 8a RP (3p)
*Arios Pepito 8a RP (2p)
*Akalerre 7c+ OS
*El Delfin 7c+ OS 7c
*? 7c OS
*Iron man 7c OS
Cuenca:
*Abu Simbel 8a+ RP
*Super Capitan 8a RP
*Dos pegues 7c OS
*Rysca y Pica 7c OS
Margalef:
*Fongicida 7c OS
*Brou de bou 7c OS
*Esperedrie 7c OS
*Eixirigall 7c OS
*Pastelina 7c OS
*La corva de la felicitat 7c OS
*Magic Festival 7c OS
*Transilvania 8a RP (2p)
*Doctor Feelgood 8a RP (2p)
Viadello:
*Ana dela aduana 7c OS
Ola Taistra (Alpinus Expedition Team, Mammut, Evolv, Golden Spa) jest oficjalnym ekspertem sprzętowym serwisu Ceneria.pl - pierwszej outdoorowej porównywarki cen.
2008-11-24
(kg)