baner
 
 
 
 
baner
 

Ola i Natalia Kałuckie beneficjentkami programu Team100

Aleksandra i Natalia Kałuckie zostały włączone, jako pierwsze wspinaczki sportowe, do programu Team100, który wspiera młodych utalentowanych zawodników, członków kadr narodowych, uprawiających indywidualne dyscypliny olimpijskie w wieku 18-23 lata.

Fot. arch. FB Ola i Natalia Kałuckie

 

Wspólny program Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Fundacji Narodowej powstał w 2017 roku. „Team100 jest niezwykle istotnym projektem z punktu widzenia strategii rozwoju polskiego sportu, zwłaszcza w kontekście igrzysk olimpijskich. Wspieramy młode talenty, uczymy odpowiedzialności i podejmowania właściwych decyzji. Myślimy o kształcie polskiego sportu w perspektywie długoterminowej. Jestem przekonany, że ten model dodatkowego wsparcia efektywnie przyczyni się do rozwoju młodego pokolenia mistrzów” - mówił minister Witold Bańka, pomysłodawca i inicjator programu. 

 

Operatorem projektu jest Insytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy, który kwalifikuje sportowców do programu, kontroluje wydatkowanie środków oraz monitoruje osiągnięcia sportowe. Wsparcie na które mogą liczyć beneficjenci programu może sięgać nawet 40 tysięcy złotych rocznie, które można wykorzystać m.in. fizjoterapię, dietetykę, suplementację, pomoc psychologiczną, lekarską lub naukę i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Obecnie na liście znajduje się ponad 250 młodych zawodników, w tym sportowcy z niepełnosprawnościami. Choć program ma wymiar długofalowy to już od momentu wystartowania beneficjenci zdobyli ponad 270 medali w zawodach o randze Mistrzostw Świata i Europy.


Fot. arch. PZA

 

Uczestnictwo w programie to dla mnie duża szansa dalszego rozwoju, ale też wielki zaszczyt i wyróżnienie znaleźć się w gronie już całkiem utytułowanych sportowców, a także przyjaciół poznanych podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires. W pewien sposób jestem podekscytowana możliwościami, które się teraz przede mną teraz otwierają” - podkreśla Natalia Kałucka. 


Natalia Kałucka; fot. Piotr Drożdż

 

Niespełna 18-letnie bliźniaczki Aleksandra i Natalia Kałuckie są najbardziej utytułowanymi wspinaczkami sportowymi obecnego młodego pokolenia. Już od wielu lat odnoszą sukcesy na juniorskich zawodach międzynarodowych m.in. 1 miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów we wspinaczce na czas (Aleksandra w 2017, a Natalia w 2018 roku) oraz uczestnictwo w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires (Aleksandra zajęła 7 miejsce, a Natalia - 8, w formacie olimpijskim). Od dwóch sezonów coraz śmielej poczynają sobie także w rywalizacji seniorskiej regularnie zajmując miejsca w czołowej „dziesiątce” Mistrzostw oraz Pucharu Świata w sprintach. A dzięki dobrej postawie we wspinaczkowym trójboju wciąż walczą o nominację do Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

 

Więcej informacji o programie Team100 na stronie www.team100.pl i www.insp.pl/team oraz w mediach społecznościowych pod hasztagiem #team100 


Tomasz Mazur
Polski Związek Alpinizmu

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com