baner
 
 
 
 
baner
 
2020-11-10
 

K6 Central zdobyte! Priti i Jeff Wright z pierwszym wejściem na siedmiotysięcznik w Karakorum

Są jeszcze dziewicze szczyty do zdobycia! Amerykańscy alpiniści Priti Wright i jej mąż Jeff Wright działali w październiku w Karakorum, gdzie udało im się dokonać dwóch świetnych wejść. 8 października jako trzeci zespół w historii stanęli na szczycie K6 West (7140 m), by kolejnego dnia po przetrawersowaniu dokonać upragnionego, pierwszego wejścia na K6 Central (7155 m).

Zespół na szczycie K6 Central; fot. arch. Priti Wright & Jeff Wright

 

W trakcie akcji górskiej spędzili łącznie 8 dni i 9 nocy na górze, startując z ABC na wschodnim lodowcu Nangmah, by następnie sforsować wymagającą, 2000-metrową drogę w lodowo-śnieżnej pokrywie o nachyleniu 80°.

 

Masyw K6 w Karakorum; na niebiesko zaznaczona droga, którą wspinał się zespół; fot. arch. Priti Wright & Jeff Wright

 

Ich sukces warto przedstawić w szerszym kontekście: 32-letnia Priti jest programistką, a 33-letni Jeff inżynierem lotnictwa. Do tego roku ich alpejskie wojaże były zawsze uskuteczniane w weekendy i wakacje, podczas których zgromadzili solidne górskie CV, obejmujące dwa wejścia na Denali na Alasce i Fitz Roy w Patagonii drogą francusko-argentyńską.

 

W 2020 r. zdecydowali się na zrobienie sobie przerwy od pracy, by móc w pełni realizować się wspinaczkowo - jak widać było warto. ;-) Dla porządku dodamy tylko, że przed swoim himalajskim debiutem (!) zdążyli w ekspresowym tempie zaliczyć rzadko powtarzaną Ragni Route na Cerro Torre w Patagonii oraz sześć klasycznych północnych ścian alpejskich (Eiger, Petit Dru, Matterhorn, Cima Grande, Grandes Jorasses i Piz Badile).

 

Źródło: planetmountain.com

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com