baner
 
 
 
 
baner
 
2018-02-28
 

Dobre uczynki w Dolinie Staroleśnej - czyli nowa droga mikstowa w Tatrach

W dniu 15. lutego słowackiemu zespołowi Martin Krasňanský - Richard Nemec udało się wytyczyć nową drogę mikstową na północnej ścianie Niżniej Królewskiej Baszty - turni w masywie Sławkowskiego Szczytu, od strony Doliny Staroleśnej.

Zespół na szczycie (fot: james.sk)


Sławkowski Szczyt opada ku pn.- wschodowi, do Doliny Staroleśnej, dość skomplikowanym systemem żlebów, grani i żeber, w których wznoszą się ciekawe z taternickiego punktu widzenia turnie. Jedną z wybitniejszych formacji wypukłych od strony Dol. Staroleśnej, w którym już w latach 70. dwudziestego wieku dokonano wielu modernistycznych, wartościowych przejść (zwłaszcza zimowych) - jest drugi filar od lewej (patrząc z dołu, z Dol. Staroleśnej), czyli Filar Birkenmajera. W filarze tym wyróżniono kilka turni – tzw. Królewskich Baszt [słow.: Slavkovské zuby], które z czasem stały się odrębnym celem wspinaczy. 

 

 

(fot: james.sk)

 

Nowa droga prowadzi północną ścianą najniższej turni w tym filarze –Niżniej Królewskiej Baszty. Droga rozpoczyna się na lewo od dość popularnego zimowego celu wspinaczy – Lodospadu Veverki [słow. Veverkov ľadopád], czyli lodu, jaki zimą opada w najniższej części Żlebu Veverki. Oferuje siedem wyciągów pięknej, głównie skalnej wspinaczki o trudnościach do stopnia M7. Droga oferuje dobrą asekurację. Autorzy osadzili nity – stanowiskowe do trzeciego stanowiska, a na drugiej i trzeciej długości liny także nity przelotowe. Zespół ma w planie wrócić na drogę i dokończyć ubezpieczenie stanowisk w nity.

 

 

(fot: james.sk)

 

Tatry, Dolina Staroleśna – Niżnia Królewska Baszta, ściana pn.:

Dobré skutky [Dobre uczynki] M7, 7 wyciągów;

1 p.: Martin Krasňanský - Richard Nemec, 15 II 2018 r.;

czas 1 p.: 7 godz.


Niżnia Królewska Baszta z przebiegiem nowej drogi, fragmentami dróg sąsiednich i układem zjazdów. [james.sk]


Niżnia Królewska Baszta z przebiegiem dróg; niezaznaczona nowość - rozpoczyna się na lewo od d. 12, krzyżuje z nią, a końcówka wspólnie z 3  [tatry.nfo.sk] 

Gratulujemy zespołowi słowackiemu!

Zachęcamy do powtórzeń! 


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com