baner
 
 
 
 
baner
 

Bieg Ultra Granią Tatr 2023

Jan Elantkowski (TKN Tatra Team/Dynafit) i Tomek Skupień (Craft) potrzebowali 9 godzin, 21 minut i 44 sekund, by wygrać szóstą edycję Biegu Granią Tatr na dystansie 72 kilometrów, z przewyższeniem wynoszącym 5000 metrów. Na metę wbiegli razem i pierwszy raz w historii zawodów zwycięzców jest dwóch, ex aequo! Wśród kobiet, z czasem 11 godzin, 10 minut 18 sekund, tryumfowała Kinga Kwiatkowska (Hoka Garmin Team), która jednocześnie ukończyła zawody na 10. miejscu w kategorii open.

 

Na starcie o 4.30 rano w sobotę 19 sierpnia pojawiło się prawie 350 zawodników, do mety dotarło jednak tylko 221 osób. Skrócone limity na poszczególnych punktach i wysokie jak na Tatry temperatury sprawiły, że ta edycja okazała się najtrudniejszą w 10-letniej historii zawodów.

 

Po raz pierwszy zawodnicy dodatkowo rywalizowali o zwycięstwo w Górskiej Premii LOTTO – na odcinku z Hali Ornak na Ciemniak (2096 m): 6,8 kilometra, z 988 metrami przewyższenia. Wśród mężczyzn wygrał Tomek Skupień z czasem 1:04.53, a z kobiet najszybsza była Kinga Kwiatkowska, 1:19.02.

 

 

Ranek i popołudnie zaserwowały zawodnikom i kibicom piękną aurę, a wschód słońca na Grzesiu w Tatrach Zachodnich wielu zostanie w pamięci. Po południu przyszła jednak zapowiadana burza i 29 zawodników musiało zostać cofniętych z podejścia na Krzyżne w Tatrach Wysokich. Kontynuowali oni zawody skróconą trasą i biegli wprost do mety, gdzie zostali sklasyfikowani jako finiszerzy po zawodnikach, którzy zdążyli przebiec całość. 

 

Bieg Granią Tatr to najdłuższy i jeden z najpiękniejszych biegów w polskich Tatrach, od 2013 roku rozgrywany był raz na dwa lata. Od kolejnej edycji będzie odbywał się co roku i już teraz zachęcamy do rezerwacji terminów: zapisy rozpoczniemy 14 lutego, a bieg zostanie rozegrany 24 sierpnia 2024 roku. Do zobaczenia!

 

Podium pań: 1. Kinga Kwiatkowska, 2. Iwona Górowska, 3. Katarzyna Florek

 

Przy okazji wydarzenia, dzięki uprzejmości Tatrzańskiego Parku Narodowego i przy wsparciu Piekarni Gałuszka z Żywca, na mecie w Kuźnicach rozegrano charytatywne biegi dla dzieci, z których cały dochód został przeznaczony na pomoc w leczeniu i rehabilitacji Jasia Ślusarczyka z Zakopanego. Ponad 80 najmłodszych dzielnie rywalizowało w zawodach sportowych przeznaczonych specjalnie dla nich, wspinało się na ściance wspinaczkowej TOPR i korzystało z dziecięcych atrakcji z Tatra Family Park. Wyjątkowym wydarzeniem było także wręczanie medali, które dzieci otrzymywały od ambasadorki marki Dynafit, Justyny Kowalczyk-Tekieli.

 

Zawody nie odbyłyby się, gdyby nie wsparcie ponad stu wolontariuszy z całego kraju, zgody Tatrzańskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 

 Podium panów: 1. Tomek Skupień i Jan Elantkowski, 3. Łukasz Zdanowski

 

Szczególne podziękowania należą się Złotemu Partnerowi – LOTTO oraz markom: Dynafit, MB Mercedes Benz, EN Hotel, Polskim Kolejom Linowym, Hotelowi Nosalowy Dwór Resort&Spa, Coca-Coli, Drukarni Symptom z Nowego Targu, Cukierni Piekarni Gałuszka z Żywca, Nikwax, Leki Polska, Hyrny, Kropli Beskidu, FitCast, Oshee, Schroniskom PTTK na Hali Ornak i Murowaniec, Bistro Leśniczówka oraz Manufakturze Piwnej Browaru Jabłonowo.

Dziękujemy również Burmistrzowi Miasta Zakopane za honorowy patronat.

 

Po wyniki, filmy i relacje zapraszamy na nasze media społecznościowe i stronę:

FB: facebook.com/BiegUltraGraniaTatr

Instagram: instagram.com/bieggraniatatr/

Strona: graniatatr.pl/

 

Do zobaczenia za rok!

 

Tekst: Organizatorzy

Zdjęcia: Kuba Witos

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com