W ubiegły weekend w Tokio, po raz czternasty w swojej historii, miało miejsce zebranie plenarne członków IFSC - Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej (ang. International Federation of Sports Climbing). Dla naszego sportu nadchodzącą ważne momenty - już za niecałe 500 dni wspinanie dumnie wkroczy na olimpijskie salony. Włodarze IFSC traktują debiut na Igrzyskach wyjątkowo poważnie, co przejawia się doskonale w decyzjach podjętych na rzeczonym zebraniu. Dotyczyły one kwestii funkcjonowania samej federacji jak i partnerstwa ze strategicznymi podmiotami.
500 dni do Tokio
Jak nietrudno się domyślić, zasadnicza część tegorocznego zebrania plenarnego poświęcona była kwestiom związanym z Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio 2020, gdzie wspinaczka sportowa zadebiutuje w gronie sportów olimpijskich. Zanim oficjele IFSC usiedli do wspólnego stołu, odbyły się spotkania i warsztaty z przedstawicielami poszczególnych krajowych federacji, zrzeszonych w organizacji. Przeprowadzono odrębne seminarium, tłumaczące krok po kroku zasady i proces uzyskiwania przez zawodników kwalifikacji olimpijskiej. Ustalono również, że specjalne zawody, będące oficjalnym "testem" formatu olimpijskiego odbędą się w marcu 2020r. w Aomi Urban Sports Park (Tokio), który to zresztą odwiedzili przedstawiciele IFSC w trakcie minionego weekendu.
"Rok 2019 jest kamieniem milowym w rozwoju wspinaczki sportowej, jak i samej IFSC: podpisaliśmy historyczne kontrakty z firmami Dentsu i Synca (Dentsu to największa na świecie agencja reklamowa, która wspomoże Federację marketingowo, a Synca Creations Inc. to z kolei firma zajmująca się produkcją i dystrybucją telewizyjną, będącą od 2013r. partnerem medialnym IFSC w Japonii - przyp. red.), dzięki czemu przed naszym sportem otwarły się nowe horyzonty. Poczyniliśmy również kroki by wspinaczka była obecna w gronie sportów olimpijskich również w Paryżu w 2024r. Za miesiąc rusza natomiast proces kwalifikacji na najbliższą Olimpiadę w Tokio. Przyszłość jest tutaj, już nadeszła."
- takimi podniosłymi słowami rozpoczął swoje sprawozdanie z obrad Marco Scolaris, aktualny prezydent IFSC.
Członkowie IFSC w trakcie spotkania i dyskusji na temat przyszłości Federacji. Fot. arch. IFSC
Przedstawicielka zawodniczek w zarządzie
Podjęto również bardzo ważną decyzję z punktu widzenia równouprawnienia płci. Federacja chce funkcjonować i być postrzegana jako organizacja spełniająca najwyższe standardy, nie ma więc miejsca na jakiekolwiek uchybienia, zwłaszcza w kwestiach tak ważnej natury jaką jest przeciwdziałanie dyskryminacji i promowanie równości obu płci. Stąd też uchwalono, że do grona członków zarządu dołączy przedstawicielka zawodniczek. Nazwisko poznamy w sierpniu, podczas Mistrzostw Świata w Hachioji. Wtedy również znany będzie nowy skład Komisji Zawodników, zrzeszonej w obrębie federacji. Ponadto IFSC zadeklarowała, że będzie dażyć do zwiększenia ilości kobiet trudniących się routesettingiem na zawodach międzynarodowych pod auspicjami IFSC.
Słowenka Katja Vidmar została niedawno ogłoszona pierwszą oficjalną routesetterką IFSC. Gratulujemy! Fot. gripped.com
"Równość płci to idea, która bardzo dobrze urzeczywistnia się we wspinaczkowej społeczności, a nasz sport odzwierciedla tę wartość od samego początku. Przed nami jeszcze długa droga i wyznaczamy sobie nowe cele na 2019r.” - mówi prezes Scolaris.
Paraclimbing - zatwierdzono plan rozwoju
Podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Innsbrucku po raz pierwszy w ramach imprezy tej rangi mogliśmy obserwować wspinaczkowe zmagania osób z niepełnosprawnością. Był to ważny krok w rozwoju paraclimbingu, który będzie miał swoją kontynuację w najbliższym czasie. Podjęto decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków finansowych na organizację tego typu zawodów oraz na powołanie odrębnego komitetu oraz osobnego stanowiska w strukturach IFSC, zajmujących się rozwojem i popularyzacją paraclimbingu.
Brytyjka Hannah Baldwin przygotowuje się do startu podczas ubiegłroczonych Mistrzostw Świata w Innsbruckul; konkurencja Paraclimbing RP 2. Fot. Johann Groder - EXPA Pictures
Moskwa wybrana gospodarzem Mistrzostw Świata w 2021r.
Inną, ważną decyzją, podjętą na zebraniu plenarnym IFSC był wybór gospodarza Mistrzostw Świata, rozgrywanych w 2021r. Po sukcesie tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów, które miały miejsce w Moskwie, włodarze IFSC zdecydowali się powierzyć Federacji Rosyjskiej organizację zmagań o seniorski czempionat. Dokładna data imprezy ma zostać niebawem potwierdzona.
Fidżi 91 członkiem IFSC
Podczas zebrania ratyfikowano również akces do struktur IFSC nowego, 91 członka. Zostało nim Stowarzyszenie Alpinizmu i Wspinaczki działające w Republice Fidżi (Oceania).
"Naszą misją jest rozwijanie i promowanie wspinaczki sportowej na wszystkich kontynentach: od Azji do Oceanii. Razem tworzymy przyszłość i każdy z członków IFSC odgrywa w tworzeniu tej przyszłości jednakowo ważną rolę" - podsumowuje Marco Scolaris.
Kolejne zebranie plenarne IFSC będzie miało miejsce 13-14 marca 2020r. w Limassol na Cyprze. Wiadomo już, że w 2021r. odbędzie się ono z kolei w Paryżu. Data jeszcze nie została potwierdzona.
Źródło: informacja prasowa IFSC, gripped.com, Austria Climbing Presse