baner
 
 
 
 
baner
 

10 rocznica śmierci Johna Bachara

Dokładnie 10 lat temu podczas solówki na Dike Wall w okolicach Mammoth zginął John Bachar.

John Bachar (1957-2009); fot. Piotr Drożdż

 

Amerykanin zasłynał nie tylko jako jeden z najwybitniejszych wspinaczy skalnych swoich czasów, ale również jako prekursor profesjonalnego treningu wspinaczkowego. Zafascynowany dietetyką i treningiem fizycznym pochłaniał książki na ten temat, a nabytą wiedzę skrzętnie notował i wykorzystywał podczas swoich ćwiczeń, co szybko pozwoliło mu na lepsze rezultaty od swoich kolegów. Zasłynął między innymi dzięki swojemu wynalazkowi treningowemu, drabince sznurowej, nazwanej na jego cześć Drabiną Bachara.

 

Środowisko usłyszało o nim szerzej po przejściach w Dolinie Yoesmite. W wieku 19 lat pokonał free-solo cztero-wyciągową New Dimensions na Arch Rock o wycenie 5.11.

 

John Bachar zafascynowany wspinaczką "na żywca" należał do  wąskiego grona, które częściej wspinało się bez liny niż z nią. Wspinaczkę zawsze traktował jako formę ruchowej medytacji - większe znaczenie od samego przejścia miało to, jak podczas niego się czuł. Często wspominał o takich aspektach jak płynność ruchu i kontrola nad emocjami.

 

Przez lata dokonał wielu przejść solowych, pozycjonujących go w czołówce amerykańskich wspinaczy końca lat 70’. Do najbardziej pamiętnych należy przejście Nabisco Wall na Cookie. Najtrudniejszym wyciągiem tej trzy-wyciągowej kombinacji jest druga część, nazwana Butterballs i wyceniona na 5.11c. Po jej pokonaniu trzeba jeszcze przejść ostatni wyciąg - Butterfingers 5.11a.

 

John Bachar założył firmę produkującą buty wspinaczkowe - Acopa Shoes .

 

13 sierpnia 2006 roku Bachar brał udział w poważnym wypadku samochodowym podczas powrotu z targów w  Salt Lake City. W jego wyniku doznał wielu poważnych uszkodzeń kręgosłupa. To właśnie po wypadku powiedział, że wolałby umrzeć podczas wspinaczki niż wykonywania jakiejkolwiek innej czynności.

 

Tak też się stało. 5 lipca 2009 roku John Bachar został znaleziony nieprzytomny pod skałą w Dike Wall w Kalifornii. Po przewiezieniu do szpitala zmarł na skutek rozległych obrażeń wewnętrznych.

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com