baner
 
 
 
 
baner
 
2007-12-06
 

Wspinaczka lodowa w Japonii

Najbardziej aktualnym przewodnikiem jest Challenge Ice Climbing autorstwa Miwa Shiro, niestety tylko w języku japońskim. Niemniej zawiera liczne fotografie...

Tekst: Aljaž Anderle

Zdjęcia: Urban Golob

Tłumaczenie: Kamil Kasperek

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zakwaterowanie
Można tu znaleźć hotele w stylu zachodnim, ale zlokalizowane są one przede wszystkim w dużych miastach. Znalezienie noclegu nie stanowi problemu – trudno jednak znaleźć tanie lokum. Co prawda schroniska młodzieżowe oferują miejsca za około 25 USD za noc, to i tak najczęściej korzysta się z tradycyjnych hoteli (Ryokan), pensjonatów B&B (Minshuku) lub czegoś w tym stylu, gdzie płacisz 50 USD za małe łóżko w małym pokoju oraz śniadanie. Najpierw zatrzymywaliśmy się w hotelach w stylu zachodnim, których pokoje wyposażone były odpowiednio do potrzeb gości z zagranicy. Z czasem polubiliśmy tradycyjne japońskie pokoje, z miejscami do spania na podłodze oraz minimalną ilością mebli. A ze względu na ilość naszych bagaży i charakterystyczną dla wspinaczy skłonność do robienia bałaganu takie rozwiązanie było nawet lepsze. Pomimo dość dużej ilości górskich schronów, większość z nich jest w zimie zamknięta.   

Pieniądze
Poza wielkimi miastami wymiana USD na japońską walutę może być kłopotliwa. Sklepy honorują tylko jeny, a punkty wymiany walutowej zlokalizowane są tylko w dużych domach towarowych i zazwyczaj nie można dokonać takiej wymiany w małych hotelach. Najlepiej więc przyjechać tu już z jenami lub wymienić pieniądze podczas pobytu w Tokio. Z kart kredytowych korzysta się stosunkowo rzadko – najczęściej w hotelach, ale większość transakcji handlowych reguluje się gotówką. Za to karty kredytowe przydadzą się, jeśli będziesz chciał skorzystać z bankomatu. 

Telekomunikacja
Lepiej nie liczyć na to, że nasz telefon komórkowy przyda się nam w Japonii, ma ona bowiem swój system telekomunikacyjny, jak się wydaje, niekompatybilny z systemami amerykańskim i europejskim. Dotyczy to nawet takich operatorów jak Vodafone czy Western Wireless. Wyjściem z sytuacji jest więc zakup japońskiego telefonu działającego w systemie pre-paid. Niestety, nie jest on tani, a dodatkowo przy jego nabywaniu wymagane są różnego rodzaju dokumenty.
Z aparatów stacjonarnych można dzwonić używając kart telefonicznych. Niestety, nie każdy telefon umożliwia realizację połączeń międzynarodowych. Za każdym więc razem należy szukać odpowiedniego aparatu, ale często i ten okazuje się zawodny.
Dostęp do Internetu łatwo uzyskać w dużych miastach, hotelach, centrach informacyjnych. Najczęściej za godzinę korzystania z sieci zapłacimy 10 USD. Dużym zaskoczeniem było dla nas to, że nie mogliśmy znaleźć punktu dostępu do sieci podczas tygodniowego pobytu w Hokkaido. Poczuliśmy się jak w informatycznej czarnej dziurze. W końcu poprosiliśmy dyrektora hotelu o możliwość skorzystania z jego prywatnego laptopa... Zabawne. Kto by pomyślał, że coś takiego spotka nas w Japonii? 

Żywność
Jeśli lubisz ryby i owoce morza, ryż oraz różnorodność, to japońska kuchnia z pewnością przypadnie ci do gustu. W przeciwnym wypadku lepiej znajdź zachodnie restauracje i zabierz ze sobą sporą gotówkę.
Łasuch z zagranicy powinien wybrać się na tradycyjny japoński obiad. Jesteśmy pełni wdzięczności dla naszych gospodarzy na Hokkaido za możliwość zakosztowania wybornych japońskich potraw, przygotowywanych i serwowanych w tradycyjny sposób. Restauracje nie są tanie, ale za to jest mnóstwo małych knajpek, gdzie można zjeść obiad za około 20 euro. Generalnie najłatwiej natknąć się na produkty japońskie, „dziwny” chleb, małe porcje i wysokie ceny. Ale eksperymentowanie jest tym, z wspinacze mają do czynienia na co dzień. Włączywszy w to odżywianie się. Dlatego bardzo nam się to spodobało.

Podróżowanie
Jeśli zdarzy ci się usiąść za kierownicą japońskiego auta w Japonii, zatkaj uszy, włącz GPS i przygotuj portfel. Zatykając uszy obronisz się przed komunikatami głosowymi z komputera, z których i tak nic nie zrozumiesz, wystarczy ci ekran GPS, a portfela będziesz potrzebował do regulowania superdrogich opłat drogowych.
Japońskie koleje to najlepszy tego typu system na świecie. To widać, słychać i czuć na każdym kroku. Po pierwsze, kursują punktualnie. Naprawdę PUNKTUALNIE. Po drugie: nowoczesne wagony, dobry serwis, duża szybkość i nieustanny rozwój, powodowany przez rosnące potrzeby i presję konkurencji. Korzystaliśmy zarówno ze zwykłych pociągów ekspresowych, jak i supernowoczesnego Shinkansen. 150-kilometrowa podróż tym ostatnim kosztuje ok. 70 USD. 

Informacje wspinaczkowe
Najbardziej aktualnym przewodnikiem jest Challenge Ice Climbing autorstwa Miwa Shiro, niestety tylko w języku japońskim. Niemniej zawiera liczne fotografie i z pomocą miejscowych, można odnaleźć swój wybrany cel i zmierzyć się z nim.
Informacje w języku angielskim: www.candcjp.com, info@candcjp.com
Japoński magazyn wspinaczkowy „Rock and Snow”: rock-snow@yamakei.co.jp 



Linie lotnicze
Kontrola bagażu na lotnisku w Narita należy do najbardziej restrykcyjnych na świecie. Dotyczy to zwłaszcza wagi. Bezwzględnie musisz zapłacić 100 USD za każdy kilogram nadbagażu. Chyba że masz naprawdę ważny powód takiego wykroczenia i dużą siłę przekonywania: każdy z nas miał po 45 kg bagażu, rozmieszczonego w różnych torbach. Na sobie mieliśmy ciężkie zimowe buty wspinaczkowe i grube ubrania. Oczywiście, bezwzględnie przestrzegający przepisów stażysta, obsługujący punkt kontroli bagażu, zainterweniował, gdy Urban usiłował przemycić jako bagaż podręczny swoje dwa plecaki. Po kilku nerwowych minutach konflikt został zażegnany dzięki mającemu dość liberalną postawę kierownikowi, który przepuścił nas dalej, pomimo aż nadto widocznego nadbagażu. Domo Gazaimash! Wkrótce potem siedzieliśmy w samolocie, zmęczeni, ale szczęśliwi, że ten ostatni horror mamy już za sobą. Pozostało nam więc rozsiąść się wygodnie w fotelach i czekać aż podadzą sushi.

Więcej nt wspinu w Japonii w GÓRACH, nr 11 (150) listopad 2006 r.





(kg)
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com