baner
 
 
 
 
baner
 
 
 
2011-08-24
 

Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach uchwalona

18 sierpnia 2011 r. w późnych godzinach wieczornych podczas posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyły sie ostatnie głosowania nad odrzuceniem (lub przyjęciem) poprawek wprowadzonych przez Senat RP.
Część zaproponowanych przez Senat poprawek odbiegała daleko od założeń ustawodawców i naszych, szczególnie w sprawach ustanowienia nowego systemu finansowania i powierzania zadań ratownictwa górskiego. Z dużą satysfakcją odnotowujemy fakt, że Posłowie zarówno podczas obrad Komisji Administracji i Spraw Wewnetrznych jak również podczas obrad plenarnych Sejmu uznali argumenty przedstawione przez ratowników TOPR i GOPR za zasadne i powstał nowy - wg naszej oceny zdecydowanie lepszy - system, stanowiący jeden z najważniejszych kroków w ponad 100 letniej tradycji ratownictwa górskiego w Polsce. Zdajemy sobie oczywiscie sprawę, że pełne wdrożenie systemu wymaga czasu i dobrej współpracy pomiędzy organizacjami ratownictwa górskiego i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nowe zasady z jednej strony mają zapewnić jasny zakres powierzanych zadań ratownictwa górskiego i ich finansowania, a z drugiej strony dają MSWiA możliwość racjonalnego wydatkowania środków budżetowych na podstawie szerokich uprawnień kontrolnych. Pozostawiono zasadę przekazywania na ratownictwo górskie 15% z biletów wstępu do parków narodowych leżących w górach, ustanowiono możliwość dofinansowania tego ratownictwa przez władze samorządowe. Prowadzenie ratownictwa górskiego wymaga uzyskania zgody Ministra właściwego do spraw wewnetrznych i administracji. Oddzielono organizowanie i finasowanie ratownictwa na zorganizowanych terenach narciarskich od ratownictwa górskiego, pozostawiając go w gestii zarządzających tymi terenami.


Utworzono nowy zawód ratownika narciarskiego,
który poza ratownikami górskimi będzie posiadał uprawnienia do działań ratowniczych na terenach narciarskich. Określono również podstawowe wymagania związane z bezpieczenstwem w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Dodatkowe, szczegółowe uregulowania znajdą się w rozporządzeniach. To oczywiście tylko niektóre elementy ustawy. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim uczestnikom procesu legislacyjnego za włożoną pracę i zaangażowanie. Szczególnie dziekuję członkom podkomisji i Komisji Administracji i Spraw Wewnetrznych, administracji Kancelarii Sejmu i ratownikom GOPR, którzy z nami wsółpracowali. Jesteśmy przekonani, że jest to dobra ustawa, która w najblizszych latach wpłynie pozytywnie na naszą skuteczność działania. Teraz czekamy na podpisanie ustawy przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i czas wdrażać ją w życie. Zacznie obowiązywać od poczatku 2012 roku. 

Jan Krzysztof  

Źródło: www.topr.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com