baner
 
 
 
 
baner
 
2018-07-24
 

O życiu - Reinhold Messner

Reinhold Messner przez wielu uważany jest za najwybitniejszego wspinacza wszechczasów. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986, a zdobycie kompletu szczytów zajęło mu łącznie 16 lat. Jego największym rywalem był Jerzy Kukuczka. W 2014 roku Messner skończył 70 lat. To dobra okazja do podsumowania życia, co też uczynił przygotowując opowieść “O życiu”. Symbolicznych 70 rozdziałów osobistej historii, w której autor staje twarzą w twarz z własną przeszłością konfrontując siebie i czytelnika z największymi wyzwaniami, jakie przynosi życie i pytając o najważniejsze wartości. Książka w księgarniach od 22 sierpnia 2018.

Książka ważna. Każdy człowiek związany z górami powinien ją przeczytać. Zawarty w niej ładunek uniwersalny spowoduje, że sięgną po nią również ludzie nie mający nic wspólnego z górami - Janusz Majer, alpinista, himalaista, założyciel i były szef programu Polskie Himalaje, którego częścią stał się Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.


Messner urodził się 17 września 1944 roku w Południowym Tyrolu, niemieckojęzycznej części Włoch. Dorastał jako jedno z dziewięciorga dzieci (miał 7 braci i siostrę), ale jego dzieciństwo nie należało do idyllicznych. Obarczony traumą II wojny światowej ojciec Messnera często wyładowywał na dzieciach swój gniew i frustracje. To właśnie góry stały się dla Reinholda i jego młodszego brata Günthera miejscem, w którym odnaleźli wolność i… bezpieczeństwo.

 

Messner -  O życiu - książka

 

Śledząc siebie w ciągu 70 lat, na łamach książki, Messner usiłuje dociec, w jakich okolicznościach wykształciły się w nim te cechy, które z jednej strony kazały mu przełamywać kolejne tabu i bariery, a z drugiej pozwoliły rozwinąć intuicję i zbudować doświadczenie konieczne do przetrwania w ekstremalnych sytuacjach - dodaje Majer.


Książka O życiu to siedemdziesiąt krótkich rozdziałów, które autor podzielił na trzy części.

W pierwszej wspomina dzieciństwo, początki fascynacji górami i wspinaczką. 

 

W drugiej zastanawia się nad wyzwaniami, jakie stawiają góry, i sensem samej wspinaczki. Snuje rozważania nad granicą oddzielającą dwa światy: życia i śmierci. A pretekstem do tych rozważań są jego wstrząsające osobiste doświadczenia. Podczas wspólnej wyprawy na Nanga Parbat zginął jego młodszy brat Günther, w okolicznościach do dziś niewyjaśnionych, co wypominają Reinholdowi dziennikarze i wspinacze. Messner w pewnym momencie przestał z nimi dyskutować: - Nie widzę już powodu, by prostować rozmaite teorie.
Tę śmierć opisuje krótko, nie kryjąc krytycznych słów: - Wszyscy mówią o heroizmie śmierci, ale nikt nie ma o tym pojęcia. Doświadczenie pozostawiło ślady, Messner, który swego czasu nie stronił od ryzyka dziś zastanawia się, czy zawsze było ono potrzebne.


Trzecią część O życiu autor poświęca bardziej ogólnym wartościom – Sztuka, Piękno, Moralność, Zemsta, Bóg, Rytuał, Rodzina, Duma, Cierpienie, by wymienić kilka (jest również rozdział zatytułowany „Yeti”). Messner pisze z wyczuwalnym dystansem, mówi ciszej, łagodniej – nie kończy życia, kariery, nie odrzuca zainteresowań, po prostu podsumowuje swoje 70 lat. I nie kryje, że tęskni za wartościami, jakie wpajali mu dziadkowie i rodzice.


“O życiu” Reinholda Messnera to ciąg pytań egzystencjalnych wkomponowanych w historię jego górskich doświadczeń. Messner podsumowuje swoje dokonania na wszystkich polach, nie unika przy tym trudnych tematów, w tym ciągnącego się latami konfliktu z DAV (Deutscher Alpenverein). To lektura nie tylko dla alpinistów, to książka dla każdego, nie wyłączając rodziców, którzy nieustająco stają przed wychowawczymi wyzwaniami. Autor pięknie definiuje pojęcie ojczyzny, zmusza czytelnika do zastanowienia się nad własnym życiem, wyborami i stosunkiem do innych ludzi, Krzysztof Wielicki, alpinista i himalaista, piąty człowiek na ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, kierownik Polskich Wypraw Zimowych na K2.

 

Trzymasz w rękach osobistą opowieść wybitnego człowieka, dla którego góry to coś więcej, niż tylko natura. To całe życie, Krzysztof Baranowski, Sportowa Książka Roku.

 

Reinhold Messner bez wątpienia jest jednym z najlepszych himalaistów świata, ale też farmerem i politykiem, człowiekiem niezwykle aktywnym na wielu płaszczyznach. Autorem niesamowitych samotnych przejść w Alpach, ambasadorem stylu alpejskiego w górach wysokich. Zwolennikiem elegancji we wspinaniu. Po zakończeniu czynnej zawodowej wspinaczki Messner poświęcił się działalności społecznej i politycznej. Był eurodeputowanym z ramienia Federacji Zielonych i zajmował się w Parlamencie Europejskim m.in. zagadnieniami praw człowieka oraz bezpieczeństwa i polityki obronnej. Po zamknięciu w swoim życiu etapu politycznego skupił się przede wszystkim na swoim projekcie “MMM”, czyli “Messner Mountain Museum”, który rozwija do dziś. Więcej na www.reinhold-messner.de

 

Książka dostęona w naszej księgarni: http://www.ksiazkigor.pl/produkt,o-zyciu,1674.html

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com