baner
 
 
 
 
baner
 

Kolejne zdobycze 13-letniej Oriane Bertone w Rocklands - 2x8A i 8A+!

Młoda Francuzka Oriane Bertone nie przestaje nas zaskakiwać. Po pierwszym tygodniu roku może już się pochwalić 3 nowymi mocnymi przejściami!

Oriane Bertone na końcówce Law and Order 8A+. Fot. kadr z filmu

 

Dla Oriane Bertone pobyt w Rocklands w Południowej Afryce na przełomie roku stał się już swego rodzaju tradycją. Od kilku lat sukcesywnie podnosi tam poprzeczkę trudności pokonywanych boulderów, pod okiem swojego taty Stefano, który zresztą wszystko skrupulatnie uwiecznia na video, dzięki czemu możemy na własne oczy przekonać się jak zjawiskowy progres poczyniła jego córka.

 

Wybierany przez Francuzkę termin nie jest popularny wśród wspinaczy ze światowego topu. Większość z nich preferuje jednak tamtejszą zimę (czyli nasze lato – w RPA pory roku kształtują się odwrotnie aniżeli u nas) i nie jest to nic dziwnego, biorąc pod uwagę aktualne warunki, czyli 35 stopni w cieniu. Tak ekstremalnie wysoka temperatura wpływa nie tylko na wspinaczy, ale również na pomarańczowy piaskowiec. Traci on wtedy swoje unikalne właściwości tarciowe, a pamiętajmy, że Oriane wstawia się w bouldery o ósemkowych wycenach. Tym bardziej wyczyn tak młodej dziewczyny jest zdumiewający!

 

Tylko tydzień, odkąd ostatni raz o niej pisaliśmy, zajęło 13-latce przejście 3 nowych boulderów w górnych stopniach trudności. 

 

Jej łupem padły Law and order 8A+, Pendragon 8A oraz Tail of a Caracal, pokonany bez znajomości, który to wyceniła na 8A (orygialnie w topo ma 8A+). 

 

 

W sumie Oriane ma na swoim koncie 36 boulderów od 8A do 8B+ i sporo trochę łatwiejszych. ;-) To właśnie w Rocklands Francuzka zrobiła swoją życiówkę Golden Shadow 8B+ oraz wiele innych świetnych przejść takich jak Fragile Steps 8B czy Leopard Cave 8A+, Green Mamba 8A+ i Tea with Elmarie 8A+.


13-latka jest bardzo wszechstronna - wspina się również z liną i osiąga równie świetne wyniki jak w boulderingu. Jej życiówką, którą podniosła w zeszłym roku jest Chykungunya 8c we francuskim Reunion.

 

Czekamy na kolejne sukcesy młodej Francuzki!


Źródło: Stefano Bertone na YouTube & 8a.nu

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com