baner
 
 
 
 
baner
 
2013-10-15
 

Jak wystartować w pierwszym górskim maratonie

Mieszkasz w mieście, miasteczku, wiosce  - na nizinach,  ale większość wolnego czasu spędzasz aktywnie w skałach czy górach. Wspinanie w skałkach, Tatrach czy długie wycieczki w Beskidach i Bieszczadach wymagają oprócz wyjazdowego zacięcia, także dobrej kondycji oraz odpowiedniego obuwia. Więc może czas na połączenie obu pasji i wystartowanie w jakimś biegu górskim? Jesienią jest kilka fajnych propozycji na debiut w górach, a Marcin Świerc mówi, co robić tuż przed tym pierwszym startem.



Marcin Świerc - jeden z najlepszych biegaczy ultra w kraju, rekordzista Biegu Rzeźnika i Maratonu Gór Stołowych, 10. zawodnik najmocniej obsadzonego biegu ultra na świecie Transvulcania,  a także trener, który już niejednego przekonał, że trening w terenie może być przyjemny, a efekty - powalające.

  • Mierz siły na zamiary. Jeśli to Twój debiut, lub nie czujesz się jeszcze mocny w górach, zaczynaj spokojnie. Wydaje Ci się, że wolno? Zacznij jeszcze wolniej! Energia zaoszczędzona w pierwszej połowie dystansu przyda się na końcu, gdzie zawsze jest najtrudniej. 
  • Rozgrzewkę zrób krótką, tak żeby nie zmarznąć przed startem, ale spokojnie możesz zrobić ją też na pierwszych kilometrach biegu - po prostu wolniej zacznij
  • Nawadnianie - zalecam zabrać pas z bidonem, opcjonalnie plecak z camelbackeim, na punktach uzupełniać braki. Jesienią jest chłodniej, więc spokojnie wystarczy 0,5 litra picia. Niedobór uzupełnisz w punktach odżywczych (jeśli są…).
  • Odbierz numer startowy dzień wcześniej. W dzień startu będziesz spokojniejszy.
  • Sprzęt, a zwłaszcza buty. Pamiętaj, że jesteś w terenie górskim, nie polecam butów bez bieżnika, lub takich, w których startujesz na ulicy. Weź buty, w których dobrze będziesz czuł teren, i będziesz miał spokojną głowę na zbiegach...Zanim w nich wystartujesz, koniecznie pobiegaj w nich wcześniej, nawet pod domem czy w pobliskim parku!
  • Szczególnie polecam początkującym uniwersalne buty, w których można wybiec z domu na trening w lesie, terenie górskim czy w parku. Specjalnie zaprojektowane na jesienną pogodę i trudny teren trailowy: Salomon XR Swift
  • Śniadanie przed biegiem. Ważne! To Twoja energia, ma jej starczyć na kilka godzin wysiłku. Zjedz je duże, smaczne i odpowiednio wcześniej. Polecam również jakiś makaronik wieczorem na dzień przed :)
  • Zjedz coś po biegu, na mecie na pewno będą owoce itp., a jeśli masz ochotę na coś konkretnego - śmiało! A potem ciesz się z wyniku i baw dobrze na wieczornej imprezie…

 

Powodzenia!

 

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://www.intersport.pl/campaign/salomon-door-to-trail-pl?utm_source=goryonline&utm_medium=tekst+2+PR&utm_campaign=IIC+2013



KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
ziomek
impreza świetna! polecam wszystkim, naprawdę warto się sprawdzić i dać sobie wycisk :-)
bolo
Pewnie zawiera ale jest oznaczony na stronie glownej jako artykul sponsorowany wiec chyba nie ma problemu
lukas1234
Czy artykuł nie zawiera może lokowania produktów?
ziomek
Dzięki kolego, napiszę jak wrażenia po biegu, póki co ładuję węglowodany :-)
Ja
Hej ziomal oszczędzaj się na starcie i pamiętaj powolutku po płaskim i będzie dobrze. M:)
ziomek
No to sprawdzę te porady w sobotę na biegu na Kasprowy, to co prawda nie maraton, ale jak na debiut to zacna impreza :-)

 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com