baner
 
 
 
 
baner
 
2015-06-10
 

Inteligentna wełna czyli Smartwool

Wełniane skarpety, kamizelka i sweter  – wcale nie chodzi o regionalny zestaw ubrań sprzedawany przez góralki na Krupówkach w Zakopanem, a o wysoce zaawansowaną technologicznie odzież termoaktywną.

Poddana obróbce wełna pozyskiwana z gatunku owiec znanych jako merynosy to naturalne włókno, które najlepiej sprawdza się w podróży czy podczas wędrówek po górach. Gdy zrobi się chłodno, będzie nas grzać, natomiast podczas upałów nie dopuści do przepocenia. Inteligentne włókno?

Na czym polega inteligencja merino?

W przeciwieństwie do tkanin syntetycznych, które usuwają wilgoć dopiero, gdy ta skondensuje się w ciecz, odzież z wełny merino absorbuje i usuwa ją jeszcze w jej stanie lotnym. W upalnych warunkach tworzy to swoistą mikroklimatyzację tuż przy skórze, która powoduje odprowadzanie ciepła ciała na zewnątrz odzieży. Kiedy jest zimno, ten sam mechanizm pozwala na szybkie odprowadzenie wilgoci, która odpowiada za wyziębienie ciała. Ponieważ wełna doskonale sprawdza się w usuwaniu wilgoci, odzież z niej wykonana jest odporna na nieprzyjemne zapachy, gdyż nie pozwala bakteriom zagnieździć się w odzieży. Oznacza to, że bez względu na wysiłek ta odzież nie będzie brzydko pachnieć.

 Co warto wiedzieć o wełnie merino?

Sprężystość
Włókno merino w tkaninach SmartWool w 90% składa się z keratyny, bardzo sprężystego białka, które jest odporne na środki chemiczne i bakterie, posiada właściwości niepalne oraz potrafi sprostać wyzwaniom intensywnego użytkowania.

Średnica
Włókna merino posiadają bardzo drobną średnicę (pomiędzy 1/3 a 1/10 grubości włosa ludzkiego). Dzięki temu tkanina jest wyjątkowo wygodna i NIE DRAPIE!

Ochrona
Każde włókno merino posiada woskową powłokę, która zwiększa wodoodporność dzianiny, a równocześnie pozwala wilgoci na przemieszczanie się w stanie lotnym i odparowanie na
zewnątrz.

Właściwości skrętne
Dwa rodzaje komórek znajdujących się w zewnętrznych warstwach tkanin merino są odpowiedzialne za skrętną strukturę włókien. To właśnie ta falistość powoduje naturalną rozciągliwość i elastyczność dzianiny, a równocześnie tworzy tysiące miniaturowych kieszonek z powietrzem, którym zawdzięczamy mikroklimat pomiędzy dzianiną a skórą.

 Najlepsze cechy wełny merino:

• posiada wyjątkową zdolność do pochłaniania wilgoci w postaci pary wodnej i powstrzymywania jej w postaci płynnej.

• pomaga regulować temperaturę ciała – chłodząc je, kiedy jest gorąco i ogrzewając, kiedy jest zimno.

• jest odporna na bakterie, które powodują nieprzyjemne zapachy.

• jej niewielka średnica i zastosowanie najnowszych technologii powoduje, że ubrania są niezwykle miękkie i wygodne. Merino NIE DRAPIE jak klasyczna wełna!

• jest w stanie przetrwać nawet bardzo intensywne użytkowanie.

Trudno będzie znaleźć ubrania bardziej komfortowe i sprawdzające się w różnych warunkach od tych z wełny merino. Merino jest bezkonkurencyjna na upały i mrozy, ulewę i suszę, dzięki temu, że łączy wygodę i skuteczność w jeden funkcjonalny pakiet. Nic dziwnego, że docenili ją dwaj instruktorzy z Vermont w Colorado, którzy ponad 20 lat temu postanowili wykorzystać wełnę w produkcji skarpet, a potem również odzieży. Obecnie SmartWool – inteligentna wełna – jest synonimem trwałości oraz doskonałej naturalnej termoregulacji dzięki zaletom pochłaniania lub wydalania ciepła. Nawet podczas dużego wysiłku fizycznego włókno pozostaje suche i zachowuje swoje właściwości.

Bez względu na to, czy pada deszcz, grad, czy panuje upał, SmartWool rozpozna Twoje potrzeby i wesprze Cię w działaniach i ulubionych aktywnościach.

 O marce:
SmartWool to amerykański producent skarpet i odzieży z wełny merino z ponad 20-letnią tradycją. Nowozelandzcy partnerzy producenta SmartWool, hodowcy owiec rasy merino, przykładają szczególnych starań, aby ich wełna spełniała wysokie standardy jakościowe. Połączenie tej najwyższej jakości z procesem obróbki, który usuwa szorstkość i tendencje do kurczenia, powoduje, że trudno rozstać się ze skarpetami, odzieżą i dodatkami SmartWool – nawet po bardzo długiej podróży. Więcej: www.ravenoutdoor.com

Różnorodną ofertę marki SmartWool można odnaleźć na www.Ceneria.pl, outdoorowej porównywarce cen.


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com