baner
 
 
 
 
baner
 
2021-04-26
 

Hans Kammerlander - „Wzloty i upadki mojego życia”

Gdybym miał określić swoje życie dwoma słowami, byłyby to góra i dolina. Do dziś mam w pamięci żywy obraz naszego nauczyciela ze szkoły podstawowej w Ahornach, opowiadającego o najwyższej górze świata lub jak z bratem, siedząc w izbie przed radiem, śledzimy całymi dniami wejście trzech saksońskich alpinistów na Große Zinne. Nawet nie śmiałem marzyć, że sam stanę kiedyś na szczycie Mount Everestu, nie mówiąc już o innych najwyższych górach globu. A co dopiero, że będzie dane mi pisać historię alpinizmu, najpierw jako partner wspinaczkowy Reinholda Messnera aż do jego czternastego ośmiotysięcznika, a potem na własną rękę: jako autor najszybszego wejścia na Mount Everest, zjazdów na nartach z wierzchołków Nanga Parbat i Mount Everestu czy wytyczenia nowej drogi na Jasembie.

 

Rekordy, prędkość, konkurencja: wszystko to wpływało przez długi czas na moje życie. [...] Ten swoisty wyścig jest dla nas, alpinistów, błogosławieństwem i przekleństwem zarazem. Zbyt wielu partnerów od liny straciło życie w górach, wśród nich bliscy przyjaciele. Gdy na twoich oczach ginie kumpel, nic nie jest już jak dawniej. Dziś wiem, że lepiej w miarę szybko wrócić na górę związaną z nieszczęściem. A jednak musiało upłynąć ponad 25 lat od fatalnej w skutkach wyprawy, nim mogłem pojawić się ponownie pod Manaslu. Powrót na „Górę Ducha”, którą długo postrzegałem jako wroga, pozwolił mi pogodzić się z tragedią z 1991 roku, kiedy to najpierw Carlo Großrubatscher w pobliżu naszego namiotu odpadł z niewyjaśnionych przyczyn od ściany i zginął. Chwilę później mój najlepszy przyjaciel, Friedl Mutschlechner, gdy stał obok mnie, został śmiertelnie rażony piorunem. Z perspektywy lat myślę, że może popełniliśmy błąd, nie zawracając zawczasu. Tyle że błędy są, niestety, składową alpinizmu.


Hans Kammerlander, Prolog


Hans Kammerlander (ur. 6 grudnia 1956 r.) należy do światowej czołówki himalaistów. Wspinał się m.in. z Reinholdem Messnerem, Christophem Hainzem czy Wolfim Müllerem. Brał udział w około 40 wyprawach w Himalaje, Karakorum i innych pasmach górskich całego świata. Przebył ponad 2500 dróg, z czego 50 sam wytyczył, a 60 pokonał solo.

 

3 stycznia 2012 roku skompletował wszystkie szczyty w swoim autorskim projekcie „Druga Korona Ziemi”, czyli dokonał jako pierwszy człowiek wejścia na siedem drugich pod względem wysokości gór poszczególnych kontynentów. Zdobył również 12 z 14 ośmiotysięczników. W 2018 roku razem z Geraldem Salminą nakręcił film Manaslu. Góra Dusz, który opowiada o powrocie Kammerlandera na Manaslu w 2017 roku, po tym jak dwadzieścia sześć lat wcześniej stracił na tej górze dwóch przyjaciół: Friedla Mutschlechnera i Karla Großrubatschera. 


Obecnie Hans Kammerlander jest przewodnikiem górskim i instruktorem narciarstwa, mieszka z córką w rodzinnych Ahornach w południowo-tyrolskim Tauferer Ahrntal.

 

Książka Wzloty i upadki mojego życia po raz pierwszy przybliży polskiemu czytelnikowi tę ciekawą postać. W rozmowach z dziennikarzami Vereną Duregger i Mariem Viglem, Hans Kammerlander robi bilans swojego życia: nie tylko o sukcesach, ale i utracie przyjaciół i tym, co zajmuje go, kiedy jest w dolinach. 


Znajdziecie ją w naszej księgarni KsiążkiGór.

 

Więcej informacji o Kammerlanderze znajdziecie również pod adresem www.kammerlander.com

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com