baner
 
 
 
 
baner
 
2016-05-25
 

Drugi w historii zjazd Major Route wschodnią ścianą Mont Blanc

6 maja dwójka przewodników górskich z Courmayeur Luca Rolli i Francesco Civra Dano zjechała drogą Major Route wschodnią ścianą Mont Blanc.

Linia zjazdu; fot. Luca Rolli/Francesco Civra Dano, źródło: planetmountain.comZjazd wschodnią ścianą (Brenvy) ma w sobie coś z narciarskiego majstersztyku. 3300 metrów przewyższenia, z wierzchołka Mont Blanc do Val Veny. Drogę Major Route po raz pierwszy przeszli w 1928 roku Brytyjczycy Thomas Graham Brown and Francis Sydney Smythe. Pierwszy – i do niedawna jedyny – zjazd tą linią miał natomiast miejsce ponad 50 lat później, w 1979 roku. Dokonał tego Stefano de Benedetti, któremu towarzyszył Gianni Comino – zszedł na nogach. Podczas zjazdu; fot. Luca Rolli/Francesco Civra Dano, źródło: planetmountain.com


 

Brak powtórzeń zjazdowych wiąże się nie tylko z koniecznością świetnych warunków śniegowych (które możemy obserwować w tym roku), ale także z obiektywnymi zagrożeniami, takimi jak złowieszcze seraki wiszące ponad głowami podczas wejścia i zejścia. W związku z tym do pokonania drogi potrzebne są stabilne i bardzo sprzyjające warunki.

 


W Forche bivouac na 3682 m; fot. Luca Rolli/Francesco Civra Dano, źródło: planetmountain.comNa taki trafili w tym roku Luca Rolli i Francesco Civra Dano, którzy wyszli o północy z biwaku Borgna Alberico at Fourche, w 9 godzin przeszli Major Route, a następnie niemal bez odpoczynku dokonali zjazdu, który określają mianem „zjazdu życia”.

 

Major Route

Pierwsze wejście: T. Graham Brown i Francis Sidney Smythe, 6-7 sierpnia 1928

Pierwszy zjazd na nartach: Stefano de Benedetti, 7 września 1979 (w towarzystwie Gianniego Comino)

Drugi zjazd na nartach: Francesco Civra Dano i Luca Rolli, 6 maja 2016

Trudności: TD-, w niektórych miejscach IV+źródło: planetmountain.com

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com