baner
 
 
 
 
baner
 
2021-11-25
 

„DOO SAR” – nowy film Andrzeja Bargiela już dostępny

Dwa szczyty, dwóch przyjaciół i dwa zjazdy. Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski wyruszyli w kwietniu 2021 roku do Pakistanu, aby tworzyć historię na swoich zasadach. Zobacz wyjątkowy film dokumentujący wyprawę KARAKORAM SKI EXPEDITION, w czasie której Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii stanął na szczycie i zjechał na nartach z mierzącego 6178 m n.p.m. Yawash Sar II. Film dostępny jest na bezpłatnej platformie Red Bull TV.

 

Czasy się zmieniły. Nowe pokolenia nie mają już dziewiczych ośmiotysięczników do zdobycia, pierwsze letnie i zimowe wejścia odhaczone. Na najwyższy szczyt świata stoi się w kolejce. Przyszła nowa era. Co sprawia, że młodzi wciąż chodzą w góry? Czego szukają na zboczach Karakorum? Tylko oni to wiedzą. Nie muszą nic udowadniać. Idą, bo chcą żyć na własnych zasadach

 

– mówi Janusz Majer w pierwszych minutach filmu DOO SAR, którego tytuł w języku urdu oznacza „dwa szczyty”.

 

Dokument na temat wyprawy, w czasie której Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski obrali za cel wspinaczkę i zjazd na nartach z sześciotysięczników Yawash Sar II (6178 m n.p.m.) i Laila Peak (6096 m n.p.m.) można oglądać w aplikacji Red Bull TV i na stronie Redbull.pl/doosar.


Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski podczas Karakoram Ski Expedition; fot. Bartłomiej Pawlikowski / Red Bull Content Pool


Jak przyznaje Bargiel to właśnie Majer, jeden z nestorów polskiego himalaizmu i współautor opracowania na temat niezdobytego wcześniej Yawash Sar II, zainspirował go do eksploracji odległego zakątka Karakorum.

 

Janusz często powtarza, że choć człowiek zmierzył świat wzdłuż i wszerz, i kiedy wydaje się, że na Ziemi wszystko zostało opisane i poznane, w górach Azji są jeszcze miejsca, gdzie nie było wspinacza czy skialpinisty. Wyprawa w takie miejsce oznacza, że szczególnego znaczenia nabiera cała droga do celu i eksploracja. Nie zdobycie najtrudniejszego, najwyższego czy najstromszego szczytu. W czasie KARAKORAM SKI EXPEDITION mieliśmy przed sobą zupełnie nieznaną przestrzeń i towarzyszyło nam to wyjątkowe poczucie odkrywania. Przygodą było już samo pokonywanie terenu, które zajęło dużo czasu. Pozwoliło jednak zauważyć też nowe cele, które można realizować w przyszłości. W to miejsce można jeździć praktycznie w nieskończoność.


Andrzej Bargiel podczas Karakoram Ski Expedition; fot. Bartłomiej Pawlikowski / Red Bull Content Pool


Przeprawa do podnóża Yawash Sar II zajęła uczestniczącym w wyprawie Bargielowi, Baranowskiemu, Darkowi Załuskiemu, Kubie Gzeli, a także fotografowi Bartłomiejowi Pawlikowskiemu 10 dni. Po podróży busem i jeepami z Islamabadu do Gilgit i dalejdo Shimshal, czekał ich jeszcze trwający 4 dni trekking. Już po drodze wraz z tragarzami musieli pokonać zaśnieżoną i położoną na wysokości blisko 5000 m n.p.m. przełęcz Boisum. Mimo wymagającej wędrówki Bargiel z Baranowskim do akcji ruszyli niemalże z marszu.

 

Staraliśmy się wykorzystać okno pogodowe. Prognozy nie dawały nadziei na to, że będziemy mogli zawrócić i spróbować jeszcze raz. Jędrek był pierwszy raz w górach wysokich i w połowie ściany jasne było, że nie zdążył się jeszcze odpowiednio zaaklimatyzować. Dlatego zdecydowaliśmy, że poczeka na mnie w bezpiecznym miejscu, a ja spróbuję wejść

 

– relacjonuje Bargiel, który 30 kwietnia 2021 roku jako pierwszy człowiek w historii stanął na szczycie mierzącego 6178 m n.p.m. Yawash Sar II po czym zjechał z niego na nartach. 


Andrzej Bargiel w trakcie wspinaczki na Yawash Sar II; fot. Jakub Gzela, Bartłomiej Pawlikowski / Red Bull Content Pool


Po osiągnięciu pierwszego celu wyprawy team czekał trekking powrotny do Shimshal, a potem kilkudniowa podróż przez Skardu i Hushe do bazy pod Laila Peak. Po raz kolejny prognozy pokazywały tylko jeden dzień z oknem pogodowym, które pozwolić mogło na atak szczytowy. 10 maja o 2 w nocy Bargiel i Baranowski rozpoczęli wspinaczkę stromą i zakończoną przepaścią ścianą. Po ponad 8 godzinach wymagającego podejścia jako pierwsi Polacy stanęli na mierzącym 6096 m n.p.m. szczycie. Dla Jędrka Baranowskiego był to pierwszy w życiu sześciotysięcznik. Dla Andrzeja Bargiela wyjątkowa okazja, by dzielić się sukcesem z przyjacielem. 


Znamy się z Jędrkiem od lat. Mnóstwo czasu spędziliśmy w górach podczas wspinaczek czy zjazdów. Wspólne działanie daje dużo radości, bo oznacza nie tylko wspieranie się w dążeniu do założonego celu, lecz także możliwość dzielenia się z kimś swoją pasją i radością


podsumowuje Andrzej Bargiel.


Za reżyserię i zdjęcia, w tym zapierające dech w piersiach ujęcia z drona w DOO SAR. A Karakoram Ski Expedition Film, odpowiada Kuba Gzela. Była to druga wyprawa utalentowanego, 23-letniego filmowca, w czasie której towarzyszył on z kamerą Andrzejowi Bargielowi. Po raz kolejny ekspedycję autora pierwszego zjazdu na nartach z K2 dokumentował także Dariusz Załuski, himalaista i reżyser nagradzanych filmów o tematyce górskiej. Efektem ich pracy jest porywająca, filmowa opowieść o narciarstwie na wysokości ponad 6000 m n.p.m., przyjaźni i potrzebie eksploracji napędzanej prawdziwą miłością do gór.


Andrzej Bargiel w trakcie zjazdu z Yawash Sar II; fot. Jakub Gzela, Bartłomiej Pawlikowski / Red Bull Content Pool


Oglądaj DOO SAR. A Karakoram Ski Expedition Film w Red Bull TV

 

Więcej materiałów z wyprawy znaleźć można na stronach:

 

www.redbull.pl 

www.andrzejbargiel.com 

www.redbullcontenpool.com


Informacja prasowa

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com