baner
 
 
 
 
baner
 
 
 
2011-08-22
 

Centralno-azjatyckie Fristajlo

Zafascynowani egzotyką, mnogością kultur, orientem wymieszanym z wysokością i majestatem gór wyruszamy 29 sierpnia na wyprawę do Azji Centralnej.
Jest to jak dotąd nasza najdalsza podróż i mimo potrzeby poczynienia sporych przygotowań, załatwienia wiz i zakupu sprzętu nadal będzie przeważała w niej spontaniczność oraz obmyślanie planów i trasy na bieżąco do zastanych warunków.

Głównym celem wyprawy jest odkrywanie różnic kulturowych, przemierzanie pasm górskich i poznawanie państw Azji Środkowej – Uzbekistanu, Kazachstanu i Azerbejdżanu. Uzbekistan i Kazachstan leżą w bezpośrednim sąsiedztwie. Większość ich powierzchni zajmują rozległe, pustynne niziny. Pomimo tego, nie brakuje tam również wysokich pasm górskich sięgających powyżej siedmiu tysięcy m.n.p.m.

Oba kraje do dziś  zmagają się ze spuścizną jaką w ich kulturze i gospodarce pozostawił Związek Radziecki. Niemniej jednak, mimo tych podobieństw bez trudu można wskazać mnóstwo elementów, które czynią te państwa tak różnymi od siebie. Właśnie ta różnorodność kulturowa jest jednym z elementów, które przyciągają naszą uwagę.

Drugim są wspomniane już góry Ałtau Zailijski ze szczytem Talgar (4973 m n.p.m.), który spróbujemy zdobyć, oraz środkowy Tien-Szan z najwyższą górą Kazachstanu - Chan Tengri (7010 m n.p.m.), u podnóża której zaplanowaliśmy trekking.

Po sprawdzeniu swoich sił w górach będziemy zmierzać na zachód w stronę Morza Aralskiego, Kaspijskiego do Azerbejdżanu i Gruzji. Swą wyprawę planujemy zakończyć pod koniec września akcentem autostopowym.

Skład:

Weronika Sobieszyńska – studentka psychologii oraz pedagogiki, miłośniczka zielonych Bieszczad, szczególnie tych ukraińskich. Współorganizatorka i uczestniczka wyjazdów na Ukrainę Zachodnią.

Łukasz Chrzanowski – Umiłowanie do gór wzięło się z „wysokości”, gdyż „Lotnik”, jak nazywamy Łukasza, jest pilotem szybowców świdnickiego aeroklubu. Na co dzień student Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej, na wyjazdach miłośnik dużych górskich ekspozycji i snu do 10 rano (co najmniej). Łukasz uczestniczył w wyjazdach w góry Bułgarii oraz w Bieszczady Wschodnie, a także był w Kosowie. Wielokrotny laureat konkursów fotograficznych m.in. Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Muzealne spotkania z fotografią”

Marek Duda – student historii. Współorganizator i uczestnik licznych wyjazdów w Karpaty ukraińskie, rumuńskie, w góry Bułgarii – Piryn oraz Riłę. Laureat konkursu fotograficznego „Huculszczyzna w obiektywie”. Miłośnik długich górskich wypraw i zapalony piłkarz!

Piotr Łukasik -  Kolejny psycholog w grupie. Jeden z głównych motorów napędowych naszych planów wyjazdowych, zeszłoroczny uczestnik ponad miesięcznego wyjazdu do Gruzji. Piotrek oprócz górskiej duszy, którą pokazuje na licznych wyjazdach (Czarnochora, Świdowiec, Gorgany, Bieszczady Ukraińskie, Połonina Borżawa, Fogarasze, Bukowina Rumuńska oraz wspominane wcześniej góry Bułgarii, Kaukaz) ma swoją żeglarską naturę, która jest jego drugą pasją.

Karol Łyda -  Karol współorganizował większość wspomnianych wyżej wyjazdów łącznie z zeszłorocznym zmaganiem się z Kazbekiem w Gruzji. Student Kulturoznawstwa KUL i Budownictwa Politechniki lubelskiej.


Patroni Medialni:


 
Sponsorzy:

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com