baner
 
 
 
 
baner
 
2011-05-16
 

7 edycja Festiwalu Podróżniczego „Na Rozdrożach” przeszła do historii

Po raz kolejny w Kielcach zagościli podróżnicy z całej Polski.
Przez dwa dni trwania imprezy mogliśmy choć na chwilę zagościć w jednym z 36 państw przedstawianych przez gości.

VII Ogólnopolskie Akademickie Spotkania Podróżnicze „Na Rozdrożach” oficjalnie otworzył wicedyrektor Instytutu Geografii prof. dr hab. Tomasz Kalicki. Po jego wystąpieniu opiekun SKNT „Bez Nazwy” dr Artur Zieliński przedstawił ideę działalności Koła oraz pokrótce historię Festiwalu. Po oficjalnym otwarciu imprezy wraz z Tomaszem Kalickim przenieśliśmy się do południowo-zachodniej Amazonii brazylijskiej nad rzekę Purus. Następnie mogliśmy podziwiać zamki chłopskie w Rumunii, które pokazał nam Ryszard Biskup. Po chwili bardzo szybko przenieśliśmy się na samo południe czarnego lądu. Atrakcje turystyczne Republiki Południowej Afryki , a także zwyczaje i kulturę tamtejszych mieszkańców przedstawił nam Stanisław Sala. Opowiedział nam także o zagrożeniach, które mogą dosięgnąć każdego, kto odwiedza ten odległy zakątek świata. Wraz z następnym wystąpieniem przenieśliśmy się z lądu na morze. Kuba Spałka pokazał nam swoje wspaniałe jachtowe rejsy po Balearach na Morzu Śródziemnym oraz fiordach w Norwegii. W następnej prelekcji Grzegorz Wałek zademonstrował jak można aktywnie spędzić wakacje w Czarnogórze. Dzięki świetnym zdjęciom Grzegorza mogliśmy podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy górskie. Potem Artur Zieliński opowiedział o objeździe naukowym do krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy, Estonii oraz Finlandii. Wyprawa ta została zorganizowana rok wcześniej przez organizatora Festiwalu „Na Rozdrożach” SKNT „Bez Nazwy” we współpracy z Kołem Historyków „Sarmatia”. Następnie mogliśmy „zasmakować” Indii dzięki pokazowi Grzegorza Dorobka, który pokazał jakie jest prawdziwe oblicze tego kraju. Pierwszy dzień Festiwalu „Na Rozdrożach”, który przebiegł bardzo sprawnie, zakończył Tomasz Kosiński swoją prezentacją „W bałkańskim kotle”. Wraz z Tomkiem mogliśmy przejechać przez sześć bałkańskich państw: Kosowo, Serbię, Macedonię, Albanię, Bułgarię i Rumunię. Dzięki temu pokazowi dowiedzieliśmy się między innymi, że konflikty na Bałkanach nie wygasły do końca, a „kocioł bałkański” ciągle wrze.


Stanisław Sala

Drugi dzień festiwalu rozpoczął Paweł Kłak, który autostopem przemierzył Turcję. Podróżując w sandałach spotkał się z życzliwością kierowców, jednak nie zabrakło też nieprzyjemnych sytuacji. Następnie w podróż prawie bez pieniędzy po Maroko zabrali nas Krzysiek Kolski i Maya Teryaki. Na noclegi i przejazdy wydawali dosłownie grosze, ponieważ bardzo często spotykali życzliwych ludzi, którzy ich serdecznie przyjmowali. Maya i Krzysiek opowiadali tak fajnie i tak się zatracili w swoich historyjkach z Maroka, że ich prezentacja wydłużyła się dwukrotnie. W następnej prezentacji Ania Popis i Dominika Makówka przedstawiły walory turystyczne Irlandii. Potem Alina Bańdo i Zosia Czerwińska opowiedziały o swojej 3-miesięcznej podróży po Azji Południowo-Wschodniej. „Szczwana trójka”, niestety bez Moniki Czuby, odwiedziła Malezję, Tajlandię, Kambodżę, Wietnam i Laos poznając tamtejszą kulturę i mieszkańców, wzbudzając wielkie zainteresowanie wśród publiczności. Pozostając w Azji przenieśliśmy się do Nepalu, gdzie w trekking dookoła Manaslu w Himalajach powędrowaliśmy wraz z Andrzejem Hładijem. Następnie Bartek Machowski opowiedział o Bośni i Hercegowinie. Przedstawił trochę historii, pokazał swoją fascynację tym krajem bałkańskim, a jego prezentacja została okrzyknięta najlepszą na festiwalu. Na zakończenie Festiwalu „Na Rozdrożach” Karol i Wojtek Lewandowscy z ekipy Busem Przez Świat przedstawili nam swoją wyprawę przez Europę, gdzie przemierzyli 12 państw w 30 dni. Opowiedzieli o idei wyprawy i zapowiedzieli kolejną wyprawę, tym razem na wschód Europy. Chłopaki przyjechali do Kielc swoim słynnym busem stawiając go przed wejściem do budynku, gdzie każdy mógł go podziwiać.

Jedyna tego typu impreza w województwie świętokrzyskim dobiegła końca. Drugiego dnia festiwalu publiczność naprawdę dopisała, i sala została wypełniona, czego nie można powiedzieć o pierwszym dniu. Duży plus dla organizatorów za darmową możliwość poznawania świata i za konkursy z nagrodami dla publiczności. VII edycja Festiwalu „Na Rozdrożach” była udana, a wystąpienia były bardzo interesujące. Jako główny organizator tegorocznego Festiwalu jestem przekonany, że za rok odbędzie się kolejna VIII edycja Spotkań Podróżniczych w Kielcach i mam nadzieję, że nie zabraknie osób, które włączą się w pomoc w organizowaniu Ogólnopolskiej Imprezy Podróżniczej.

Tekst:  Krzysztof Celej
 
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com