baner
 
 
 
 
baner
 
2016-07-21
 

1 250 2016

GÓRY 1/2016 (250) Numer tatrzański już w sprzedaży!

Lato w rozkwicie, wakacje w pełni. Jeśli dodamy do tego kontekst górski, mamy gwarantowane wyłącznie miłe skojarzenia i przypływ energii do działania… Chyba, że chodzi o rejon Morskiego Oka – w tym wypadku entuzjazm każdego rozsądnego turysty lub wspinacza gwałtownie flaczeje, bo jest to chyba jedno z niewielu miejsc w górach, które w wakacyjnym okresie lepiej sobie odpuścić. Czy na pewno? Na przekór logice mamy inną propozycję.
        Tak, to prawda – niezliczone tabuny ludzi nad Morskim Okiem stanowią skuteczną barierę, przez którą większości z nas nie chce się przedzierać, aby zajrzeć za kurtynę tej wspaniałej górskiej sceny. Warto jednak podjąć wysiłek, o czym przekonacie się z najnowszej, tatrzańskiej edycji magazynu GÓRY, w której znajdziecie artykuły pozwalające na nowo odkryć ten „zadeptany” fragment Tatr Wysokich: jego nieznane szerzej historyczne uwarunkowania, które sprawiły, że obecnie jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Tatrach.

        Jeśli nie wystraszymy się tłumu nad Morskim Okiem, ocenianego w skali roku na ponad 700 000 osób, będziemy mogli zaliczyć ambitną wycieczkę na znaną wszystkim, ale rzadko odwiedzaną turniczkę Chłopek, która obok Żabiej Lalki i Mnicha przykuwa uwagę swoim strzelistym kształtem i budzi zdobywcze pragnienia. Podobnej inspiracji może też dostarczyć zestawienie dziesięciu najpopularniejszych, być może nawet najciekawszych dróg wspinaczkowych w tym rejonie. Majestat wielkich ścian i strzelistych turni ma jednak swoje prawa, więc ku przestrodze publikujemy opisy wypadków, które miały miejsce w rejonie Moka. Latem istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy zaskoczeni w górach przez burzę – jak rzeczywiście wygląda to groźne zjawisko i jak należy się zachować, dowiecie się z wywiadu przeprowadzonego z meteorologicznym specem. W numerze wspominamy też Michała Jagiełłę. Zmarły w tym roku autor Wołania w górach był przez lata związany z Tatrami – zawodowo, jako naczelnik TOPR, ale przede wszystkim jako ich znawca i miłośnik.
        Dużo tatrzańskich historii… W końcu to tatrzańska edycja GÓR. Ale przygotowaliśmy również coś, co pozwoli na ożywczą zmianę klimatu – zestawienie 10 najlepszych miejscówek na letnie wspinanie. Dla ochłody skosztujemy nieco lodów, i znacznie więcej śniegu, zaserwowanych wprost z Norwegii. A dla pasjonatów sprzętu przygotowaliśmy zestawienie półbutów podejściowych oraz artykuł o odzieży kompresyjnej.
        Z pewnością zauważyliście „okrągły” numer Magazynu GÓRY. 250 to imponująca liczba, która zazwyczaj skłania do strzelistych aktów. My przygotowaliśmy dla Was niespodzianki: GÓRSKIE wlepy dla wszystkich, a dla szczęśliwców nagrody, które można będzie wygrać w konkursie… Obdarowanymi będą więc Czytelnicy, a nie dostojny jubilat ;). Ale to właściwa logika, bo czym byłby nasz Magazyn bez Czytelników?

 

Zamawiam:

 

KSIĄŻKIGÓR

 

PUBLIO - wersja elektroniczna

 

Przypominamy! Magazyn GÓRY zawsze znajdziecie w każdym z 228 salonów prasowych sieci Empik w całej Polsce oraz najlepszych salonach prasowych Inmedio, Ruch, Relay, Kolporter. Zgodnie z prośbami i oczekiwaniami naszych Czytelników, GÓRY dostępne są również w księgarni internetowej e-prasy publio.pl.

 

TEMAT NUMERU:
MORSKIE OKO

.12 / Wojtek Szatkowski
Magia Morskiego Oka



.18 / Piotr Drożdż
Chłopek – pan na przełęczy



.26 / Damian Granowski,

Kacper Tekieli
Morskie Oko. 10 atrakcyjnych wspinaczek letnich

 



.32 / Adam Marasek
Poważniejsze wypadki w rejonie Morskiego Oka

 


.38 / Piotr Drożdż
10 CIEKAWOSTEK O SCHRONISKU

 



.42 / Jan Krzeptowski
8 ciekawostek przyrodniczych



.46 / Leszek Jaćkiewicz
Widoki z Morskiego Oka



BEZPIECZEŃSTWO

.52 / Monika Witkowska
Strzeż się piorunów

 



WIELKIE GRANIE TATR

.56 / Andrzej Marcisz
Murem Pośredniej Grani.
Cz. 2: Grań Kościołów z Dzia­dami i Kaplicami po bokach

 



WSPOMNIENIE

.66 / Jan Krzysztof, Adam Marasek,
Apoloniusz Rajwa,
Wiesław A. Wójcik
Michał Jagiełło (1941–2016)

 



WYWIAD

.72 Rozmawiała / Agnieszka Szymaszek
Ewelina Zwijacz-Kozica i Grzegorz Wiercioch: partnerstwo w domu i w górach
WSPINANIE



.76 / Mateusz Haładaj, Andrzej Mirek
10 najlepszych rejonów na lato

 



PRZYGODA

.88 / Artur Paszczak
Arktyka wygra! Czyli  KW Warszawa na wyspie Uløya

 


SPRZĘT

.96 / Piotr Gruszkowski
Lekkie półbuty podejściowe



BIEGI GÓRSKIE

.106 Rozmawiał / Piotr Gruszkowski
Olga Łyjak: przyjemność biegania

 


SPRZĘT

.112 / Piotr Gruszkowski
Odzież kompresyjna

 



.120
BIBLIOTECZKA GÓR
FIZJOTERAPIA



.124 / Beata i Łukasz Kaczmarek
TAŚMA REHABILITACYJNA


.134
PORADY ZAKUPOWE

FELIETON

.136 / Bogusław Kowalski
Kilka słów o odwadze

.138 / Zofia A. Reych
Czy „pierwsze kobiece przejścia” mają sens?

 


RYSUNEK SATYRYCZNY
.140 / Piotr Poloczek


RELACJA

.142 / Łukasz Zdanowski
„Góry na Węgrzech potrafią zaskoczyć”

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
czytelnik
wspaniale, bardzo się cieszę i życzę owocnej pracy, ciekawych pomysłów, z niecierpliwością poczekam na nowy nr tatrzański - szkoda że tak długo oczekiwany
redakcja
Cześć. Oczywiście uwzględniamy wszelkie uwagi i jak najbardziej cieszy nas konstruktywna krytyka:-) Staramy się tworzyć pismo na światowym poziomie zarówno pod względem treści jak i wyglądu dla tego zawsze z uwaga śledzimy wszelkie komentarze i pomysły. Faktycznie ilość sprzętowych tematów dość spora ale tego też oczekuje od nas duża część czytelników. W poprzednich latach z kolei były uwagi tym że poświęcamy poradom sprzętowym zbyt mało miejsca:-)
też czytelnik
Mi GÓRY od strony graficznej podobają się bardzo, duże foty i tytuły estetycznie powodują że miło je wziąć do ręki. GORY uważam za zdecydowanie najlepsze pismo na rynku. Ilość materiałów produktowych w tej edycji lekko przytłacza ale wybaczam i czytam resztę z przyjemnością zresztą te produktowe teksty też jakoś przebrnąłem. Wyższy poziom może być zawsze i zachęcam redakcję do ciągłej walki o jakość.
czytelnik
poziom pisma spada, brakuje mi w numerach tatrzańskich /a wychodzą raz na rok/ czegoś na wyższym poziomie - brak szczegółowego opisu top regionu, ścieżek zejściowych, topo dróg, tematów mało poruszanych, a problematycznych np. stosunek TPN do taterników, baz noclegowych, zjazdy ze ścian np Kopa Spadowa, ostrzeżenia o Obrywach np. droga Świerza na MSW i wiele innych.. za to mamy masę wielkich nieprzydatnych zdjęć, wielkie napisy, wiele tekstów o sprzęcie a to same reklamy, nawet tekst o butach podejściowych nie jest konkretny - brak testów, na koniec mamy wstawki o górach świata a to numer specjalny tatrzański i powinien dotyczyć TYLKO Tatr... Strzeliste Tatry \'reklamują\' przewodników\', Salewa \'wspiera\' Marcisza... Wszędzie wzrokiem widzę reklamę.. Wiadomo, że pismo musi żyć z reklam, sponsorów, ale np. twardszą oprawę i lepszy papier można zastąpić jego słabszym gatunkiem.. Reszta tekstów w porządku, ale też powinna być w niektórych miejscach na wyższym poziomie..

 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com