baner
 
 
 
 
baner
 

Złote Czekany ponownie w Lądku-Zdroju!

W latach 2018 i 2019 organizatorzy najważniejszych nagród alpinistycznych na świecie zdecydowali się na ich wręczenie podczas Festiwalu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady, który odbędzie się w dniach 11-20 września. Z pewnością od wielu miesięcy środowisko ludzi gór zadawało sobie pytanie, czy Piolets d’Or zagoszczą w Polsce po raz trzeci. Wreszcie doczekaliśmy się odpowiedzi – Złote Czekany ponownie zostaną wręczone podczas lądeckiej imprezy. 19 września na scenie w Wielkim Namiocie, autorzy najlepszych przejść w stylu alpejskim dokonanych w 2019 roku, otrzymają statuetki z czekanem zatopionym w lodowej górze.  Poznamy także kolejnego laureata Czekana za całokształt dokonań (Piolet d’Or Carriere) oraz alpinistę lub zespół, który otrzyma Polski Złoty Czekan.

Tak prezentują się najbardziej cenione nagrody w świecie alpinizmu; fot. Piotr Drożdż

 

Jak powszechnie wiadomo, świat zatrzymał się na trzy miesiące. W tym czasie odwołano wiele imprez i festiwali, więc siłą rzeczy także pewne inicjatywy i eventy planowane na drugą połowę 2020 roku dopiero zaczynają nabierać rozpędu. Tak jest również ze Złotymi Czekanami. Zwykle pierwsze newsy sygnowane przez Piolets d’Or pojawiały się wiosną: pierwotnie nawet w marcu, a ostatnio nieco później: w maju i na początku czerwca. Tym razem, w obliczu pandemii COVID-19, na pierwszą odsłonę tegorocznych Czekanów, czyli ogłoszenie tak zwanej „Długiej Listy”, musieliśmy czekać aż do dzisiaj.

 

„Długa lista” jest wykazem najważniejszych przejść dokonanych w ubiegłym roku, który opracowuje niezastąpiony Brytyjczyk Lindsay Griffin, w ostatnich latach wspierany przez Amerykanina Dougalda MacDonalda i Francuza Rodolphe’a Popiera. Na jej podstawie już w ramach wewnętrznych dyskusji, powstaje tak zwana „krótka lista”, z której jury wybiera przejścia najlepiej oddające ducha nowoczesnego alpinizmu. 


Zanim, w ciągu maksymalnie kilku tygodni, poznamy tegorocznych laureatów, w połowie lipca doczekamy się informacji o tym, kto będzie dwunastym alpinistą, który otrzyma Piolet d’Or Carriere. 


Radzenie sobie z niepewnością jest podstawową umiejętnością, jaką musi prezentować alpinista. W ciągu ostatnich miesięcy okazało się ono także kluczowym elementem codziennego życia. Mimo to, dziś mamy wielką przyjemność ogłosić, że pełnoprawna edycja PIolets d’Or 2020 po raz trzeci odbędzie się podczas festiwalu w Lądku-Zdroju. Dzisiaj jesteśmy niemal pewni, że uda się zrealizować plan A, czyli standardowy festiwal z udziałem publiczności w dniach 19-22 września 2020 roku. W przypadku nawrotu pandemii COVID-19 jesteśmy gotowi na plan B, który zakłada zorganizowanie eventu online, który byłby w tym przypadku wydłużony o kilka dni. […] Obecnie znaczna część restrykcji ograniczających możliwość podróżowania, została w Europie zniesiona. Dlatego mamy nadzieję, że w drugiej połowie wrześnie większość gości będzie mogła udać się do Lądka. My nie możemy się już doczekać kolejnego wspaniałego eventu, polskiej gościnności i wyjątkowej atmosfery”


– piszą organizatorzy z Francji. 


W oczekiwaniu na ostateczny werdyktu jury fani alpinizmu przez duże A mogą teraz przestudiować listę najciekawszych osiągnięć z 2019 roku. Cieszymy się, że znalazł się tam także polski akcent (oczywiście oprócz znakomitego osiągnięcia Denisa Urubko) w postaci przejścia nowej drogi Tordenruta zespołu Jan KuczeraWadim JabłońskiKacper Tekieli, wytyczonej na norweskiej ścianie Snovasskjerdingan. I choć tego przejścia nie można oczywiście porównywać do najpoważniejszych wspinaczek w górach najwyższych, to jest nam miło, iż polska działalność eksploracyjna jest odnotowywana. Także lądecka publiczność z pewnością chętnie posłucha o ciekawych dokonaniach naszych alpinistów w Norwegii. 


Uroczysta gala wręczania Złotych Czekanów 2019; fot. Piotr Kaleta


Czekając na ostateczne rozstrzygnięcia w ramach Złotych Czekanów 2020, zapraszamy gorąco do Lądka. Jesteśmy pewni, że po tylu miesiącach, które upłynęły pod znakiem braku możliwości środowiskowych zlotów, lądeckie święto ludzi gór będzie smakowało jak nigdy wcześniej. Dziesięciodniowy, najdłuższy w historii festiwal, da nam sposobność kosztowania różnych przygotowanych przez organizatorów rarytasów do woli!

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com