baner
 
 
 
 
baner
 
2017-09-04
 

Werdykt Jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego 13. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem

W dniach od 30 sierpnia do 3 września odbyło się już 13 Spotkanie z Filmem Górskim w Zakopanem. Znamy już wyniki zwycięzców festiwalu. Zobaczcie, które z filmów zostało nagrodzonych.

Grand Prix 13. SPOTKAŃ Z FILMEM GÓRSKIM
Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4000 zł
WYROK HADWINA / HADWIN’S JUDGMENT
reż. Sasha Snow
Kanada/Wielka Brytania 2015, 87 min.

 

Uzasadnienie jury: Film „Wyrok Hadwina” w reżyserii Sashy Snow'a nie pozostawia obojętnym. Historia opowiedziana w filmie porusza ludzi gór. Nie ma przecież dla nas nic bliższego sercu, jak piękno pierwotnej przyrody, tak boleśnie doświadczanej przez ludzi, technologię i chciwość. Reżyser „narysował” środkami artystycznymi postać głównego bohatera; jego niezwykłą przemianę i determinację w obronie piękna przyrody. Prostymi i delikatnymi środkami wyrazu, niczym wytrawny twórca powieści kryminalnych, wprowadza nas w niezwykłe zakończenie owiane nimbem tajemniczości. Twórcy zadbali o piękne fotografie miejsc, w których rozgrywa się akcja filmu. Całość składa się na obraz niezwykły, jedyny w swoim rodzaju.  

 

Nagroda Schroniska PTTK nad Morskim Okiem za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach: Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł
W NIEZNANE / VRESO L’IGNOTO
reż. Federico Santini
Włochy 2017, 73 min.

 

Zdobywanie ośmiotysięcznych szczytów zimą to zajęcie dla najtwardszych z twardych. Doceniamy niezwykły trud, który towarzyszył realizacji filmu dokumentującego zmagania człowieka z górą w zimie. Ten prosty w warstwie realizacyjnej dokument wzbudza silne emocje i ma niezwykłą siłę rażenia dzięki autentyczności wydarzeń. Autorzy nie silili się na jakąkolwiek inscenizację, fabułą stał się każdy kolejny dzień wyprawy. Siłą filmu są również niezwykłe zdjęcia, które zapierają dech w piersiach. I choć znamy wynik tej batalii, to dzięki tym obrazom, z emocjami oglądamy ją do końca. Szczególnie urzekające są sceny nieudanego ataku szczytowego, w którym przez banalną pomyłkę alpiniści stracili szanse na wejście na wierzchołek. Niektórzy na zawsze. Mimo wielu defektów realizacyjnych, film jest dokumentem niezwykłym.

 

Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą: Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł
NARYSUJ MI KOZICĘ / DESSINE-MOI UN CHAMOIS
reż. Anne, Eric Lapied
Francja 2017, 70 min.

 

Anne i Erik Lapied są nie tylko mistrzami kinematografii, ale również wyśmienicie potrafili przekazać serdeczne relacje wnuczka z dziadkami podczas wspólnego poszukiwania przygód w Parku Narodowym Gran Paradiso. Zamierzony, powolny rytm filmu wyśmienicie wpisuje się w poruszany temat uczenia się cierpliwości i obserwowania przyrody. W obecnych czasach nadmiaru i zalewu informacji ten film jest miłym oderwaniem od codziennego obrazkowego zgiełku. Jury pragnie wręczyć nagrodę za wybitną kinematografię i wyjątkową narrację tego filmu.  


 

Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich: Drewniana Góra i nagroda pieniężna
w wysokości 2000 zł
URMILA – MOJA PAMIĘĆ JEST MOJĄ SIŁĄ / URMILA – MY MEMORY IS MY POWER
reż. Susan Gluth
Niemcy 2016, 87 min.

 

Kamalari – tak nazywany jest w Nepalu zwyczaj sprzedaży dziewczynek, które są zmuszane do niewolniczej pracy i nie mają dostępu do edukacji. Jedną z nich była Urmila, która odzyskawszy wolność po 12 latach, postanowiła poświęcić się ratowaniu innych dzieci. Film pozwala przyjrzeć się Urmili z bliska. Kamera z dużym wyczuciem i konsekwencją wprowadza nas w świat wewnętrznych zmagań bohaterki, pomaga zrozumieć jej niezwykłą determinację, ale też samotność człowieka, który został pozbawiony dzieciństwa.

 

Nagroda Specjalna
PIOTR MALINOWSKI. 33 ZGŁOŚ SIĘ…
reż. Robert Żurakowski, Bartosz Szwast

 

Polska 2017, 55 min. To trzeci film Roberta Żurakowskiego i Bartosza Szwasta – i najlepszy. W sposób prosty poprzez wypowiedzi przyjaciół i najbliższych oraz zdjęcia archiwalne pokazuje Piotra i jego pasje: muzykę, narciarstwo, alpinizm, himalaizm, skitouring. Ważne miejsce zajmuje jego praca w TOPR – to właśnie Piotr i dr Janczy doprowadzili do reaktywacji TOPR.

 

Specjalne wyróżnienie
FURIA

reż. Marcello Vai
Włochy 2016, 73 min.

 

Nieważne jak nisko upadłeś, ważne, że chcesz się podnieść. Fulvio upadł bardzo nisko, ale dzięki sobie, najbliższym i terapii odnalazł swoją drogę. Od kilkunastu lat jest trzeźwy – film Furia to ważne przesłanie dla innych, którzy jeszcze błądzą. Obraz autorstwa Marcello Vai robi wrażenie autentycznością opowiedzianej historii. Monologi bohatera są bardzo szczere. Wyzdrowiał i wrócił do swoich ukochanych gór... a te być może pomogły mu właśnie wrócić do zdrowia.  

 

Nagroda Publiczności: statuetka Drewniana Góra i nagroda rzeczowa
PIOTR MALINOWSKI. 33 ZGŁOŚ SIĘ…
reż. Robert Żurakowski, Bartosz Szwast
Polska 2017, 55 min. 

 

Nagroda Młodzieżowego Jury: nagroda specjalna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem
SAMUEL W CHMURACH / SAMUEL IN THE CLOUDS
reż. Peter Van Eecke
Belgia 2016, 70 min.

 

Postanowiliśmy nagrodzić film Pietera Van EEcke’a, w którym lokalne zwyczaje przeplatają się z indywidualną misją pielęgnowania tradycji. Reżyser każdym ujęciem opowiada osobną historię, co ostatecznie tworzy niezwykle spójny i estetyczny obraz życia tytułowego Samuela. Jego samotność oraz zmagania ze zdegradowaną przez człowieka przyrodą zostały ukazane w obrazie topniejącego lodowca, który do tej pory wyznaczał bieg życia rodzinie Samuela.  






KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com