Przed nami 15. Krakowski Festiwal Górski. Takiej imprezy przegapić nie sposób. W pełni gotowości będziemy 1 grudnia (piątek), wtedy rozpocznie się 15. edycja KFG i wtedy na scenę wyjdą pierwsi goście, a na ekranie pojawią się filmowe premiery. Zaczynamy odliczanie!
Ludzie, film, książka i fotografia, warsztaty, panele, prezentacje, sportowe potyczki, kiermasz outdoorowy… i niespodzianki – a wszystko pod wspólny mianownikiem „góry, wspinanie i eksploracja”. Czyli KFG w pigułce. Jedyny taki, no i jedna z największych imprez górskich na świecie. Na przestrzeni kilkunastu lat przewinęła się przez Kraków cała plejada wspaniałych wspinaczy, podróżników, eksploratorów. Ciekawych, inspirujących ludzi. Jak będzie tym razem?
Goście, goście…
W tym roku na scenę wyjdą między innymi dwie damy światowego wspinania: niezwykle wszechstronna Ines Papert i tegoroczna pogromczyni (zarazem, jak dotąd, jedyna wśród kobiet) drogi o trudnościach 9b Angela Eiter.
Angela Eiter (fot. Red Bull Contentpool / Luka Fonda)
Męską część festiwalowej galerii wspinaczy tworzą: wybitny austriacki alpinista Peter Habeler; legenda Patagonii Ermanno Salvaterra; jeden z najlepszych skialpinistów świata Davo Karničar; świetny czeski himalaista, autor nowej drogi na Gasherbrum I Marek Holeček; ceniony brytyjski allroundowiec Matt Helliker, bardzo zdolny i bardzo ambitny Niemiec Michi Wohllebenoraz młodzi górscy wspinacze z Włoch, Luca Schiera i Matteo De Zaiacomo.
Na szczycie Cerro Standhardt, 2007 rok (fot. arch. Ermanno Salvaterra)
Na scenie pojawią się także nasi rodacy: Ryszard Pawłowski, Marcin “Yeti” Tomaszewski, trio Piotr Sułowski, Paweł Karczmarczyk i Maciej Bedrejczuk, Łukasz Dudek i Jacek Matuszek, Tomek Klimczak i Damian Granowski, Karolina Ośka i Michał Czech, Małgorzata Jurewicz i Józek Soszyński, Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb, Grzegorz Folta, Krzysztof Starnawski, Magdalena Łączak, Piotr Hercog.
Grzegorz Folta – autor prawdopodobnie dopiero 4 w historii, a 1 w trakcie którego ani razu nie została użyta lina samotnego przejścia Głównej Grani Tatr (fot. Tomasz Michalski)
Z kamerą wśród…
KFG to także bilet do kina. A film na krakowskim festiwalu to tradycyjnie dwa duże bloki – Polski Konkurs Filmowy i Międzynarodowy Konkurs Filmowy.
12 zagranicznych dokumentów i dwa polskie powalczą o Grand Prix KFG 2017 (i 1500 euro), wśród nich zobaczymy aż 7 polskich premier, w tym między innymi dwie części z serii Real Rock – Above the Sea z Chrisem Sharmą i Break on Through z Margo Hayes, Bonington – Mountaineer o wielkim Chrisie Boningtonie i Psycho Vertical Jen Rendall, przybliżający sylwetkę Andy’ego Kirkpatricka, autora głośnej książki “Psychovertical. Przestrzeń obłędu”. Poza Grand Prix przyznane zostaną także nagrody: za najlepszy film górski, wspinaczkowy i nagroda publiczności.
Jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego
Polski konkurs to z kolei 11 filmów. Autor najlepszego „filmowego kadru” odbierze honorową statuetkę i czek na 3000 zł. O I Nagrodę ubiegać się będą między innymi „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…” w reżyserii Roberta Żurakowskiego i Bartosza Szwasta oraz „Mama” Wojtka Kozakiewicza (pokazowi będzie towarzyszyło spotkanie z twórcami., reżyserem i bohaterką Kingą Ociepką-Grzegulską). Oba filmy zdążyły już zdobyć uznanie jurorów i publiczności.
Z górskiej półki
Jeśli książka to tylko w dobrym wydaniu. Gorąco zapraszamy na spotkania autorskie z Anną Kamińską – autorką świetnie napisanej biografii „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” i Piotrem Pustelnikiem – bohaterem autobiografii „Ja, pustelnik” (napisanej wspólnie z Piotrem Trybalskim). Obie pozycje ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Warto nadmienić, że Anna Kamińska pięknie pisze o ludziach w ogóle, choćby w innej swojej książce „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”.
Anna Kamińska i Piotr Pustelnik
O swoich książkach opowiedzą również Wojciech Szatkowski, Waldemar Czado i Roman Szubrycht oraz Mateusz Waligóra.
Nowości zaprezentuje także Wydawnictwo Stapis.
Warsztatowo i panelowo
Warsztaty, panele, wykłady – to jeden z Waszych ulubionych punktów każdej edycji KFG. Nie zawiedziemy i tym razem. Obecni będą stali i lubiani bywalcy KFG, ale też nowi prelegenci. Będziecie mogli wybierać między panelami górskimi (szeroko pojęte bezpieczeństwo, organizacja wypraw, techniki wspinaczkowe etc.), wykładami o odpowiednim odżywianiu i treningu, o sprzęcie i o wspinaczkowej fotografii. Będzie też o najdalszych zakątkach świata. To w dużym skrócie.
Warsztaty
Na sportowo
Na KFG nie może zabraknąć sportowych emocji – od kilku lat imprezie towarzyszą zawody boulderowe KFG Krak’em All, odbywające się równolegle do festiwalowych wydarzeń w Centrali Ruchu Avatar – to impreza otwarta dla wszystkich, rozgrywana w czterech kategoriach: Zawodnicy, Amatorzy, Oldboy 40+ i YounGirl 40+.
Krak’em All 2015, Michał Jaworski (fot. Maciej Madejski)
Nie lada wyzwanie czeka też „jednorękich” mocarzy (ale nie tylko), czyli konkurs „Szmata za szmatę”, tradycyjnie organizowany przez firmę Marmot.
Łukasz Świrk – człowiek flaga (fot. Adam Kokot / KFG)
A może macie ochotę sprawdzić siłę swoich palców i przedramion? Zapraszamy na sobotnie testy, czyli KFG Zlagboard Contest 2017!
Kiermasz… jedyny taki
W przerwach między spotkaniami, prelekcjami, filmami i warsztatami proponujemy wizytę na kiermaszu outdoorowym, gdzie swoje produkty zaprezentuje kilkadziesiąt polskich i zagranicznych marek. Odzież i sprzęt będzie można kupić po okazyjnych cenach! Będą też stoiska z książkami, przewodnikami i wydawnictwami.
Kiermasz (fot. Adam Kokot / KFG)
Tymczasem do strefy chilloutu zaproszą Patagonia i LYOFOOD. To chyba najlepsze miejsce, żeby ochłonąć po festiwalowych emocjach, skosztować pysznych specjałów LYOFOOD, porozmawiać przy herbatce z przyjaciółmi o górskich planach i wyprawach.
To wybrane atrakcje zbliżającego się 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Zapraszamy na Uniwersytet Ekonomiczny już w najbliższy weekend 1-3 grudnia. Wszystko o festiwalu znajdziecie na stronie: www.kfg.pl. Zaglądajcie także na profil FB, gdzie publikujemy aktualności.