baner
 
 
 
 
baner
 
2021-03-05
 

Test kurtki narciarskiej Columbia Park Run Anorak

Tegoroczą zimę z pewnością zapamiętamy na długo. W końcu spadł śnieg - nie tylko w Tatrach czy też Karkonoszach, ale w całej Polsce. W dodaktu spadł niezwykle obifcie, a zaraz potem fala arktycznego powietrza z północy sprawiła, że nie stopniał od razu, jak to czesto bywało w minionych latach, ale utrzymywał się przez długie tygodnie, zapewniajac idealne wprost warunki narciarzom i snowboarderom. Niestety, żeby nie było zbyt kolorowo, praktycznie przez połowę zimy rządzący (w trosce o nasze zdrowie) uniemożliwli funkcjonowanie stokom. Cóż poradzić na takie dictum... zostały nam jedynie skitury i jazda poza trasą. Właśnie w takich okolicznościach miałem okazję sprawdzić w akcji kurtkę Park Run Anorak marki Columbia. 

Podczas skiturowej wycieczki w Gorce - piękna pogoda, piękne widoki - czego chcieć więcej...

 

Na wstępie musze zaznaczyć, iż nie było to moje pierwsze doświadczenie z amerykańską marką - wiosną ubiegłego roku (oczywiście w pełni legalnie zaraz po otwarciu lasów ;-)) ruszyłem na ulubione biegowe ścieżki w butach Montrail F.K.T, które od razu bardzo przypadły mi do gustu. Moje oczekiwania wobec kurtki były więc wyśrubowane - tym bardziej, że przed pierwszym założeniem poczytałem sobie co nieco na jej temat w sieci. 

Gdy tylko wyciągnąłem ją z paczki, moją uwagę zwróciła od razu konstrukcja - mamy tutaj do czynienia z anorakiem, czyli używając bardziej swojskiej nomenklatury - kangurką. Zakładamy ją przez głowę (co z początku wydaje się nieco ekwilibrystycznym zabiegiem, zwłaszcza na parkingu pełnym ludzi ;-)), a zamiast centralnego zamka zastosowano w niej jedynie krótki zamek typu 1/4, umożliwiający regulowanie przepływu powietrza pod materiałem. 

No dobra - kurtka już założona (dodam tylko, że pod spodem spokojnie zmieściła się cienka puchówka i baselayer), pora ruszać w trasę! Pakuję najpotrzebniejsze rzeczy - komórka, portfel i kluczyki lądują w przestronnej, zapinanej na zamek błyskawiczny kieszeni, zlokalizowanej na brzuchu. Gdybym zechciał w takim rynsztunku udać się na stok, bez trudu zmieściłbym w srodku również gogle i skipass. 

 

Przednia kieszeń pomieści naprawdę sporo...

 

Jest bardzo zimno, termometr pokazuje kilkanaście stopni na minusie. W takich warunkach bardzo łatwo jest się wychłodzić, dobrze jest więc starać się być cały czas w ruchu. Nasze ciało wytwarza wówczas ciepło, którze wykorzystuje technologia Omni-Heat™ Reflective, zastosowana w kurtce przez producenta. Cienka powłoka na podszewce w postaci małych, srebrnych kropeczek zatrzymuje energię wytworzoną przez organizm i tym samym ogranicza znacząco straty cieplne. W efekcie, już po kilkudziesięciu minutach muszę ściągnąć puchówkę, którą miałem założoną pod spodem. ;-)

Przy tak mocnej izolacji trochę bałem się jak będzie wyglądała kwestia odprowadzania wilgoci, w końcu na podejściach w słońcu można się solidnie spocić. Choć membrana sygnowana była jako "oddychalna", to jednak wcześniejsze doświadczenia z podobnymi "wynalazkami" innych marek nakazywały mi podchodzić do tej kwesti sceptycznie. Jak się okazało - niepotrzebnie. Przez cały dzień nie doświadczyłem żadnego odczucia z użytkownia, które określiłbym mianem dyskomfortu. 

Bardzo przypadł mi do gustu natomiast regulowany fartuch śnieżny na zatrzaski (można go w razie potrzeby szybko i wygodnie zdemontować). Jego funkcję można przyrównać do stuptutów - tworzy barierę nie do pokonania przez śnieg, co zatem idzie skutecznie chroni nas przed jego wniknięciem pod ubranie podczas przedzierania się przez zaspy bądź... wywrotki. 

Skoro o regulacji mowa - o ten aspekt producent zadbał z dużą pieczołowitością. Mankiety na rzepy umożliwiają dopasowanie w szerokim zakresie, podobnie kaptur wyposażony w praktyczny ściągacz. Choć nie miałem na sobie kasku, sprawdziłem, gwoli ścisłości już w domowym zaciszu, czy ten element wyposażenia, nieodzowny na stoku, zmieściłby się pod kapturem. Test - choć szybki - wypadł pozytywnie. 

 

Kaptur umożliwia regulację w naprawdę sporym zakresie - zmieści się pod nim również kask. 

 

Na koniec jeszcze muszę wspomnieć o rzeczy wydawać by się mogło nie tak istotnej, ale jednak dla wielu osób mającej znaczenie - dizajnie. Tutaj projektanci zadbali o to, abyśmy wyróżnili się z tłumu. Choć przyznam szczerze nie znam się na modzie, to jednak myślę, że wzornictwo i kolorystyka zastosowana przez Columbię z pewnością zasługują na uwagę. :-) Jeśli szukacie więc funkcjonalnej, wygodnej i ładnej kurtki na stok bądź skitury - z czystym sumieniem mogę polecić ten model.

 

Tak wygląda kurtka w całej okazałości, wraz z wyeksponowanym na pierwszym planie fartuchem śnieżnym. 

 

 

Materiał zewnętrzny: Reflex Stretch 100% poliester

Materiał zewnętrzny: Omni-Tech™ Double Ripstop 2L 100% nylon

Podszewka: Omni-Heat™ Reflective 100% Polyester

Ocieplina: 100% poliester ( w tym 85% z recyklingu)

Centerback: 33" / 83,82 cm

 

Cechy:


  • membrana Omni-Tech™ - w pełni uszczelniona na szwach
  • Omni-Heat™ Thermal Reflective - termorefleksyjna podszewka
  • wewnętrzne elastyczne panele
  • komfortowo elastyczna
  • regulowany, kompatybilny z kaskiem kaptur
  • kaptur nie ograniczający widoczności
  • dwukierunkowy główny zamek
  • otwory wentylacyjne pod pachami
  • zapinane na zamek kieszenie na piersi
  • zapinane na zamek kieszenie na ręce
  • regulowany, przypinany na zatrzaski "śniegołap"
  • kieszeń na ski pass
  • kieszeń na goggle
  • wewnętrzna bezpieczna kieszeń
  • regulowane, elastyczne mankiety
  • regulacja w talii
  • przedłużany tył
  • wewnętrzny klips na klucze
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com