baner
 
 
 
 
baner
 
2016-09-07
 

Tadek Grzegorzewski pokonał Główną Grań Tatr

Piękna górska przygoda rozpoczęta na Przełęczy Zdziarskiej 25 sierpnia 2016 zakończyła się tydzień później 1 września na Huciańskiej Przełęczy. Dokładnie 7 dni potrzebował Tadeusz Grzegorzewski na przejście całości Głównej Grani Tatr. Bez wspomagania i bez wizyt w schroniskach.

Tadek Grzegorzewski podczas przejścia (fot. Piotr Zieliński)

 

Oddajmy głos naszemu bohaterowi:

 

„Moim założeniem było przejście Głównej Grani Tatr w stylu alpejskim: bez składów, bez wsparcia w postaci dostaw jedzenia, butów czy ubrań, bez korzystania ze schronisk czy też kolejek, bez pozostawiania ekwipunku po drodze. Wróciłem z tym, z czym wyruszyłem. Sprzęt – zarówno biwakowy, jak i wspinaczkowy – niosłem ze sobą od Przełęczy Zdziarskiej do Huciańskiej. W efekcie plecak na starcie ważył 17 kg. Ponieważ znałem dobrze Grań i czułem się dobrze przygotowany kondycyjnie, planowałem przejść ją w siedem dni i na tyle też dni zabrałem ze sobą prowiantu (plus na jeden dzień ewentualnego przeczekiwania niepogody).

 

Od samego początku miałem zamiar przejść GGT z partnerem. Niestety, nie znalazłem nikogo na całą Grań. Przez pierwsze półtora dnia miał towarzyszyć mi kolega, który jednak w ostatnim momencie zrezygnował z przyczyn rodzinnych. Wyruszyłem więc sam z całym sprzętem wspinaczkowym dla dwóch. Drugiego dnia, na Śnieżnej Przełęczy, spotkałem wycofujący się z Grani zespół Czechów. Jeden z nich dołączył do mnie, dzięki czemu grań Śnieżnych Czub mogłem przejść z asekuracją lotną. Przez kolejne trzy dni moim partnerem był Grzegorz Folta. Z Grześkiem przeszliśmy odcinek od Białej Ławki do Hińczowej Przełęczy. Resztę Grani pokonałem już samotnie.

 

Dodatkowym założeniem było przejście Grani według przewodnika Włodka Cywińskiego, który napisał w 2013 r., że to, co było uznawane za GGT w latach 60. nie może być uznawane za GGT dzisiaj.

 

Wielkie podziękowania dla Grzegorza Folty, który – pomimo otrzymania już pierwszej nocy informacji w zasadzie zmuszającej go do powrotu – dbając o moje bezpieczeństwo, nie pozostawił mnie samego i dotrzymał słowa, towarzysząc mi na Grani przez trzy dni. Razem przeżyliśmy burzę pod Mięguszowieckim Szczytem Wielkim i z żalem rozstaliśmy się na Hińczowej Przełęczy. Wielkie dzięki Partnerze!”

 

Jak widać prowadzenie własnej firmy (Tadek jest założycielem znanej polskiej marki Montano) nie przeszkadza w pięknych górskich realizacjach. Dobry wzór do naśladowania:-)

 

 

Więcej informacji i szczegóły przejścia TUTAJ

 

 

źródło: tatry.przejscia.pl

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
redakcja GÓR
@wow: I dlatego my też sprzedajemy Montano w naszym GÓRskim sklepiku alboto.pl;-) A w redakcji na Zbożowej 2 w Krakowie można przymierzyć:-)
Wow
Właśnie dlatego kupuję Montano. Przynajmniej wiem że robi to ktoś z pasją i kasa nie zasila jakiegoś amerykańskiego funduszu inwestycyjnego tylko gościa którego mogę spotkać na szlaku. Zresztą Montano rządzi:) i dla właściciela szacun.

 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com