baner
 
 
 
 
baner
 
2017-05-05
 

Śpiwory syntetyczne

Spośród wielu zalet śpiworów syntetycznych z pewnością pierwsza, która przychodzi nam do głowy, to cena – są one przystępniejsze dla kieszeni niż odpowiedniki z puchowym wypełnieniem. Cała reszta właściwości wydaje się być mniejszą lub większą konsekwencją budżetowego kompromisu. Czy rzeczywiście „syntetyki” są tylko tańszym substytutem śpiworów puchowyc? Z zaprezentowanego poniżej krótkiego zestawienia zalet i wad dowiecie się, że niekoniecznie – w wielu górskich sytuacjach sprawdzają się doskonale.

Przeznaczenie
Chociaż zabrzmi to banalnie, trzeba podkreślić, że wybór śpiwora musimy zacząć od w miarę precyzyjnego określenia jego przeznaczenia, czyli warunków, w jakich zamierzamy nocować. Łatwo powiedzieć... Co do jednej sytuacji pewnie nie będziemy mieli wątpliwości – śpiwór będzie używany „gdzieś w górach”, najchętniej o każdej porze roku. A to oznacza rozpiętość temperatur w granicach 50oC i trudny do przewidzenia poziom wilgotności. Ciężko znaleźć produkty w pełni uniwersalne, zapewniające optymalny komfort w każdej sytuacji. Dlatego przeanalizujemy mocne i słabsze strony śpiworów syntetycznych, aby dokonać najwłaściwszego wyboru. 

 

 

Przeznaczenie
Chociaż zabrzmi to banalnie, trzeba podkreślić, że wybór śpiwora musimy zacząć od w miarę precyzyjnego określenia jego przeznaczenia, czyli warunków, w jakich zamierzamy nocować. Łatwo powiedzieć... Co do jednej sytuacji pewnie nie będziemy mieli wątpliwości – śpiwór będzie używany „gdzieś w górach”, najchętniej o każdej porze roku. A to oznacza rozpiętość temperatur w granicach 50oC i trudny do przewidzenia poziom wilgotności. Ciężko znaleźć produkty w pełni uniwersalne, zapewniające optymalny komfort w każdej sytuacji. Dlatego przeanalizujemy mocne i słabsze strony śpiworów syntetycznych, aby dokonać najwłaściwszego wyboru.


Zalety
Poliestrowe włókna, z których wykonana jest syntetyczna ocieplina, niemal zupełnie nie chłoną wody, więc ich właściwości izolacyjne po przemoczeniu nie zmniejszają się znacząco – średnio o kilkanaście, maksymalnie do 50 procent, podczas gdy namoknięty puch przestaje izolować praktycznie w ogóle. W warunkach górskich śpiwór może przemoknąć z wielu powodów: jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczony w plecaku, a wędrujemy w deszczu lub podczas opadów mokrego śniegu, jeśli biwakujemy bez płachty na śpiworze skropli się wilgoć z powietrza, jeśli dotyka on ścianek jednopowłokowego namiotu, jeśli nie można go skutecznie wysuszyć podczas wielodniowej wyprawy… Wydaje się więc, że mając w perspektywie aktywność podczas wilgoci, w temperaturze oscylującej w granicach zera lub więcej stopni śpiwór syntetyczny będzie najwłaściwszym wyborem.


Syntetyczne ociepliny są znacznie wygodniejsze w pielęgnacji niż puch, który wymaga szczególnej dbałości zwłaszcza podczas suszenia – pod wpływem wody ma tendencję do sklejania się, należy go więc dokładnie „roztrzepać”, aby odzyskał swoją puszystość. Syntetyki łatwiej się przechowuje, bo nie muszą być rozprężone jak puchówki, które zajmują pół szafy.

 

Do zalet takich śpiworów należy zaliczyć również to, że nie uczulają, co może przytrafić się w przypadku wyrobów z puchu. Nie wywołują też dylematów etycznych, jak choćby pytań o to, w jakich warunkach hodowane były ptaki, lub czy pozyskanie puchu związane było z ich cierpieniem.

 

Słabe strony
W suchych warunkach sztuczne ociepliny nie są w stanie dorównać właściwościom puchu naturalnego pod względem izolacji termicznej. Porównując śpiwory o tej samej wadze, można przyjąć, że wyroby z wysokiej jakości puchu gęsiego są niemal dwukrotnie cieplejsze od syntetycznych odpowiedników. Również dystrybucja ciepła w „syntetykach” jest znacznie słabsza, co oznacza, że wolniej nagrzejemy wnętrze śpiwora. Do tego sztuczna włóknina nie jest tak sprężysta jak puch, więc po spakowaniu będzie zajmować więcej miejsca od puchowego odpowiednika.

 

Jednak postęp technologiczny w dziedzinie sztucznych ocieplin jest bardzo dynamiczny, zatem część funkcjonujących od lat stereotypów staje się nieaktualna. Z roku na rok poprawiają się parametry włókien, przede wszystkim te związane z izolacją termiczną oraz kompresyjnością. Nowe rozwiązania zbliżają się funkcjonalnością do zalet puchu lub wykorzystują go w hybrydowych konstrukcjach – przykładem jest Down Blend marki PrimaLoft, który stanowi mieszankę puchu oraz włókien syntetycznych.

 

W praktyce może się więc okazać, że w suchych warunkach dobrej jakości śpiwór z wypełnieniem syntetycznym dorównuje puchowym odpowiednikom wykonanym ze średniej klasy surowca. Obiektywnie jednak należy stwierdzić, że w ekstremalnie niskich temperaturach śpiwory syntetyczne nadal stanowią słabszą opcję niż dobrej jakości modele puchowe. Uwzględniając ciężar, objętość oraz specyfikę izolacyjności, przeznaczeniem „syntetyków” powinny być nieco inne warunki. Do wad sztucznej ociepliny trzeba też doliczyć mniejszą trwałość, co objawiać się może zbijaniem włókniny i pogarszaniem jej parametrów termicznych. Nie mogę tego potwierdzić z własnego doświadczenia – mój piętnastoletni śpiwór nie stracił odczuwalnie swoich właściwości, choć wykonany jest z „przedpotopowej” ociepliny i przechowywany w samochodowym bagażniku, co żadnemu puchowemu produktowi nie wyszłoby na zdrowie.


Konstrukcja
Ze względu na nasze górskie zainteresowania, pozostańmy przy śpiworach dopasowanych anatomicznie, czyli tak zwanych „mumiach”, w których jest mniej przestrzeni trudnych do ogrzania, są też lżejsze i mniejsze po spakowaniu niż modele typu kołdra. Bardzo ważny jest krój kaptura, z możliwością szczelnego zaciągnięcia i z kołnierzem ocieplającym pod szyją, oraz listwa uszczelniająca zamek. Rozwiązania te docenimy w trudnych warunkach i podczas biwaku pod gołym niebem, przydać się też mogą w schronisku – kaptur osłania twarz od zakurzonych koców.

 

Dobrze, jeśli tkanina zastosowana jako warstwa zewnętrzna śpiwora posiada właściwości hydrofobowe, czyli „skrapla” wodę, wnętrze natomiast powinno być miękkie w dotyku – bardzo przyjemne dla ciała są mieszanki poliestru z bawełną, niestety są też cięższe niż tkaniny nylonowej i łatwiej się brudzą.

 

Cenna rada na koniec: podanych przez producentów zakresów temperatur nie traktujmy zbyt dosłownie, to wyłącznie dane orientacyjne. Odczucia związane zarówno z komfortem termicznym, jak i z temperaturami granicznymi zależą od wielu czynników: naszej przemiany materii, zmęczenia, stanu odżywienia i nawodnienia, budowy ciała, ubrania i rodzaju maty izolującej od podłoża… Poza tym warunkują to również czynniki zewnętrzne: wilgotność i wiatr. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni właściwości śpiwora, dobrze mieć w zasięgu ręki ciepłą kurtkę, którą założymy, gdy w nocy poczujemy pierwsze oznaki dyskomfortu.

 

 

QUECHUA FORCLAZ 15° LIGHT
Śpiwór przeznaczony do spania w temperaturze około 15°C, czyli optymalny na letnie biwaki w górach – raczej niskich – oraz do nocowania w bacówkach lub schroniskach. Można go też stosować jako wkładkę do innego śpiwora. Bardzo lekki, cienki i niewielki po złożeniu. Jest też starannie uszyty – dwukierunkowy zamek pozwala na regulowanie temperatury w rejonie nóg, listwa uszczelniająca posiada usztywnienie zapobiegające wciąganiu materiału w suwak, spodnia część śpiwora, mająca kontakt z podłożem, uszyta jest z nieco grubszej tkaniny, natomiast górę wykonano z cienkiego ripstopa. Kaptur można skutecznie uszczelnić, pozostawiając tylko mały otwór na twarz. Tkanina wewnętrzna wydaje się „plastikowa” w dotyku, co jednak nie ma znaczenia, gdy śpimy w ubraniu, a w przypadku tak lekkiego śpiwora w górach będzie to raczej standardem. Wymiary po spakowaniu: 15 × 19,5 cm.


Praktyczne szczegóły: 5 lat gwarancji • Zakres temperatur: komfort 15°C • Waga: 675 g • Cena: 169,99 zł

 

 

 


DEUTER ORBIT –5
Najcieplejszy śpiwór w linii produktów Orbit, idealny do górskiego stosowania przez trzy pory roku. Dwuwarstwowa konstrukcja zapewnia optymalną izolację cieplną w stosunku do jego wagi i wielkości. Tkanina Deuter Dura Lite RS, z której wykonana jest warstwa zewnętrzna, zmniejsza nieco wagę śpiwora i zabezpiecza ocieplinę przed namoknięciem, można więc nocować w niesprzyjających, wilgotnych warunkach. Dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią zapewnia silikonowe pokrycie – rozwiązanie to minimalizuje chłonięcie wody przez włókna poliestrowe, zwiększając jednocześnie odporność wypełnienia na zbijanie. Wewnątrz śpiwora znajduje się kieszonka na dokumenty oraz uszczelniający kołnierz. Wymiary po spakowaniu: 21 × 45 cm.


Ocieplina: Deuter Thermo ProLoft • Praktyczne szczegóły: konstrukcja dwuwarstwowa, możliwość łączenia dwóch śpiworów, kieszonka wewnętrzna • Zakres temperatur: komfortowa od +3°C do –3°C, graniczna –5°C, ekstremalna –23°C • Waga: 1400 g • Cena: 459 zł

 

 

LAFUMA ACTIVE 0° 3 IN 1
Śpiwór ten zapewnia dużą uniwersalność dzięki prostemu i sprytnemu rozwiązaniu – mamy do dyspozycji właściwie dwa śpiwory, które można rozdzielić lub łączyć, idealnie dostosowując je do temperatury otoczenia. Wewnętrzna warstwa jest dość cienka, nie ma kaptura i zapewnia komfort termiczny w temperaturze około 10°C. Zewnętrzny śpiwór jest nieco grubszy, ma klasyczny kształt i oferuje komfort w granicach 5°C. Łączymy je za pomocą kompatybilnych zamków – wchodząc do podwójnego śpiwora, zasuwamy tylko jeden zamek, co umożliwia komfortowy sen w temperaturze 0°C. Kupując model Active 0°, dysponujemy więc trzema opcjami – od biwakowania podczas przymrozku, po spanie w schronisku albo pod gwiazdami na plaży. Materiał wewnętrzny w obu warstwach jest miły w dotyku, w każdej znajduje się też wewnętrzna kieszonka, a wkładka posiada własny worek, do którego można ją oddzielnie spakować. Wymiary po spakowaniu: 20 × 40 cm.


Ocieplina: Technowarm Loft • Praktyczne szczegóły: 2 oddzielne śpiwory, 2 kieszonki wewnętrzne, dwustronne zamki, uchwyt suwaka świeci w ciemności • Zakres temperatur: komfortowe +10°C, 5°C, 0°C, graniczna –2°C, ekstremalna
–5°C • Waga: 1680 g • Cena: 595 zł

 


MARMOT CLOUDBREAK 0
Marmot Cloudbreak 0 to śpiwór z solidną warstwą syntetycznego wypełnienia, umożliwiający komfortowe noclegi w wysokogórskich warunkach – zapewnia skuteczną izolację od zimna, ale też chroni przed wilgocią dzięki właściwościom opatentowanej przez markę Marmot ociepliny Thermal R. Wierzchnia warstwa wykonana jest ze wzmocnionej tkaniny ripstop, falowa konstrukcja (sposób ułożenia ociepliny) zwiększa komfort i obniża ciężar śpiwora, a regulowany kaptur z wewnętrznym kołnierzem oraz listwa zasłaniająca zamek zapewniają prawidłowe uszczelnienie. System Velcro Free Face Muff zapobiega podrażnianiu skóry twarzy przez zapięcie na rzep.


Ocieplina: Thermal R • Praktyczne szczegóły: materiał zewnętrzny 100% nylon ripstop, kieszonka wewnętrzna, dwustronny zamek • Zakres temperatur: komfortowa –18°C, ekstremalna –24°C • Waga: 1670 g • Cena: 1099 zł

 

MILLET BAIKAL 750
Bardzo lekki i niewielki po spakowaniu śpiwór o uniwersalnym przeznaczeniu – zapewnia w miarę komfortowy sen w niższych górach przez dwie cieplejsze pory roku, sprawdza się w bardzo wilgotnych warunkach, można go też stosować jako wkładkę do innego śpiwora. Mocno dopasowany kształt mumii minimalizuje trudne do ogrzania przestrzenie, co dodatkowo zwiększa poczucie ciepła. Wewnętrzna tkanina jest miła w dotyku, zewnętrzna posiada zwiększającą wytrzymałość strukturę typu ripstop, a dwukierunkowy zamek pozwala regulować temperaturę w dolnej części. Wypełnienie syntetyczne SuperMixFiber to mieszanka pustych włókien powleczonych silikonem, bardzo trwałych i łatwych w utrzymaniu – śpiwór ten może być przechowywany w worku kompresyjnym. Duża sprężystość
włókien umożliwia spakowanie go do worka o rozmiarze 17 × 24 cm.


Ocieplina: SuperMixFiber • Praktyczne szczegóły: materiał zewnętrzny – poliamid 40D/255T ripstop, kieszonka na drobiazgi, dwustronny zamek • Zakres temperatur: komfortowa 10°C, graniczna 6°C, ekstremalna –6°C • Waga: 880 g • Cena: 425 zł

 


REGATTA HILO 300
Solidna porcja syntetycznego wypełnienia oraz minimalizująca utratę ciepła dwuwarstwowa konstrukcja sprawiają, że śpiwór ten doskonale sprawdza się w górskim zastosowaniu przez trzy pory roku. Komfort snu zapewnia również miękki w dotyku materiał wewnętrzny, kołnierz uszczelniający szyję oraz dwukierunkowy zamek, pozwalający odprowadzić nadmiar ciepła z rejonu nóg. Uchwyty u dołu śpiwora ułatwiają rozwieszenie do suszenia. Standardowy zestaw niezbędnych w górach rozwiązań uzupełnia ściągacz kaptura, umożliwiający uszczelnienie wokół głowy, a worek kompresyjny pozwala zmniejszyć objętość śpiwora po spakowaniu.


Ocieplina: 60% poliester, 40% włókna syntetyczne 350 g/m2 • Praktyczne szczegóły: materiał zewnętrzny – 300T poliester, kieszonka wewnętrzna, dwustronny zamek • Zakres temperatur: komfortowa 3°C, graniczna –2°C, ekstremalna –18°C • Waga: 1750 g • Cena: 349 zł

 

 

SALEWA SPICE –8
Stosunkowo gruba porcja ociepliny, warstwowa konstrukcja oraz anatomicznie profilowany kształt mumii, z mocno zwężoną strefą przy stopach i uszczelnionym rejonem wokół głowy sprawiają, że w Spice –8 można komfortowo biwakować w warunkach umiarkowanej zimy. Włókna Powerloft są bardzo efektywne w zapewnianiu izolacji termicznej i nie nasiąkają wodą, przez co śpiwór ten sprawdza się dobrze podczas długich wypraw, gdy trudno skutecznie wysuszyć ekwipunek, lub w temperaturach około zera stopni, gdy wilgotność powietrza jest największa. Dobrze wyprofilowany kaptur z uszczelniającym kołnierzem oraz listwa izolująca zwiększają komfort termiczny, a dwustronny zamek pozwala regulować temperaturę w dolnej części śpiwora. Wymiary po spakowaniu: 20 × 35 cm.


Ocieplina: Powerloft (880 g) • Praktyczne szczegóły: materiał zewnętrzny – 30D nylon ripstop / wewnętrzny – 20D nylon, warstwowa konstrukcja, kieszonka wewnętrzna, dwustronny zamek • Zakres temperatur: komfortowa –3°C, graniczna –8°C, ekstremalna –14°C • Waga: 1570 g • Cena: 699,90 zł

 

 

 


THE NORTH FACE LYNX
Dzięki zastosowaniu syntetycznego wypełnienia Heatseeker – cechującego się doskonałymi parametrami izolacji i dużą sprężystością – śpiwór ten zapewnia bardzo dobry komfort termiczny w stosunku do swojej wagi, pozwala też na kompresję do stosunkowo małych rozmiarów. Warstwa zewnętrzna wykonana jest z lekkiego i wytrzymałego nylonu ripstop. Wewnętrzna tkanina jest przyjemna w dotyku. Ściągacz kaptura oraz kołnierz pod szyją pozwalają dokładnie odizolować głowę i górną część tułowia – po zaciągnięciu linek pozostaje tylko mały otwór na twarz. Śpiwór posiada worek kompresyjny oraz worek do przechowywania, a doszyte pętelki umożliwiają mocowanie go do maty. Wymiary po spakowaniu: 20,3 × 33 cm.


Ocieplina: Heatseeker Pro • Praktyczne szczegóły: materiał zewnętrzny – 100% nylon ripstop / wewnętrzny – 100% poliester, warstwowa konstrukcja, kieszonka wewnętrzna, dwustronny zamek • Zakres temperatur: komfortowa 6°C, graniczna 1°C, ekstremalna –14°C • Waga: 878 g (regular), 935 g (long) • Cena: 499 zł

 

Więcej górskich treści w drukowanej wersji Magazynu GÓRY oraz w wydaniu on-line.

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Anti
Dlatego ja wybrałam na letnie wyjazdy śpiwór Spokey Chilly. On jest poliestrowo-bawełniany, więc czuc róznicę pomiedzy nim, a typowym syntetykiem. ten jest wygodniejszy i dostarcza więcej ciepła, gdy na zewnętrz temperatura jets niska :)

 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com