baner
 
 
 
 
baner
 
2018-12-19
 

Przewodnik pod choinkę - „Polskie góry na nartach 01”

Jeżeli jeszcze nie macie pomysłu co kupić pod choinkę, proponujemy zakup przewodnika „Polskie góry na nartach 01. To idealna pozycja dla miłośników skituringu i miłośników gór w ogóle. Przewodnik otrzymał nagrodę w konkursie literatury górskiej im. Wawrzyńca Żuławskiego w Lądku Zdroju w kategorii przewodniki.

 

Realizując nasze pasje, jakimi są skituring i włóczęgi na nartach, chcemy na jego kartach zabrać Was w najpiękniejsze miejsca w polskich górach, od Bieszczadów po Karkonosze. Na całodniowe wyrypy narciarskie i krótsze wycieczki. Na zjazdy stromymi żlebami i kuluarami w Tatrach oraz na długie wędrówki graniowe w stylu oppenheimowskim. Na krótsze i dłuższe spacery po bieszczadzkich lasach i połoninach. Na widokowe punkty Beskidu Niskiego i w jego najdziksze miejsca. Na wyprawy na śladówkach przez lasy Gorców, rozległe polany i niewysokie szczyty polskiego Spisza i Pienin Spiskich. W leśny masyw Magury Witowskiej. Po widoki na całe Tatry z Polany Kosarzyska. W sumie w przewodniku opisaliśmy prawie 100 tras (z wariantami) w Bieszczadach Wysokich, Bieszczadach Zachodnich, Tatrach Zachodnich i w Beskidzie Niskim.

 

"Karkonoska wyrypa". Fot. arch. autorów

 

W tym wydaniu postawiliśmy na różnorodność: gór, tras, długości podejść i zjazdów, poziomu zaawansowania narciarzy. Chcemy udowodnić, że nasze góry są wyjątkowo piękne i pokazać w pełnej krasie wszystkie najważniejsze pasma. Przy okazji opowiemy o fajnych ludziach, schroniskach, wyciągach narciarskich, trasach biegowych, ważnych obiektach kulturalnych, które warto zobaczyć po narciarskiej wycieczce. Podamy też istotne z punktu widzenia logistyki numery telefonów.

 

 

Tak prezentują się przykładowe stronice z rzeczonego przewodnika. Fot. arch. autorów

 

To projekt bez precedensu na krajowym rynku wydawniczym. Dwa tomy, 200 opisanych tras, prawie 250 zdjęć w każdym tomie, dokładne mapy gór, precyzyjne opisy wycieczek i wstawki historyczne, a do tego elegancki i poręczny format. Ponieważ przewodnik waży ok. kilograma jest przewodnikiem stacjonarnym, korzystamy z niego w domu, nie zabieramy raczej do plecaka.

 

"Wielki Kopieniec". Fot. arch. autorów

 

A co jest najważniejsze w całym projekcie? Magia gór – wysiłek, widoki, niezapomniane przeżycia, wszystko przystępnie i porządnie opisane, w wyjątkowym dla każdego ze współautorów stylu. Tom, który trzymacie w rękach, jest wynikiem ponad 30-letniej miłości do narciarstwa skiturowego jego autorów: Waldemara Czado, Wojtka Szatkowskiego i Romana Szubrychta. „Całe życie oddaliśmy górom”  ̶ powiedział kiedyś Roman Kordys, jeden z pionierów narciarstwa w Polsce, członek Karpackiego Towarzystwa Narciarzy. Tak możemy powiedzieć i my, bo miłość do gór stała się dla nas życiową, najważniejszą pasją.

 

"Na Wyrypie". Fot. arch. autorów

 

Większość tras opisanych w tym przewodniku pokonaliśmy osobiście na nartach, niektóre wielokrotnie, w różnych wariantach i warunkach śniegowych czy pogodowych. Zaowocowało to coraz dokładniejszym ich poznaniem. Z czasem przeszliśmy na kolejny etap działalności: rozpoczęło się mozolne gromadzenie opisów wejść i zjazdów, połączone z tworzeniem dokumentacji fotograficznej. Powstała ogromna baza danych, którą chcemy się podzielić z narciarzami skiturowymi, przekazując w ich ręce niniejszy przewodnik. Mamy nadzieję, że mimo kapryśnych śniegów poznanie polskich gór w zimie stanie się dla was wielką narciarską przygodą. Tego życzymy!

 

"Oppenheim 2011". Fot. arch. autorów

 

Autorzy


Roman Szubrycht


Ratownik Bieszczadzkiej Grupy GOPR, Przewodnik Beskidzki, Przodownik GOT, znakarz szlaków górskich. Całe dorosłe życie realizuje swoje turystyczne zainteresowania. Pracuje w biurze turystycznym. Czas wolny najchętniej spędza w Bieszczadach lub Beskidzie Niskim. Od lat interesuje się historią tych gór. Jak mówi – lubi wiedzieć, czyje ślady zadeptuje. Aby podzielić się swoją wiedzą, a także zachęcić kolegów do jej zgłębiania, opisuje w kwartalniku „Echo Połonin” (wydawanym przez bieszczadzki GOPR) ciekawostki z historii tego regionu. Zbiera zdjęcia oraz materiały dotyczące nieistniejących już podkarpackich cerkwi. Miłośnik górskiej włóczęgi i fotografii dokumentalnej. Ojciec dwóch wspaniałych, dorosłych synów, którzy nie do końca dali się „zarazić” górami, ale posiadają swoje własne, niebanalne pasje i zainteresowania.

 

Waldemar Czado


Nauczyciel, ratownik Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Każdą wolną chwilę spędza w górach by wędrować, fotografować, biegać. Za sprawą nart jego ulubioną porą roku jest zima. W Bieszczadach i Beskidzie Niskim wszedł na nartach, „gdzie się tylko dało”. Wielokrotnie z sukcesami brał udział w zawodach w narciarstwie wysokogórskim. Uczestnik wielu przejść skiturowych w Alpach i Karpatach Wschodnich.

 

Za namową przyjaciół udostępnił swoje zdjęcia publiczności. Prezentował je  w formie wystaw Karpaty Wschodnie, Pory roku w górach oraz diaporam podczas Festiwalu Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych. Jest współautorem albumów i zdjęć do przewodników, między innymi Czarnohora, Atlas Gór Polskich, Panoramy Gór Polski. Popularność przyniósł mu fotograficzny blog Pejzaże Karpackie, za który zdobył II nagrodę w konkursie Blog Roku 2005, obecnie dostępny pod adresem: www.pejzaz.czado.com.

 

Wojtek Szatkowski

Narciarz wysokogórski od ponad 35 lat, przewodnik tatrzański III klasy, pracownik Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, historyk, organizator zawodów im. Józefa Oppenheima i KW Zakopane w skialpinizmie oraz zawodów w biegach górskich. Dokonał w Tatrach ponad 500 różnych zjazdów, jednak za ulubioną miejscówkę uważa Bieszczady i okolice Cisnej. Autor przewodników skiturowych po Tatrach: Tatry – przewodnik skiturowy (wyd. Góry, 2010), Ski-touring w Tatrach Polskich (wyd. PTTK, 2011) i Tatry na nartach (wyd. TPN, 2015), a także książek o historii narciarstwa, między innymi: Stanisław Marusarz – król nart (wyd. MT, 1999), Od Marusarza do Małysza (wyd. Fall, 2004) i Magia nart (z Beatą Słamą, wyd. TPN, 2016). Pomysłodawca projektu „Polskie góry na nartach” i niniejszego przewodnika. Swoje teksty o górach, historii turystyki, narciarstwa i taternictwa publikuje w magazynach: „GÓRY”, „Tatry”, „Zakosie”, „Ski Magazyn”, „Gazeta Górska” oraz na stronach www.watra.pl, www.nieznanetatry.pl i kilku innych. W jego tekstach, jak twierdzą niektórzy, dużo jest wiatru, przestrzeni i wolności. Zakochany w górach, być może z wzajemnością.

 

Do zobaczenia w polskich górach!

 

Waldemar Czado, Wojtek Szatkowski, Roman Szubrycht

 

Przewodnik możecie zakupić w promocyjnej cenie, w naszej internetowej księgarni - rabat obowiązuje do końca roku! ;-)

 

Kto raz zasmakował skiturowych wycieczek, z pewnością będzie wracał po więcej. Mamy to szczęście, że w Polsce pięknych i malowniczych tras nie brakuje, o czym możecie się przekonać choćby z poniższych filmów autorstwa Wojtka Szatkowskiego:

 

Bieszczady Ski Challenge 2017 - Osina:

  

 

Bieszczady Ski Challenge 2017 - Leśne Zjazdy:

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com