baner
 
 
 
 
baner
 
2017-01-20
 

Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych już po raz trzynasty

20-22 stycznia 2017 r. zapraszamy do Ustrzyk Dolnych. Już po raz trzynasty odbędzie się tam Przegląd Filmów Górskich organizowany przez ratowników z Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Gospodarzem i współorganizatorem jest Burmistrz Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne. W ciągu trzech dni oprócz pokazów filmów, odbędą się spotkania z ludźmi gór oraz blok poświęcony bezpieczeństwu w górach.

Zaproszeni goście to m.in.: Janusz Gołąb i Aleksandra Dzik. Janusz Gołąb z górami jest związany już od trzydziestu lat. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Tienszanie, Karakorum i Himalajach. Jest pierwszym zimowym zdobywcą Gasherbruma I i głównym kandydatem na kierownika sportowego zimowej wyprawy na K2, która ma się odbyć w sezonie zimowym 2017/18.

W górach jest także miejsce dla pięknych pań, co udowodni alpinistka Aleksandra Dzik. Ola ma na swoim koncie wejście na Gasherbum II i zdobycie tytułu Śnieżnej Pantery. W Ustrzykach opowie o pobycie w Afganistanie i wspinaczce na siedmiotysięczny Kohe Tez w Hindukuszu.

O kulisach zeszłorocznej akcji górskiej na górze Nanga Parbat, wtedy przedostatnim, niezdobytym jeszcze ośmiotysięczniku, opowiedzą Dominik Szczepański i Piotr Tomza – autorzy książki „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”. Będzie możliwość nabycia książki, rozmowy z autorami i zdobycia autografów, a jako dopełnienie zapraszamy do obejrzenia filmu „Nanga Dream” Marka Klonowskiego, który spędził aż pięć zim w Pakistanie, próbując zdobyć Nagą Górę.

 Głównym akcentem filmowej uczty będą pokazy dokumentów Dariusza Załuskiego „Zimą na Shishę” i „Annapurna na lekko”. Załuski działalność filmową w znacznej części związał z górami. Jest autorem wielu znanych filmów górskich, nagradzanych zarówno w Polsce jak i na świecie. Swoją poważną przygodę z filmem rozpoczął od uczestnictwa z kamerą w ostatniej wyprawie himalajskiej kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997 roku. Od tej pory stał się głównym operatorem filmowym ważniejszych wypraw w najwyższe góry świata, zwłaszcza że pod względem umiejętności alpinistycznych nie ustępował naszym czołowym alpinistom (sam zdobył 5 ośmiotysięczników: K2, dwukrotnie Mount Everest, Lhotse, Cho Oyu oraz dwukrotnie Gasherbrum II).

Z gór wysokich przeniesiemy się na alpejskie ściany za sprawą filmu „Alpine Wall Tour” w reżyserii Wojtka Kozakiewicza. Będzie to opowieść o działalności alpinistów Łukasza Dudka i Jacka Matuszka, którzy tworzą obecnie najlepszy polski zespół wspinaczkowy specjalizujący się w pokonywaniu wielkościanowych dróg skalnych. Dokument nie tylko wciąga w świat pięknych alpejskich krajobrazów, ale jest też opowieścią o pokonywaniu własnych słabości, pasji i o partnerstwie w górach.

Wrócimy również wspomnieniami do słynnych wypraw wysokogórskich pod kierownictwem Andrzeja Zawady. Film w reżyserii Mariana Sajnoga „Zimowa droga Andrzeja Zawady – K2” to zapis rozmowy o organizacji zimowej wyprawy na K2 na przełomie lat 1987/88. Wywiad z Andrzejem Zawadą i Jackiem Olkiem został przeprowadzony na początku 1993 roku.

W sobotę organizatorzy proponują wyjście w teren. Na stoku narciarskim Gromadzyń odbędzie się akcja „Bezpieczna zima”, pokazy ratownictwa, koncerty i piknik rodzinny.

To nie koniec propozycji na spędzenie weekendu w Ustrzykach Dolnych. Widzom imprezy towarzyszyć będzie również wielkoformatowa wystawa Jacka Wnuka pt. „Karpaty Wschodnie”, odbędzie się także blok szkolny dla młodzieży z Ustrzyk Dolnych i okolic. Nie może również zabraknąć dla niezastąpionej ustrzyckiej publiczności konkursów z licznymi nagrodami. Sponsorem nagród na przeglądzie jest m.in. marka odzieży turystycznej Regatta. Będzie można wygrać vouchery zakupowe do zrealizowania w sklepach firmowych lub sklepie internetowym www.regatta.pl.

Szczegółowy program i informacje na temat XIII Przeglądu Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych dostępne są na stronie: www.przeglądfilmówgórskich.pl oraz https://www.facebook.com/PrzegladUstrzyki/.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com